Košarac tvrdi: U Laktašima je postignut dogovor, već krećemo u primjenu njegovih elemenata
Iako su predstavnici stranaka Trojke sazvali sastanak kako bi razgovarali o ustavnim promjenama, Košarac je rekao da to nije najvažnija tema.
"Cijenim da je danas najvažnija tema implementirati dogovor iz Laktaša. Napominjem da je dogovor postignut 18. januara 2024. godine i ja mislim da je ovo ozbiljna, kredibilna šansa BiH za njeno kretanje prema Evropskoj uniji, naravno ukoliko zaključci sastanka iz Laktaša budu implementirani", rekao je Košarac.
Stava je da će na sjednici Doma naroda Parlamenta BiH u srijedu biti jasno da li će Trojka implementirati dogovor iz Laktaša odbijanjem zakona o tehničkim izmjenama Izbornog zakona koje je predložila SDA.
Napomenuo je da bi bilo korektno da partneri iz FBiH pitanje izmjena Ustava i primjene presuda Evropskog suda za ljudska prava prvo, kako je rekao, kandiduju u Laktašima.
Čini mu se, dodaje, da se dogovor iz Laktaša sada pokušava derogirati.
"Mi smo jasnog stava danas rekli da želimo u korektnoj političkoj atmosferi da razgovaramo. O ovom pitanju se nije kredibilno razgovaralo, niti je struktura bila te vrste", rekao je govoreći o pitanju izmjena Ustava BiH.
Smatra da je ovaj sastanak pokušaj skretanja pažnje od dogovora iz Laktaša te da koncentraciju političke snage treba usmjeriti na Izborni zakon i njegove izmjene, ali bez utjecaja stranaca.
"U srijedu će biti na ispitu dogovor iz Lakšata", istakao je.
Na pitanje novinara šta se dešavalo u Laktašima, da li se samo razgovaralo ili je postignut dogovor, Košarac je odgovorio da je riječ o dogovoru.
"Da, neko će reći razgovor, neko dogovor. Mi cijenimo da je ovo dogovor i o tome se govorilo. Već ulazimo u implementaciju elemenata dogovorenih stvari u Laktašima", rekao je Košarac.
Dodao je se iz sporazuma iz Laktaša ne može nešto uzeti, a nešto ostaviti.
"Kada je u pitanju implementacija odluke Suda za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci vi dobro znate da o tome pričamo više godina, da je problem u FBiH. Mi želimo da se partneri u Federaciji, predstavnici hrvatskog i bošnjačkog naroda, dogovore. RS neće ulaziti u unutrašnja pitanja FBiH, isto kao što neće dozvoliti da predsjednici FBiH utvrđuju kako će RS birati svog člana Predsjedništva", rekao je Košarac.
Na kraju je kazao da će neko za dogovor reći da je to zapravo razgovor, ali to je, prema njegovom mišljenju, "političko pranje na sarajevski način".