Brojni problemi u državi
68

Kopić: Korona je prekinula tradiciju prvomajskih protesta u Tuzli, ali je budan glas nezadovoljstva

A. K.
Sakib Kopić (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Sakib Kopić (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Zbog pandemije koronavirusa tradicionalno okupljanje obespravljenih radnika, penzionera i nezadovoljnih građana ispred zgrade SodaSo u Tuzli ove godine na Međunarodni praznik rada nije upriličeno. Međutim, to nije bio razlog da se u javnost ne pošalju poruke nezadovoljstva, ali i ukaže na probleme s kojima se bh. građani susreću.

Ovog 1. maja ostao je prazan plato ispred zgrade SodaSo, odnosno nekadašnjeg sjedišta Vlade Tuzlanskog kantona, koji predstavlja jedan od simbola građanske borbe za bolje sutra.

Nezadovoljni građani nisu se mogli okupiti u većem broju zbog naredbi nadležnih o zabrani javnih okupljanja. Glas nezadovoljnih ovaj put je predsjednik Sindikata solidarnosti Tuzlanskog kantona Sakib Kopić koji u razgovoru za Klix.ba kaže da razloga za slavlje nema ni ovog 1. maja.

"Zbog zabrane javnog okupljanja koja je stupila na snagu zbog pandemije koronavirusa ove godine nismo mogli organizirati masovnije okupljanje građana. Imali smo ideju okupljanja nekoliko članova našeg sindikata, ali tako bismo poslali lošu poruku i samoreklamu te smo odustali od svega toga", kazao nam je Kopić.

Katastrofalno stanje u državi On ističe da je i pored izostanka današnjeg okupljanja ostao budan glas nezadovoljnih građana koji se nalaze u izuzetno lošem položaju u Bosni i Hercegovini.

"Stanje u državi je katastrofalno, a radnici se nalaze u najlošijem položaju od rata do danas zbog pandemije koronavirusa, koja je prouzrokovala silne otkaze. U Federaciji BiH bez posla je ostalo 30.000 ljudi, a u Tuzlanskom kantonu 5.000. Vlast sada iza zavjese pokušava uvesti neke nove zakonske propise. Jedini smo u regiji koji će promijeniti Zakon o radu, kako bi se udovoljilo poslodavcima, a išlo na štetu radnicima koje će moći šutati kao lopte", kaže Kopić.

Predsjednik Sindikata solidarnosti TK navodi da su građani još uvijek nijemi na sve probleme, a samo šačica se protivi stanju u kojem se nalazi.

"Svi ostali šute i nije mi jasno samo čega se plaše jer ako izgubite posao više nemate bez čega ostati. S druge strane imamo političare koji se nisu odrekli nijedne svoje privilegije, imaju ogromna primanja, voze se u luksuznim autima, primaju naknade za odvojeni život, telefon i slično", dodaje Kopić.

Spornim ocjenjuje i "korona-zakon" koji bi trebao biti usvojen na nivou Federacije BiH. Kako tvrdi, umjesto ranijih deset miliona maraka za uvezivanje radnog staža radnicima propalih preduzeća nakon usvajanja ovog zakona ostat će samo jedan milion.

"Kako sada da se radnicima Borca, Fortune i ostalih preduzeća kaže da im ni ove godine neće biti uvezan radni staž, a pojedinci su prije četiri ili pet godina trebali otići u zasluženu penziju. Međutim, to do danas nisu dočekali. Država im je ukrala ogromne novce, niko za to nije odgovarao, a građani opet šute na sve te nepravde i to mi je nepojmljivo", naglašava Kopić.

Šta smo naučili iz 2014. godine? Masovne demonstracije 2014. godine dovele su do svrgavanja određenih struktura vlasti, između ostalog i u Tuzlanskom kantonu. Kopić navodi da iz ovih događaja mnogi nisu ništa naučili, izuzev vlasti koja se veoma brzo konsolidirala.

"Izvukli su pouke iz svega toga. Ojačali su policijske snage, dali su im neograničena ovlaštenja. U tome su im pomogle i međunarodne institucije te sada imaju svu moguću opremu za suzbijanje eventualno novih protesta. U Tuzlanskom kantonu i dalje je na snazi onaj sramni Zakon o javnom okupljanju kojim je zabranjeno bilo kakvo javno okupljanje ispred institucija sistema", dodaje Kopić.

Naš sagovornik smatra da se građani naše zemlje moraju ujediniti, kako bi bili jači u borbi protiv vlasti.

"Mi imamo dva neprijatelja koja su udružena, a riječ je o vlasti i poslodavcima. Njih samo našom borbom i masovnim protestima možemo natjerati na određene izmjene zakonskih propisa koji će ići više u korist radnicima", zaključio je Kopić.