Krizni štab: Situacija u Kantonu Sarajevo je povoljna, ali nema opuštanja
Aida Pilav, predsjednica Kriznog štaba KS kazala je da se Krizni štab KS od februara počeo baviti koronavirusom i prije nego je proglašena epidemija i provođen je kontinuiran nadzor nad svim ljudima koji su dolazili iz regija u kojim je potvrđena zaraza.
Situacija mnogo bolja trenutno nego u oktobru
"Vlada FBiH 20. marta proglašava stanje nesreće nakon što je tada potvrđen i prvi slučaj u Kantonu Sarajevo. U martu i aprilu smo imali poprilično mirnu situaciju zbog lockdowna, a nakon toga u julu i augustu došlo je do eksponencijalnog rasta koji se nama tada činio poprilično visok, međutim, u oktobru je došlo do iznimno velikog rasta broja novozaraženih. U jednom trenutku u novembru je bilo 3.396 potvrđenih novozaraženih u KS, a trenutno svjedočimo linearnom padu novozaraženih u KS", kazala je Pilav.
Dodala je da je krajem augusta i početkom septembra došlo skoro do potpunog izjednačavanja kumulativnog broja novozaraženih i broja izliječenih pacijenata.
"Sada u ovom periodu pred kraj godine idemo na to postepeno približavanje, ali ipak nastavak situacije zavisi od toga kako ćemo se mi dalje nositi i boriti s koronavirusom. Sadašnji indikatori u odnosu na kompletan presjek su puno bolji nego situacija u oktobru i novembru, međutim, vrlo brzo može doći do nekog poremećaja ove situacije i zaista nije vrijeme za opuštanje", navela je Pilav.
Pilav je dodala da je krajem novembra ukupan broj hospitalizovanih pacijenata bio 389, a danas je on 195.
"Na osnovu toga je primjetno da je s trenutno smanjenom aktivnošću virusa taj broj znatno manji nego onda kada je njegova aktivnost bila izraženija. Ne smijemo zaboraviti to da je virus i dalje u cirkulaciji i da od nas zavisi kakva će biti situacija. Međutim, shodno padu broja novozaraženih, taj broj hospitalizovanih linearno pada", pojasnila je.
Pažljivo se prati stanje u KS
Pilav je posebno naglasila da svi naučnici u Kantonu Sarajevo pažljivo prate situaciju i na isti način donose mjere.
"Iako mnogi građani ne vjeruju na koji način radimo, želim istaći da je svaka naša odluka i mjera potkrijepljena dokazima i da ih ne donosimo napamet. U koordinaciji sa svim nivoima vlasti u BiH donosimo odluke", navela je.
Do sada je u Kantonu Sarajevo testirano ukupno 110.270 osoba, od toga najviše u jesen, te je zabilježeno više od 69.000 uzetih uzoraka.
"Ukupan broj pozitivnih testova u periodu mart - decembar u postotnoj vrijednosti je bio 21,9 posto. Riječ je isključivo o PCR testovima, serološke ne uključujemo. Odnedavno je u KS počelo korištenje antigenih brzih testova, ali njih u ovom kumulativu ne izražavamo, već ih pratimo posebnim metodama. U jednom momentu smo u odnosu na ukupan broj testiranih na početku novembra imali na ukupan broj testiranih skoro 50 posto pozitivnih, što nije dobar rezultat, a u posljednjih 20-ak dana taj se broj kreće između 15 i 20 posto. Mi smo i dalje daleko od dobre situacije, koliko god ona sada bila povoljna, jer mi i dalje imamo 15 posto zaraženih", istakla je Pilav.
Reprodukcijski broj u KS ispod jedan
Reprodukcijski broj ispod jedan ukazuje na kontrolu i usporavanje, a preko jedan na rast epidemije, pojasnila je Pilav. Dodala je i to da preko dva taj broj onda ukazuje na značajno širenje epidemije u zajednici.
"Trenutno je taj reprodukcijski broj u KS 0,84, dakle ispod jedan i to je ono o čemu mi u dnevnim biltenima govorimo, o usporavanju epidemije, ali se taj broj svakodnevno mijenja i zato je bitno da smo i dalje vrlo oprezni", naglasila je.
Na osnovu rješenja inspekcije u KS je od početka epidemije bilo više od 52.000 građana u samoizolaciji.
Najviše preminulih u dobnoj grupi od 80 godina i više
Kada je riječ o dobnoj i spolnoj strukturi zaraženih, nije došlo do promjena pa je tako najpodložnije infekciji radno aktivno stanovništvo u dobi od 31 do 45 godina.
"To je stanovništvo koje se najviše kreće i dolazi u kontakte, ali najveći broj zaraženih je u dobi od 36 do 40 godina, a najmanji broj zaraženih je kod djece od 0 do 5 godina kao i kod starijih od 76 do 80 godina i više. Međutim, kada govorimo o dobnoj grupi u kojoj je najviše onih sa smrtnim ishodom, onda je najveći procenat preminulih u dobi od 80 i više godina i riječ je o 10,49 posto", navela je.
U poređenju s drugim kantonima Federacije BiH, Kanton Sarajevo se nalazi na petom mjestu. Riječ je o ukupnim brojevima testiranih, zaraženih, preminulih i oporavljenih na 10.000 stanovnika.
"Upravo ovaj broj 572 ukupno potvrđena slučaja na 10.000 stanovnika govori o nestabilnoj epidemiološkoj situaciji. Kanton Sarajevo je u odnosu na Federaciju BiH imao puno veći broj oboljelih na 100.000 stanovnika, ali je broj aktivnih slučajeva trenutno nizak. Kada je riječ o gradovima regije, Sarajevo je u sličnim vrijednostima kao i glavni gradovi zemalja u okruženju", zaključila je Pilav.
Na kraju je još jednom naglasila da je veoma bitno da svi građani i dalje budu oprezni te da se pridržavaju svih potrebnih mjera koje su naložene kako bi se suzbila zaraza koronavirusom.