Lagumdžija odgovorio Cvijanović o stavu Vijeća sigurnosti UN-a: "Ne znam šta je čitala, ali je promašila temu"

"Što se tice mog posla, ili kako ga nazivaju lobiranja, smatrao sam da je od kapitalne važnosti da se iskaže puni konsenzus svih 15 članica Vijeća sigurnosti oko tri temeljna stava: Prvo, Dejtonski sporazum sa svim njegovim aneksima ima njihovu konsenzualnu i punu podršku što znači da se mora poštovati i kompletan institucionalni i ustavnopravni okvir koji je u skladu s tim građen tri decenije; Drugo, EUFOR treba imati nepodijeljenu podršku za djelovanje u skladu sa svojim mandatom koji je jasan i komplementaran sa institucijama Bosne i Hercegovine; I treće, niko ne smije imati dilemu da Vijeće sigurnosti, u cjelini, u potpunosti stoji iza suvereniteta, nezavisnosti, jedinstva i teritorijalnog integriteta države Bosne i Hercegovine koji su nedvosmisleno definisani Dejtonskim mirovnim sporazumom", poručuje Lagumdžija.
Ističe kako ne zna šta je Cvijanović čitala kada je riječ o saopćenju Vijeća sigurnosti.
"Ne znam šta je čitala predsjedavajuća Predsjedništva kada je smatrala važnim konstatovati da 'u Izjavu Vijeća sigurnosti nije unesena nijedna rečenica za koju je lobirao Zlatko Lagumdžija'. Umjesto da ponavljam tri prethodno navedena stava samo ću citirati tri kapitalna stava precizno navedena u Izjavi Vijeća sigurnosti što nije bilo tesko uočiti imajući u vidu da Izjava Vijeća sigurnosti u cjelini ima šest rečenica: 'Vijeće sigurnosti potvrđuje punu podršku implementaciji Dejtonskog mirovnog sporazuma sa svim njegovim aneksima. Članice Vijeća sigurnosti izražavaju svoju podrsku operacijama EUFOR Althea da djeluju u skladu sa svojim mandatom. Vijeće sigurnosti ostaje bezrezervno posvećeno suverenitetu, nezavisnosti, jedinstvu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine u potpunosti u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom", objašnjava Lagumdžija.
Na kraju, naglasio je kako je u Izjavi Vijeća sigurnosti kapitalno šta u njoj piše, a ne šta sve fali jer ona odražava stav svih 15 članica.
"Ipak treba reci da sto se tiče njene tvrdnje da u Izjavi Vijeća sigurnosti nema podrške Vijeća sigurnosti Christianu Schmidtu i osude Dodika treba reci da je upravo obratno: u Izjavu Vijeća sigurnosti nisu ušli njeni zahtjevi da se rasprava vodi o OHR-u, a ne o Dodikovom secesionizmu - zahtjevi koje je predsjedavajuća Predsjedništva uputila članicama Vijeća sigurnosti, a koje je u njeno ime promovirao ruski ambasador. Treba podsjetiti da joj je na tu temu jos prošlog ljeta generalni sekretar UN-a uputio razjašnjenje da visokog predstavnika imenuje Vijeće za implementaciju mira (PIC) a ne Vijeće sigurnosti tako da je i ovaj put promašila i temu i mjesto i vrijeme i mene. U svakom slučaju da sam na mjestu predsjednika RS-a i predsjedavajuće Predsjedništva ne bih imao ni najmanje razloga za zadovoljstvo posljednjom izjavom Vijeća sigurnosti UN-a. Naprotiv", zaključio je ambasador BiH pri UN-u Zlatko Lagumdžija.