Konaković uputio poruku ministrima vanjskih poslova: Zabrinuti smo zbog pokušaja sabotiranja rezolucije
"Vaše ekselencije, kao što znate Generalna skupština Ujedinjenih nacija će u nadolazećim sedmicama glasati o nacrtu rezolucije da se 11. juli proglasi međunarodnim danom sjećanja na Genocid u Srebrenici 1995. godine. Želim vas podsjetiti da je genocid počinjen u julu 1995. godine u zaštićenoj sigurnoj zoni Ujedinjenih nacija. Nad više od 8.000 dječaka i muškaraca je izvršena brutalna egzekucija, hiljade su prisilno raseljene i čitave porodice su uništene. Njihove kuće su uništene i zajednica razbijana. Vjera muslimana Bošnjaka u sigurne zone UN-a, uključujući Srebrenicu i Žepu je simbol neispunjenog obećanja i vjere u zaštitu Međunarodne zajednice", kazao je Konaković.
"Ove presude su jedinstveno i specifično objašnjenje za uspostavljanje međunarodnog dana sjećanja i fokusiran samo na Srebrenicu i šta se desilo 1995." kazao je Konaković u poruci ministrima.
Poručio je da se i nažalost još uvijek dešava negiranje zločina i slavljenje izvršitelja i da se moraju udružiti snage da se spriječe takve ideologije.
"Nacrt rezolucije koji će drugog maja biti predstavljen pred Generalnom skupštinom UN-a je prilika da se genocid u Srebrenici načini trajnim dijelom kolektivnog sjećanja kroz uspostavljanje Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici", poručio je Konaković
Kazao je da kao što je sedmi april dan sjećanja na genocid u Ruandi, tako i 11. juli treba biti dan sjećanja na Srebrenicu i da će obilježavanje donijeti miru i sigurnosti.
"Jako smo zabrinuti jer par država pokušava da sabotira usvajanje rezolucije. Da osporava presude i kvalifikacije međunarodnih sudova. Lideri ovih nekoliko država koji su protiv sjećanja na žrtve genocida, pokazuju manjak svijesti i ljudskog dostojanstva namjerno unoseći nepovjerenje i tenzije, predstavljajući prijetnju pomirenju i regionalnom miru i sigurnosti. Kao što je suočavanje sa zločinom holokausta i genocida protiv Tutsija u Ruandi, pokažimo kroz primjer Srebrenice da svijet ima sposobnost da prizna svoje greške. Da se zajednice mogu ponovo izgraditi i da civilizacija ima snagu da preuzme odgovornost i pokaže poštovanje prema žrtvama", naveo je Konaković.
Pozvao je ministre da njihove države podrže izglasavanje rezolucije i da bi izglasavanje rezolucije ojačalo vjeru u snagu institucija Ujedinjenih nacija.