Komšića u Beču dočekali uz vojne počasti: BiH ne može prekinuti svoj NATO put
Predsjedavajući Komšić dočekan je u Beču uz vojne počasti. Tokom dužeg i otvorenog razgovora sagovornici su razmijenili mišljenja o političkim i društvenim procesima u Evropi i regiji.
Sagovornici su bilateralnu saradnju Republike Austrije i države Bosne i Hercegovine ocijenili kao odličnu, te izrazili zadovoljstvo ukupnim odnosima dvije države.
Konstatirano je da je Republika Austrija najveći investitor u Bosni i Hercegovini, te je navedeno da u Republici Austriji živi i privređuje oko 200 hiljada Bosanaca i Hercegovaca. Istaknuto je da Bosna i Hercegovina u ekonomskim odnosima s Republikom Austrijom bilježi suficit. S druge strane, izražena su očekivanja o daljnjim ulaganjima u BiH, a posebno u oblast drvne industrije.
Obostrano su naglašene izuzetne prijateljske, kulturološke, historijske veze i obrazovne veze između dvije države.
Tokom sastanka predsjednik Republike Austrije zahvalio je predsjedavajućem Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željku Komšiću na podršci Bosne i Hercegovine njegovoj inicijativi u oblasti klimatskih promjena.
Predsjednik Van der Bellen kazao je da Austrija podržava ulazak čitave regije Jugoistočne Evrope u Evropsku uniju, interesirajući se za odnose u regiji i za dinamiku procesa formiranja nove vlasti u Bosni i Hercegovini.
Upoznavajući predsjednika Republike Austrije s političkim prilikama u Bosni i Hercegovini, predsjedavajući Komšić upozorio je da su razlozi neformiranja vlasti dublje političke prirode, ističući da pojedini politički akteri ne poštuju zakone i odluke institucija države Bosne i Hercegovine u pogledu euroatlantskih integracija, iako su donesene i potpisane upravo od strane istih političkih faktora.
Naveo je da je za Bosnu i Hercegovinu nemoguće de se vraća nazad, posebno u oblasti NATO integracija jer je to protivzakonito i predstavlja politički problem. Predsjedavajući Komšić je istaknuo kako ne vidi razlog zbog kojeg bi se prekidao put Bosne i Hercegovine u NATO.
Predsjedavajući Komšić naglasio je da se vojna neutralnost Austrije, koja se u političkom diskursu u BiH zloupotrebljava kao navodni argument protiv NATO integracija BiH, ne može dovoditi u vezu s političkim intencijama protivnika NATO integracija u BiH, jer se radi o potpuno različitom shvatanju neutralnosti.
Komšić je dodao da NATO za BiH znači sigurnost i stabilnost koju posjeduje Republika Austrija, čime bi strah od sukoba, kroz provođenje reformi, bio zauvijek otklonjen.
Predsjedavajući Komšić kazao je da potpisuje svaku riječ iz Mišljenja Evropske komisije, odnosno preporuke i mjere koje je potrebno poduzeti kako bi se Bosna i Hercegovina približila EU kroz ispunjavanje evropskih standarda i odbacivanje antievropskih koncepata, jer u Mišljenju EK nema koketiranja s etničkim konceptima.
Predsjednik Republike Austrije Alexander van der Bellen sa zadovoljstvom je prihvatio poziv predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića za zvaničnu posjetu Bosni i Hercegovini.