Krišto: Ne bih o moralu, parlamentarci imaju zakonsko pravo na godišnji odmor
Krišto je kazala kako nije moguće imenovati članove Parlamentarne skupštine BiH u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope sve dok se ne održi sjednica Zajedničkog kolegija Zastupničkog doma i Doma naroda PSBiH, a na kojoj će biti utvrđeni kriteriji za izbor članova.
Ocijenila je da je ranije sjednica Zajedničkog kolegija oba doma PSBiH, a koja nije ni održana, zakazana samoinicijativno. Na pitanje novinara da li osjeća odgovornost jer ponedjeljak ističe rok do kojeg bi BiH trebala imenovati članove delegacije u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope, Krišto je odgovorila da ona ne osjeća odgovornost.
"Ja duboko vjerujem u svoju odgovornost. To je stvar u domenu oba doma i to je političko pitanje. Ja ne mogu preuzeti odgovornost za kretanja u PSBiH, a to ne može učiniti nijedna stranka i nijedan zastupnik pojedinačno. Svi znamo u čemu je problem. Dakle mora postojati politički dogovor", rekla je Krišto.
Kada je riječ o funkcionisanju zakonodavne vlasti, ona je kazala da je zakonodavna vlast uvjetovana imenovanjem Vijeća ministara Bosne i Hercegovine te da je to poznato i iz medija.
"Jasno se zna da političke opcije koje su dobile povjerenje svog naroda i koje će biti dio većine to ne žele napraviti dok se ne uspostavi izvršna vlast", rekla je Krišto.
Portal Klix.ba ranije je objavio kako će državni parlamentarci, uprkos tome što nisu održali nijednu sjednicu, iskoristiti zakonsko pravo na godišnji odmor. Krišto je danas upitana da li je to uopće moralno posebno ako se uzme u obzir da državni parlamentarci već mjesecima primaju enormno visoke plaća, a ne rade ništa.
"Ni ja, a ni Vi ne bismo trebali govoriti šta je moralno. Ja mogu reći da smo u obavezi ispoštovati zakonske odredbe. Zakon ne dozvoljava nikome da se odreknu prava na godišnji odmor", kazala je Krišto.
Ona tvrdi i da neki zastupnici dobiju rješenje o godišnjem odmoru, ali da ga zapravo ne koriste dodajući da se do 30. juna mora iskoristiti godišnji odmor za prošlu godinu.
Danas je održana i šesta plenarna sjednica Parlamentarne skupštine Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi (SEECP-a) kojom predsjedava Krišto.
Kako kaže, BiH je u okviru jednogodišnjeg predsjedavanja SEECP-om u fokusu imala jačanje infrastrukture, jačanje regionalne saradnja, povezivanje mladih i jačanje veza među sudionicima SEECP-a.
"Tokom ovog šestog zasijedanja razmijenjena su mišljenja o aktuelnim dešavanjima. Sama posjećenost skupa pokazatelj je da je BiH igrala važnu ulogu u ovom procesu", rekla je Krišto.
Ističe da je tokom predsjedavanja Bosne i Hercegovine donesena odluka da se 2021. godine ukine roaming u regiji Jugoistočne Evrope. Ona je dodala da se u SEECP-u sve odluke donose konsenzusom i da na stalnim odborima nije postignut konsenzus o tome da se usvoji deklaracija.
Objasnila je da se Beograd i Priština nisu mogli složiti o amandmanima koji su se odnosili na slobodu kretanje roba i međunarodne ugovore.