Sastanak s kolegama
145

Konaković: Nadamo se da ćemo uraditi zadatke, ali ne na štetu institucija BiH

F. H.
Foto: V. D./Klix.ba
Foto: V. D./Klix.ba
Ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković je nakon sastanka sa ministrom vanjskih poslova Italije Antoniom Tajanijem i ministrom vanjskih poslova Alexanderom Schallenbergom zahvalio na podršci koju ove države pružaju BiH.

Konaković je kazao da se sa ministrima Tajanijem i Schallenbergom više puta sreo bilateralno, samo u Italiji dva puta na sastanku ministara vanjskih poslova država EU sa ministrima Zapadnog Balkana

Naveo je da se govorile o iskoracima koje je Bosna i Hercegovina učinila uključujući i uspostavljanje kontakt tačke Europola, početak pregovora o Frontexu što je bitno i sa Evropsku uniju.

"Konstatovali smo što je Varhelyi rekao, da je ovo najbolji izvještaj u historiji Bosne i Hercegovine, ali da ima nekoliko važnih zadataka za koje se nadamo da ćemo biti svjesni i ispuniti na pravi način, ne na štetu institucija BiH bez obzira što je važan trenutak", kazao je Konaković.

Poručio je da u ovom trenutku od Evropske unije potrebno liderstvo i da se ne može govoriti samo o birokratskim procedurama.

"Podsjetili smo se važnosti ekonomskih procesa obim trgovinske razmjene BiH sa EU, zemljama članicama i kandidatkinjama. Izvozimo preko 93 posto u zemlje EU i nemoguće je naći ni približnu alternativu to je naša sudbina u ekonomskom smislu", kazao je Konaković.

Naveo i da ako paket podrške bude implementiran BiH i da dobija milijardu eura i priliku da svoje tržište integriše u tržište EU, a da to liječi strahove od duplog penzionog fonda te mladima daje perspektivu da ostanu.

Konaković je kazao kako je iznenađen time koliko u realnom vremenu ministri vanjskih poslova prate šta se dešava u BiH, te naveo kako mu je Schallenberg prišao u Minhenu nakon pola sata da javi da je u Domu naroda usvojen Zakon o sprečavanju pranju novca.

Poručio je da dolazak ministra vanjskih poslova pokazuje više od bilo kakve poruke.

Konaković je naveo i i da je vanjska politika BiH 100 posto usklađena sa vanjskom politikom Evropske unije, a da u dijelu usklađivanja vizne politike, samo Makedonija ima veću usklađenost, bez obzira što to utiče i na ekonomiju.