Korona dodatno podijelila stranke: Šta će značiti ako sve ovlasti preuzme Vlada FBiH
Da cijeli proces bude još komplikovaniji za danas je bila zakazana vanredna sjednica Zastupničkog doma s jednom tačkom dnevnog reda. Trebalo je samo izglasati izmjene Poslovnika o radu i omogućiti da se sjednice održavaju elektronskim putem. Ipak, predsjedavajući Mirsad Zaimović je otkazao sjednicu, a danas će zasjedati samo Kolegij.
Opozicija (SDP, NiP, NS...) uporno traži da se osigura određeni prostor gdje bi se održala sjednica i gdje niko nikoga ne bi ugrozio. Cilj je izglasati izmjene Poslovnika i svako može ponovo u izolaciju te bi se sjednice održavale elektronski. Za ovaj scenarij se zalaže i HDZ.
S druge strane SDA, DF, pa i SBB smatraju da ne treba održavati sjednice Parlamenta FBiH zbog novonastale situacije i da je svako sastajanje, bilo gdje, rizično i predstavlja opasnost od širenja zaraze. U tom slučaju pozivaju se na Ustav FBiH koji kaže da u situacijama kada Parlament ne može zasjedati ulogu zakonodavca privremeno preuzima izvršna vlast, a to je predsjednik entiteta i Vlada FBiH koja kroz donošenje uredbi koje bi imale snagu zakona može ubrzati proces. Argument je da bi Vlada FBiH takvim načinom rada ubrzala procese i vrlo efektno mogla donijeti niz odluka iz oblasti zdravstva i ekonomije koje su u ovom trenutku neophodne za pravovremeno djelovanje. Ipak pitanje je kako bi se suvojio rebalans budžeta.
Opozicija se plaši da bi na taj način sva moć bila u rukama Vlade FBiH i da nema smisla ignorisati Parlament koji može zasjedati elektronski ukoliko se nađe način za izmjenu Poslovnika.
Ukoliko bi Vlada FBiH dobila mogućnost da brzo donosi uredbe sa snagom zakona o ključnim pitanjima, SDA računa da bi izbjegli mogućnost da se odluke blokiraju u Parlamentu gdje uglavnom imaju probleme s HDZ-om. Ipak i kod donošenja uredbi njih potpisuje predsjednik FBiH (HDZ), a mišljenje daju i ministar finansija (HDZ) ministar pravde (HDZ).
Opozcija smatra da je takva mjera svojstvena samo u pojedinim zemljama u ovoj krizi, poput Mađarske, Srbije... Međutim, treba istaći da bi uredba imala ograničen rok trajanja te bi se već nakon mjesec morala ili produžiti ili ukinuti, a ukoliko bi u međuvremenu zasjedao Parlament, sve bi bilo poništeno.
Međunarodna zajednica, a prije svega Američka ambasada i OHR, ne direktno, ali na određeni način podržavaju ubrzavanje procesa te su bliže opciji da Vlada FBiH preuzme ulogu privremenog zakonodavca.
Koliko će građani i privreda ispaštati nova prepucavanja i za ove prilike preduge dogovore i politikantstvo pokazat će se vrlo brzo. Ekonomija će biti u padu, mali i srednji privrednici očajnički čekaju pomoć pa bilo kakve političke tenzije u ovom trenutku samo otežavaju situaciju.