Domaćin prvenstva je Sportsko ribolovno turističko društvo "Ramske vode", a pripreme, kao i prijave ekipa već su započele.
Vladimir Nevistić, predsjednik SRTD "Ramske vode" kazao je u izjavi za Fenu kako mu je zadovoljstvo biti domaćin jednog ovako velikog prvenstva.
"Ovo je jedna dobra prilika da pokažemo ljepote Rame, gostoprimstvo i da u svijet pošaljemo lijepu sliku o našoj općini. Prvenstvo će pratiti brojni mediji te je zaista prilika da napravimo dobru turističku promociju. Uz nas, kao domaćine, tu je i Sportsko-ribolovni savez BiH na čelu s Tihomirom Popovićem. Kao i uvijek uz nas je općina Prozor-Rama i načelnik dr. Jozo Ivančević te se ovom prilikom zahvaljujemo načelniku na ovoj i svakoj drugoj potpori u radu društva", kazao je Nevistić.
Dodao je kako su prijave ekipa za takmičenje već počele pristizati.
U hidroakumulaciji Rama registrirano je jedanaest ribljih vrsta iz tri porodice. Iz porodice Salmonidae zabilježeno je prisustvo potočne pastrve, dužičaste pastrve i jezerske zlatovčice. Jezerska zlatovčica unesena je planskim poribljavanjem neposredno nakon punjenja akumulacije. Iz porodice Cyprinidae zabilježene su vrste bijeli klen, strugač, te babuška i šaran. Klen i babuška su uneseni neplanski u Ramsko jezero u drugoj polovini sedamdesetih.
Prvi put u neretvanskom slivnom području na Ramskom jezeru zabilježeno je prisustvo smuđa iz porodice Percidae, a unesen je planski 1985. godine u svrhu smanjenja brojnosti klena i babuške. Njegovim prisustvom smanjena je brojnost svih vrsta.Prisustvo sunčanice i bijelice zabilježeno je krajem devedesetih, a brojnost varira ovisno o godišnjem dobu.
Populacija šarana, koji ne spada u autohtonu vrstu hidroakumulacije, u brojčanom pogledu zastupljena je velikim brojem. Brojčana zastupljenost srebrnog karasa je dosta velika, i on je zajedno sa šaranom introduciran i dobro se prilagodio na postojeće životne uvjete.