Poruka za SDA i DF
44

Lagumdžija: Politikanstvo može dovesti da imamo Mali Šengen, Šengen i "bošnjakistan"

D. Be.
Foto: I. Š./Klix.ba
Foto: I. Š./Klix.ba
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, diplomata i bivši političar Zlatko Lagumdžija u razgovoru za Klix.ba razmotrio je potencijal "Malog Šengena", ali i zakašnjelu reakciju BiH, tačnije rukovodstva SDA i DF-a koji su godinu bili protiv ove inicijative, a tek sada su odlučili analizirati.
"Prošla je skoro godina od "Mali Šengen" inicijative tri države kojoj se prije dvije sedmice pridužilo Kosovo. Sve vrijeme SDA i DF su bili protiv. Napokon su se sjetili da se umiješaju u svoj posao pa odlučili da traže analizu kako bi saznali o čemu se radi. Sabur je čudo!", napisao je Lagumdžija na Twitteru.

U razgovoru za Klix.ba naš sagovornik ističe da je odbijanje regionalnog projekta samo zato jer dolazi od bilo koga, pa i od Vučića kao što se pokušao predstaviti, je nedogovorno.

"Ali je još neodgovornije ne pristupiti tom procesu i učestvovati u njegovom kreiranju jer se radi o procesu koji je mimo nas ušao u završnu fazu. Održavali su se skupovi na tu temu mjesecima iza nas, a mi smo odbili inicijativu na prvu, mada niko nije rekao razlog zašto smo odbili. Osim izjava tipa, nećemo u mali, hoćemo u veliki Šengen, kao da nas je neko pitao gdje hoćemo", ističe Lagumdžija.

Naglašava da je Mali Šengen projekat Evropske unije i da ga nije smislio ni Aleksandar Vučić, ni Zoran Zaev ni Edi Rama.

"Ovo je smislio Brisel, a poslije očigledno i Washington. Oni su ovo napravili po principu svojevremene Višegradske grupe, kada su u Evropsku uniju uvodili Poljsku, Slovačku, Mađarsku i Češku. Prvo su im napravili neku vrstu ugovora o slobodnoj trgovini, dakle naučili su ih kako da prave procedure, standarde i slično i da se nauče pregovarati o poglavljima i da to isto poslije rade u EU", dodao je.

Pod pretpostavkom da BiH ostane izvan Malog Šengena, smatra Lagumdžija, za posljedicu bi imali to da postoji Mali Šengen, Šengen i "bošnjakistan".

"Ne cijela BiH, već ljudi koji imaju samo pasoš BiH, a to su u krajnjem slučaju Bošnjaci. Tada bi ovih pet zemalja Zapadnog Balkana imali slobodan protok roba, ljudi, kapitala, diploma, naučnih istraživača i ostalog, a mi bi bili izvan svega toga", ističe.

Na pitanje šta se može očekivati u narednom periodu, Lagumdžija je mišljenja da vlasti u BiH na kraju shvatiti da smo ostali sami, a da cijeli svijet stoji iza Malog Šengena i da ćemo se onda priključiti.

"E onda ćemo se mi priključiti, ali ne na način da će nekoga zovnuti Trump, nego će nazvati neki zamjenik pomoćnika nekog sekretara i odjednom će svi potpisati da ulazimo u nešto na šta naše institucije uopće nisu spremne niti upoznate", govori bivši ministar vanjskih poslova BiH.

Odluku Predsjedništva BiH, prije svega predsjedavajućeg Šefika Džaferovića i člana Željka Komšića, da zatraže detaljnu analizu Malog Šengena od Vijeća ministara BiH, Lagumdžija naziva politikantskim i bez ikakvog državničkog pristupa.

"Sada su se sjetili praviti analizu, nečega što postoji godinu dana. Da je samo neko pogledao na internetu vidio bi da je Svjetska banka odmah napravila procjenu da će realizacija inicijative samo na otvorenim granicama za kamione i uzajamnim priznavanjem certifikata uštedjeti oko 3,5 milijarde dolara. To je sam po sebi dovoljan razlog", dodao je.

U posljednje vrijeme neki zvaničnici i mediji su ideju Malog Šengena vezivali i za stvaranje nove Jugoslavije, a neki su Srbiji pripisivali da ovom inicijativom stvara veliku Srbiju.

"To su takve gluposti. Kakav paradoks da veliku Srbiju pravi Albanija i Sjeverna Makedonija sa Srbijom, a izbacuje Crnu Goru i Kosovo, dok Amerika i EU podržavaju. Pa to je gubljenje svakog osjećaja realnosti", kaže Lagumdžija koji dodaje da bi BiH imala konačno priliku riješiti pitanja viza i priznavanja dokumenata s Kosova zbog čega bh. privreda godinama gubi mnogo, a sve zbog "Milorada Dodika koji glumi Srbina većeg od najvećeg Srbina".

Ističe da ekspertni timovi uveliko vode razgovore o Malom Šengenu i da je nastavak procesa koji se bazira na četiri evropske slobode - trgovine, kretanja ljudi, roba i kapitala.

"Dodatna dobit je što se u nastavku ide s proširenjem digitalne agende za Zapadni Balkan koja se zasniva na 4. Industrijskoj revoluciji. Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je imala obraćanje u Evropskom parlamentu gdje je rekla šta očekuje od Zapadnog Balkana i kako se vode razgovori da se Balkan uključi u tzv. Green deal. Ona je najavila ono o čemu se naši sada sjetili da naprave analizu", kazao je naš sagovornik.

Za kraj je poslao poruku bh. zvaničnicima:

"Nemojte nas lagati da ćete odlučiti na bazi analize, jer ste bez analize rekli da nećete. Kao što ćete sutra reći da 'hoćemo', ne na bazi analize, već jer će ih neko nazvati na telefon i reći 'sad hoćete'", zaključio je.