Košarac: Poslanici SNSD-a neće doći na hitnu sjednicu Predstavničkog doma
On je istakao da je šokiran izjavom predsjednika PDP-a Branislava Borenovića, koji problematizuje i pokušava da dovede u pitanje sadržaj i značaj Rezolucije Narodne skupštine Republike Srpske o zaštiti ustavnog poretka i vojnoj neutralnosti RS-a.
"Takve izjave predstavljaju direktnu podršku bošnjačkim politikama i onim međunarodnim faktorima, koji ne poštuju volju i interese srpskog naroda i koji po svaku cijenu pokušavaju da naprave NATO-granicu između Srbije i Republike Srpske. Zbog ovakvih izjava i probosanske politike SDS-a i PDP-a, te dvije stranke su prihvatljive u Sarajevu, dok se Republici Srpskoj uskraćuje ustavno i zakonsko pravo da ima svoje legalno izabrane predstavnike u Vijeću ministara BiH", upozorio je Košarac.
Kaže da postoji očigledna namjera SDS-a, PDP-a i dijela bošnjačkih političkih stranaka u Sarajevu da se SNSD-u pripiše krivica za nefunkcionisanje Parlamentarne skupštine BiH, što nije tačno.
"Ne pristajemo da dajemo legitimitet odlukama Vijeća ministara u tehničkom mandatu i protiv smo očiglednog sukoba interesa, budući da su ministri u tom Savjetu ministara istovremeno i poslanici u Parlamentu BiH", poručio je Košarac.
Potvrdio je da se poslanici SNSD-a neće pojaviti na hitnoj sjednici Predstavničkog doma, iako bi, kako kaže, imali mnogo toga da kažu o situaciji u pravosuđu BiH, kao i o migrantskoj krizi.
"Na sceni je očigledan pokušaj SDA i jednog broja međunarodnih zvaničnika da ponovo ovladaju pravosudnim institucijama BiH, i to u trenutku kada su, konačno, na red došli slučajevi ratnih zločina nad Srbima i kada se vode procesi protiv bošnjačkih ratnih generala, te policijskih i civilnih struktura odgovornih za te zločine. Pitali bismo ministre Mektića, Šarovića i Crnadka zašto se mjesecima ne usvaja revidirana strategija za procesuiranje ratnih zločina, koja ne odgovara bošnjačkim strankama i posebno vrhu SDA", rekao je Košarac.
On je poručio da je apsurdno da hitnu sjednicu Predstavničkog doma traži ministar - poslanik Dragan Mektić, čije je ministarstvo, smatra Košarac, direktno odgovorno za produkovanje migrantske krize i koje nije uradilo ništa da spriječi nelegalni ulazak više desetina hiljada migranata u BiH.
"Imali bismo šta da kažemo o ulozi nekih od najbližih Mektićevih saradnika i zvaničnika Ministarstva sigurnosti u izazivanju migrantske krize i sumnjivoj saradnji sa pojedinim međunarodnim humanitarnim organizacijama, od kojih su imali direktnu ili indirektnu korist. Doći će vrijeme kada ćemo o tome govoriti, sa konkretnim imenima i dokazima, i u parlamentu i u novoizabranom Vijeću ministara BiH", poručio je Košarac.