Konaković: Zapadni Balkan što prije treba biti integrisan u evropsku porodicu
Na ovogodišnjem Forumu je bilo riječi o proširenju EU, potpori Programa dunavske regije zemljama pristupnicama, oporavku Ukrajine, energetskim i prometnim izazovima regije i uključivanju mladih u EUSDR i zanimanjima koja će biti potrebna u budućnosti.
Konaković je naglasio da se hitno mora pronaći način za daljnje jačanje međusobne saradnje, solidarnosti i jedinstva za dobrobit cijele regije u ovom izazovnom geopolitičkom trenutku.
Ističe da BiH s nadom čeka na dvije važne odluke. Prva je ekonomska, koja bi imala značajan utjecaj na razvoj bh. ekonomije i kreiranje novih radnih mjesta, dok je druga odluka o otvaranju pregovora sa Europskom unijom. Smatra zato da Zapadni Balkan što prije treba biti integriran u veliku europsku obitelj. Na sastanku je usvojena i Zajednička izjava o provedbi Strategije.
Posebno je naglasio da bi ubrzanje procesa eurointegracija moglo usporiti odljev mozgova i ublažiti njegove dugoročne negativne učinke, dajući svjetliju perspektivu mladoj generaciji.
Na marginama Foruma ministar Konaković je tokom susreta sa ministricom za europske integracije Republike Srbije Tanjom Miščević razmijenio mišljenja o regionalnoj suradnji i odnosu EU prema Zapadnom Balkanu.
Strategija EU za Dunavsku regiju je makroregionalna strategija EU koju čini 14 država: Austrija, Bugarska, Češka Republika, Hrvatska, Njemačka (Baden Württemberg, Bavarska), Mađarska, Slovačka Republika, Slovenija, Rumunjska, Bosna i Hercegovina, Moldavija, Crna Gora, Srbija i Ukrajina.