Islam i Zapad
41

Lagumdžija u Kairu: Muslimani u BiH su dio evropskog identiteta, kulture i građanske države

Klix.ba
Na poziv Velikog Imama Al Azhara, Šejha Ahmed el Taiba Zlatko Lagumdžija boravio je u Kairu na trodnevnoj međunarodnoj konferenciji "Islam i Zapad – različitosti i integracije", gdje je govorio o položaju muslimana u BiH te njihovom evropskom identitetu.

Konferencija je okupila veliki broj vjerskih lidera, akademske zajednice i političkih ličnosti iz velikog broja zemalja. Njihov cilj je bio nalaženje zajedničkih pogleda u odnosu na Islam i Zapad kako bi se pospješila integracija muslimanskih zajednica u države i društva u kojima danas žive.

Veliki Imam Al Azhara, Šejh Ahmed el Taib se zahvalio Lagumdžiji posebnim priznanjem i medaljom Al Azhara i Muslimanskog savjeta mudraca, za doprinos njihovoj inicijativi za "Dijalog između Istoka i Zapada", te izrazio nadu u nastavak uspješne saradnje na osnovu konkretnih predloženih projekata.

Plenarne sesije su prilog debati na teme kao što su "Promocija veza između Islama i Zapada" i "Status i uloga religije u odnosu na rastući nacionalizam, populizam i etnocentrizme".

Kao uvodničar na plenarnoj sesiji "Državljanstvo kao rješenje tenzija između Muslimana i ostalih Evropljana" Lagumdžija je ukazao na "povezanost budućnosti Bosne i Hercegovine sa sudbinom EU zasnovane na vrijednostima na kojima je nastala".

"Višestruki identiteti Muslimana koji pored toga imaju identitete Bošnjaka, Bosanaca i Evropljana su bogatstvo, a ne njihova slabost. Zajedno sa kršćanstvom i judaizmom, islam predstavlja sastavni dio evropskog naslijeđa i vrijednosti koje su neizostavni dio zajedničke budućnosti. U protivnom svi zajedno nemamo šansi u vremenu i izazovima koji su pred nama. Naša realnost je da oko dva miliona muslimana koji čine skoro polovinu stanovnika Bosne i Hercegovine žele da žive u kao građani u sekularnoj državi i društvu zajedničkih vrijednosti. U isto vrijeme oni se ne plaše majorizacije kao građani u Evropskom domu sa više od pola milijarde 'velike većine nemuslimanskih građana'. Naprotiv, oni traže put ka zajedničkoj budućnosti građana ponosnih na svoje višestruke identitete" istakao je Lagumdžija

U drugom dijelu svog izlaganja Lagumdžija je govorio o načinu nastajanja, sadržaju i posljedicama potpisivanja jedinstvenog dokumenta nastalog prije tri godine pod nazivom "Sarajevska zajednička izjava o osudi terorizma i nasilnog ekstremizma", kao ilustraciji uspješne i odgovorne saradnje bitnih društvenih aktera.

Na bazi ovog dokumenta Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini, u saradnji sa državnim i međunarodnim institucijama i prijateljskim zemljama je organizirala program usmjeren na obrazovanje i prevenciju nasilnog ekstremizma kao i deradikalizaciju pojedinaca i najugroženijih dijelova društva.

"Ovaj pristup pokazuje da je uspjeh moguć kada institucije djeluju u skladu sa odlučnim 'društvenim dogovorom' ključnih aktera i presjeka cjelokupnog društva koji dijele zajedničke ciljeve, vrijednosti, odgovornost i akciju. Ovo je bio izvrstan primjer koji je jasno pokazao da 'kada ima volje ima i načina'", kazao je.

Na pitanje da li smo u stanju kreirati društva zajedničkih vrijednosti sa višetrukim identitetima slaveći različitosti kao svoje prednosti, a ne kao svoju slabost i prokletstvo dr Lagumdžija je zaključio:

"Svjestan stanja u kojem se nalazi današnja civilizacija, kao realista, ja sam pesimista. Vođen snagom želje, sa uvjerenjem, strašću, vrijednostima i vrlinama, ja sam optimista".