Kristina Jozić: Kao žena u policiji sam morala raditi tri puta više da bih bila vrednovana
Kako je kazala na početku razgovora, oduvijek je željela biti policijska službenica.
"U tom pravcu je išlo i moje obrazovanje. Moj otac je radio u nekadašnjoj službi državne sigurnosti. Vjerovatno me je zbog toga privukao taj poziv. Izuzetno sam sretna što radim posao za koji sam se školovala i koji volim", kazala je.
Kako kaže, jako je puno izazova bilo i borbe upravo iz ugla ravnopravnosti spolova.
"Vi kao žena u tom dominantnom muškom okruženju ste uvijek pod lupom. Evo 18 godina sam morala da radim dva ili tri puta više da bi moj rad bio vrednovan na pravi način. To je veliki teret".
Dodaje da članice udruženja ne žele na bilo koji način da štite žene u policiji.
"Želimo ravnopravan tretman, u skladu sa rezultatima rada i opisom radnog mjesta. U skladu s tim želimo i napredovanje. U praksi imamo svega. Ali, zato nam treba jedno ovakvo udruženje koje će reći ženama u policiji da one nisu tu da bi se sklanjale niti da bi ih neko štitio. Trebaju biti jake, snažne i ravnopravne".
Kad je u pitanju zastupljenost žena u policiji, brojke su razočaravajuće.
"Trenutno u BiH imamo oko devet posto policijskih službenica. To je prosjek u 16 policijskih agencija koje postoje. Broj žena je od šest do 16 posto u tim agencijama, a prosjek je devet posto. Treba nas biti najmanje 40 posto ako govorimo o nekoj ravnopravnosti. Nikad nismo imali ni jednu direktoricu policije, zamjenicu direktora ili komesarku. Nemamo ni jednu ženu sa najvišim policijskim činom".
Kaže da se situacija, ipak, popravlja, ali polako.
"Ako pričate s muškim kolegama, reći će 'i previše vas je' i da nema puno interesa. Činjenica da su procedure takve da je zaista i teško napredovati, i muškarcima", kazala je.
Objašnjava da ni muškarci ni žene ne znaju često prepoznati seksualno uznemiravanje i dodaje da obično prepoznaju samo "veće oblike" kao što su fizički kontakti.
"Ali, ne prepoznaju manje suptilne oblike. To je naprimjer komentarisanje fizičkog izgleda policijskog službenika ili službenice, skretanje službenog razgovora na teme sa seksualnom konotacijom, prepričavanje viceva sa seksualnom konotacijom gdje su prisutne policijske službenice... Imala sam običaj slušati kolegice koje kažu 'oni kad pričaju o seksu, ja izađem iz kancelarije'. Nije to poenta, nije poenta da se vi sklanjate sa radnog mjesta. Često kolege misle da ako se oni šale da nema posljedica. Tako se stvara neprijateljsko radno okruženje".
Seksualno uznemiravanje ćemo možda i prepoznati, ali uznemiravanje na osnovu spola se smatra kao dio svakodnevnice, dodaje.
"Znate, vi ste žena u policiji, manjina ste i postane vam normalno da vam kažu 'idite tamo, razmjenjujte recepte, kuhajte, šta će žena voziti'. Vi to slušate svaki dan i osjećate se loše zbog toga, ali niste svjesni da je to uznemiravanje na osnovu spola", kazala je.
Ipak, kaže da prijavljivanje takvih slučajeva nije često, nego se "stavlja pod tepih".
Cijeli intervju i gostovanje Kristine Jozić u Klix Studiju možete pogledati na našem Youtube kanalu, kao i na portalu Klix.ba.
Također nas možete slušati i na Spotifyju, Apple Podcastu, Amazon Musicu i drugim platformama.