Lagumdžija na UN-ovom skupu: Dobijanje kandidatskog statusa prilika da građani imaju konkretnu korist
To je poručio na skupu Ujedinjenih nacija "Mreža samoodrživog razvoja" posvećenog konkretnoj podršci EU nakon dobijanja kandidatskog statusa.
"Mreža samoodrživog razvoja" (SDSN UN) pod predsjedavanjem profesora ekonomije Jeffreyja Sachsa i predsjednice SDSN-a u Evropi Phoebe Koundouri održava dvodnevni skup u Atinskoj Akademiji nauka i umjetnosti posvećenom uspostavi UN SDSN Globalne klimatske platforme i narednim koracima u saradnji na prostoru Evrope, Azije i sjevera Afrike, saopćili su iz Fondacije "Društva zajedničkih vrijednosti".
Lagumdžija, koji je predsjedavajući SDSN-a za Zapadni Balkan, sa ministrom za klimatske krize i zaštitu Grčke Christosom Stylianidesom bio je uvodničar na plenarnoj sesiji pod nazivom "Put ka klimatskoj neutralnosti i otpornosti".
Pozvao je učesnike skupa da "Mreža samoodrživog razvoja" bude promotor i nosilac aktivnosti usmjerenih ka tome da EU, nakon što se status kandidata za članstvo dodijeli Bosni i Hercegovini, pokrene nekoliko paralelnih regionalnih inicijativa od kojih bi građani u ovim prostorima imali konkretnu korist, a za koje smatra da bi se njima značajno ubrzao ukupni proces EU integracija.
"Proces proširenja EU nakon kandidatskog statusa se treba dešavati paralelno kroz postojeću evropsku zelenu i zdravstvenu uniju, digitalnu transformaciju i novu evropsku ekonomsku zajednicu. Ovo ne bi bio samo katalizator ukupnog procesa proširenja EU, već i pretpostavka da EU bude ozbiljno shvaćena u svom susjedstvu kao globalni, geostrateški igrač", konstatovao je Lagumdžija.
Prema njegovim riječima, isti principi za evropsku zelenu, zdravstvenu, digitalnu i ekonomsku zajednicu se mogu primijeniti na integrisani evropski prostor, koji uključuje i Zapadni Balkan, na isti način na koji je od 1957. do 1993. funkcionisala Evropska ekonomska zajednica kao preteča današnje EU.
"Sve to podrazumijeva aktivnije uključivanje multilateralnih finansijskih institucija, prije svega Evropske investicione banke (EIB) i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u ove tematske evropske zajednice kao transformacioni generator ukupnog proširenja i jačanja EU", obrazložio je.
Lagumdžija je ukazao da ovo nije samo u interesu država Zapadnog Balkana, već i primarni interes EU zasnovane na zajedničkim vrijednostima i prosperitetu, saopćili su iz Fondacije "Društva zajedničkih vrijednosti".