Koliko istraga?
54

Konaković pohvalio Antikorupcijski tim Vlade KS, za 20 mjeseci imali 58 prijava

Piše: Ibro Č.
Foto: Arhiv/Klix.ba
Foto: Arhiv/Klix.ba
Premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković je na jučerašnjoj sjednici Skupštine KS pohvalio rad Tima Vlade KS za borbu protiv korupcije, kazavši da se na osnovu njihovih informacija pokreću ozbiljne istrage o korupciji.

Riječi premijera Konakovića vezane za rad Tima Vlade KS za borbu protiv korupcije uzbudile su znatiželju predstavnika opozicionih stranka, ali i običnih građana, i nametnule pitanje o tome koliko je istraga u tužilaštvima pokrenuto na osnovu informacija ovog tima.

58 prijava, desetak ozbiljnih

Predstavnik Tima Vlade KS za borbu protiv korupcije Erduan Kafedžić kazao je za Klix.ba da ne može govoriti o istragama koje su pokrenute, ali da su do sada imali ukupno 58 prijava.

"Više od 80 posto tih prijava se pokazalo osnovanim na način da se nešto uradilo s tom prijavom: ili je pokrenuta istraga, što je veoma ozbiljan proces, ili je Uprava za inspekcijske poslove pozvala na neke mjere iz svoje nadležnosti, izdala prekršajni nalog, izdala neku upravnu mjeru... Dakle, od 58 prijava, više od 80 posto ih se pokazalo osnovanim", kazao je Kafedžić, dodavši da mehanizam prijave korupcije postoji tek godinu.

Prema njegovim riječima, najefikasniji mehanizam su lične prijave u Vladi KS, a do sada su imali 35 takvih prijava.

"Mi smo uspostavili saradnju s različitim institucijama koje su nama od značaja, prvenstveno s Kantonalnim tužilaštvom, Upravom za inspekcijske poslove... Imali smo razgovor sa glavnom tužiteljicom, gdje smo dogovorili da sva naša pošta ide direktno u njenu kancelariju i dala nam je mogućnost da se njoj direktno možemo obratiti kada imamo saznanja da se korupcija trenutno dešava", kazao je Kafedžić.

Dodao je da od ukupnog broja prijava koje su podnesene ima desetak ozbiljnih prijava koje su proslijeđene Tužilaštvu KS.

"To su veoma kompleksni predmeti na kojima smo radili, o privrednom kriminalu, o koncesijama, o kriminalu u pojedinim komunalnim javnim preduzećima, kriminalu u privrednom sektoru... To su uglavnom prijave koje su došle od osoba koje su dobro pozicionirane unutar određenih preduzeća i imaju širinu i dubinu uvida u situaciju", rekao je Kafedžić.

Ističe da su dosta informacija dostavili Federalnoj istražnoj službi kriminalističke policije, odakle su informacije dalje išle prema tužilaštvima pa u određenim slučajevima i prema Tužilaštvu BiH.

Tim Vlade KS za borbu protiv korupcije imenovan je prije godinu i sedam mjeseci.

Samostalan tim

Premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković kazao je za Klix.ba da je Tim Vlade Kantona Sarajevo za borbu protiv korupcije potpuno samostalan te da na godišnjem nivou izvještava Vladu o aktivnostima, ali ne i o detaljima.

"Ja ne znam koje su to prijave. Oni rade s tužilaštvom, rade s policijskim agencijama... U periodu od godinu dana bilo je šezdesetak prijava korupcije, od kojih je 80 posto osnovanih. To znači da su pokrenute procedure. Ne znam koja je u kojoj fazi, u to se Vlada ne petlja", rekao je u kratkoj telefonskoj izjavi Konaković.

Dodao je kako je na osnovu kontakata s međunarodnim institucijama, koje pomažu u borbi protiv korupcije, dobio određene pohvale za rad Antikorupcijskog tima.

"Ambasador Jonathan Moore je u svom izvještaju naveo da je Sarajevo jedini primjer u borbi protiv korupcije, a zbog rada ovog Antikorupcijskog tima. Oni su usvojili strategiju, usvojili akcione planove, u neka preduzeća već ušli, uradili neke poslove, saradnje... To je ono što mi znamo o strukturi rada, ali u detalje ne ulazimo", poručio je Konaković.

Kontradiktornosti

Glasnogovornica Tužilaštva Kantona Sarajevo Azra Bavčić kazala je za Klix.ba da se prijave Antikorupcijskog tima KS tretiraju kao i sve ostale, odnosno da se ne tretiraju ništa drukčije od prijava običnih građana.

"Nejasno nam je na koji način oni mogu znati da su to osnovane prijave koje su podnijeli te koliko smo istraga otvorili. Tužilaštvo KS rad ovog Antikorupcijskog tima doživljava kao pomoć Tužilaštvu u borbi protiv korupcije, ali on nema nadležnosti da podnosi izvještaje o počinjenim krvičnim djelima, da ocjenjuje da li ima elemenata krivičnog djela i da bude upoznat o ishodima i rezultatima istraga koje se eventualno otvore na osnovu njihovih saznanja", poručila je Bavčić.

Dodala je da Antikorupcijski tim prevelikim angažmanom može čak i ugroziti rad na predmetima ovog Tužilaštva, kontaminirajući dokaze koje Tužilaštvo neće moći koristiti.

"Međutim, za pohvalu je takva inicijativa Vlade i saradnja između Tužilaštva i tog tima treba da postoji. Ali, s obzirom na to kakve nadležnosti ima, Akntikorupcijski tim nema značaj koji mu se pridaje. Naime, svako treba da radi u okvirima institucija i u skladu s nadležnostima koje ima po zakonu", kazala je Bavčić za Klix.ba.