Posjeta Sarajevu
58

Konakovićev optimizam ili Dodikovo "od toga nema ništa": Šta će nam reći Ursula von der Leyen?

A. L.
Foto: Pixsell/Klix.ba
Foto: Pixsell/Klix.ba
Ostalo je vrlo malo vremena do odluke o tome hoće li s BiH biti otvoreni pregovori o pristupanju Evropskoj uniji (EU), a današnji dolazak predsjednice Evropske komisije (EK) Ursule von der Leyen u Sarajevo mogao bi dati neke odgovore.
Posljednji pokušaj aktuelne državne koalicije da Von der Leyen dočekamo u što boljem svjetlu propao je u petak kada su predstavnici iz RS-a bili nezadovoljni jer nije postignut dogovor kada je u pitanju zakon o sudovima BiH, pa nisu željeli razgovorati o ostalim zakonima koji su bili na dnevnom redu, a koji također spadaju u one iz 14 prioriteta iz Mišljenja EK.

U paketu zakona bili su i Prijedlog zakona o pranju novca i finansiranju terorističkih aktivnosti kao i Prijedlog zakona o sprječavanju sukoba interesa.

Nakon tog sastanka lider SNSD-a i predsjednik RS-a Milorad Dodik iznio je svoje mišljenje o onome što će Evropska komisija reći u izvještaju o BiH i šta će preporučiti EU.

"Ja mislim da nema ništa od pregovaračkog statusa Bosne i Hercegovine, da je to samo lažna priča, prema onome što ja čujem zadnjih dana iz Brisela. Oni će pokušati tamo da 'gurnu' Ukrajinu koja nema ni teritoriju kojom suvereno vlada, niti bilo šta. Nas će opet držati na nekom povocu, smatrati da smo manje dostojni...", rekao je Dodik.

Pored toga, iznio je razmišljanje da BiH "nikada neće ući u Evropsku uniju" i "da će se Evropska unija prije raspasti nego što ćemo mi ući u nju".

Na istoj press konferenciji ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković kazao je da će od 8. do 10. novembra u Briselu biti izvještaj koji će govoriti o napretku Bosne i Hercegovine i dodao da Ursulu von der Leyen očekujemo u boljem ambijentu nego ikad. Ipak, priznao je da je moglo biti još malo bolje.

"Da li će to u konačnici biti dovoljno za otvaranje pregovora sa Evropskom unijom, vidjet ćemo", kazao je Konaković koji je na taj način ublažio izjave koje je davao prethodnih sedmica vezano za izvještaj Evropske komisije o napretku BiH i preporuci EU.

Podsjetimo, u augustu je rekao da, prema informacijama s kojima raspolaže, Evropska unija bi mogla otvoriti pregovore sa BiH. Bilo je to nakon što je Predstavnički dom usvojio set od pet zakona koji su važni na putu za EU.

Početkom oktobra, u razgovoru za Klix.ba, kazao je kako mu je "mnogo važnija ekonomska strana" čime je ipak pokazao da je oprezniji kada je u pitanju izvještaj EK i preporuka EU.

Analitičar Inicijative za evropsku stabilnost (ESI) sa sjedištem u Berlinu Adi Ćerimagić za Klix.ba je prije nekoliko dana kazao da signali iz Brisela ukazuju na to da razgovori o tome šta će biti konačna odluka još nisu završeni.

Iako definitivno nivo reformi koje je BiH do sada uradila nije dovoljan, još uvijek se sa sigurnošću ne može tvrditi kakva će biti odluka Evropske komisije, ali bi to svakako sutra u Sarajevu Ursula von der Leyen mogla nagovijestiti.