Korištenje neperspektivne vojne imovine ponovo vraćeno na scenu, teče rok od 30 dana
Prijedlog zakona bi trebao biti oblikovan tako da se imovina, u slučaju da se ocijeni da nije potrebna za obavljanje Ustavom, međunarodnim ugovorom i zakonom utvrđenih nadležnosti institucija BiH, dodijeli na korištenje i raspolaganje jedinici lokalne samouprave na čijoj teritoriji se nalazi, isključivo s ciljem zaštite ove imovine od daljnjeg propadanja i urušavanja, njene obnove i rekonstrukcije ili privođenja predmetnog lokaliteta konačnoj namjeni u skladu s prostorno-planskom dokumentacijom jedinice lokalne samouprave na čijoj teritoriji se imovina nalazi, odnosno stavljanja ove imovine u funkciju razvoja lokalnih zajednica u BiH.
Protiv ove inicijative bili su zastupnici SNSD-a i HDZ-a, dok su suzdržani bili članovi SDS-a, PDP-a i DNS-a, dok su ostali bili za ovu inicijativu.
Iz vladajuće stranke u RS-u poručuju da im nije jasno zbog čega ostale stranke iz RS-a nisu bile protiv ove inicijative, jer smatraju da je štetna po entitet RS te dodaju da će biti veoma upitno da li će Vijeće ministar uspjeti napraviti zakon i predložiti ga.
Podsjetimo da su Odlukom Predsjedništva BiH o veličini, strukturi i lokacijama Oružanih snaga BiH definisane 63 lokacije vojne namjene koje su perspektivne za OS BiH i koje trebaju biti knjižene kao vlasništvo Ministarstva odbrane BiH. Od toga je 41 u Federaciji BiH i 22 u Republici Srpskoj.
Pravobranilaštvo RS-a je po nalogu vrha tog entiteta zakočilo ovaj proces poručivši da Republika Srpska neće dozvoliti da nepokretna vojna imovina s njene teritorije bude uknjižena na BiH, čime je blokiran jedan od koraka na putu u NATO.
Najveći protivnik knjiženja vojne imovine na državu je lider SNSD-a Milorad Dodik koji je "promijenio ploču" iako je 2012. godine zajedno s drugim liderima stranaka dogovorio knjiženje vojne imovine na državu. Tada su na spomenutom sastanku bili i Zlatko Lagumdžija, Sulejman Tihić, Milorad Dodik, Mladen Bosić, Dragan Čović i Božo Ljubić.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine je već donosio odluke kojim se usvajaju apelacije Pravobranilaštva BiH protiv odluka Vrhovnog suda RS-a i tamošnjih okružnih sudova u vezi s uknjižbom vojne imovine.