Konaković o dogovoru za Predsjedništvo ili domove naroda: Podržali bismo bilo šta što može donijeti metar napretka
"Ništa nismo otežavali. Mi ćemo biti dio svih procesa koji štite državu BiH i jačaju institucije, na svakom konstruktivnom sastanku ćemo biti. Ovaj posljednji sastanak opozicije je bio vrlo kvalitetan, predsjednik SDP-a Nermin Nikšić je precizno pojasnio stavove, osim u sferi kako bismo to mi riješili Izborni zakon. Zato što smo u Sporazumu iz Mostara čuli jedno, zatim smo čuli da će Izetbegović ubjeđivati Komšića za Fileov model, a zatim smo čuli za indirektan izbor. Da li ima neki dogovor, ali se o njemu ne govori, ili neko može iskoračiti i reći da treba udovoljiti Draganu Čoviću?", kazao je.
On je kazao da bi se vrlo rado odredili kada bi tačno znali šta se dešava u pregovorima.
"Ono što čujemo je neartikulisana politika za koju ne znamo da li je kritikovati ili je slijediti", dodao je.
Istakao je da nema sumnje da bi ovdje svi bili na istoj strani u krucijalnim trenucima i da tu nema nikakve dileme.
Rekli smo im (SDA i HDZ) da se vrate u institucije, odnosno u Parlament BiH.
"To znači da u parlamentu imate većinu da donesete Izborni zakon, ako ste se dogovorili. Ako niste, saopćite to građanima BiH. Mi smo nešto slično u dokumentu potpisali svi zajedno. Sve ostalo su zakulisne igre. U tom njihovom vladanju BiH oni su jedni drugima isporučili što im je bilo važno i podijelili su, ali sada kada je došlo do ovog momenta - oni bi da to riješi neko drugi", dodao je.
Upitan da prokomentira ideju izmjene izbornog zakona koju oni nude, Konaković je rekao da je njihov stav poznat.
"Na početku smo predložili da to budu četiri kandidata. Tri kandidata koja ostaju na etničkom konceptu i da uvedemo jednog po građanskom konceptu i da se za njega može glasati ravnopravno u čitavoj BiH", kazao je Konaković.
Dodao je da su oni vrlo precizno rekli svoj stav i da ostaju pri njemu.
"Da u domovima naroda sjede Hrvati koji su pod kontrolom HDZ-a, to je segregacija, to je fašizam, ne znam kako to nazvati. Oni će izgubiti izbore šta god uradili s izbornim zakonom. Brisanje etničkog prefiksa iz Ustava je najbolja stvar koja se BiH dogodila", kazao je čelnik NiP-a.
Na dodatno pitanje Klix.ba da li NiP ili Konaković pristaje da se riješi samo pitanje načina izbora članova Predsjedništva BiH ili insistiraju da se rješava sve u paketu, dakle i Predsjedništvo i domovi naroda, Konaković kaže:
"Bilo šta što može donijeti jedan metar napretka u ovom trenutku, što može ovoj zemlji pokazati jedan pozitivni pomak procesa bismo podržali. Ako je to dogovor o članu Predsjedništva, koji bi se birao da zadovoljava veći broj građana BiH, pristali bismo na to. A analiza domova naroda bi onda bila sekundarno pitanje koje se zaista mora izanalizirati", zaključio je Konaković.
Podsjetimo da je pitanje Izbornog zakona u smislu dogovora o Predsjedništvu i domova naroda jedna od tačaka prelamanja. Ukoliko bi se riješilo isključivo Predsjedništvo, mnogi se pribojavaju da bi se onda kasnije teško došlo do dogovora za domove naroda, što je centar odakle prije svega HDZ crpi moć i kontroliše procese u FBiH.
S tim u vezi i opozicija u FBiH prošle sedmice je u jednom zaključku jasno naglasila da se Izborni zakon može rješavati samo u paketu.
"Nakon usvajanja navedenih izmjena, koje će garantirati fer i poštene izbore, može se pristupiti Izmjenama i dopunama Ustava Bosne i Hercegovine i Izbornog zakona Bosne i Hercegovine u skladu s obavezujućim presudama Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koje se tiču strukture, načina izbora i ovlaštenja Predsjedništva Bosne i Hercegovine i domova naroda. Potpisnici zaključaka smatraju kako te izmjene i dopune trebaju biti usvojene kao jedinstven set izmjena i dopuna normativnog okvira u Parlamentarnoj skupštini BiH, na istoj sjednici Predstavničkog doma i Doma naroda".