U potrazi za vlasti
90

Lendo ante portas: Kad politika nametne strahove, a vlast postane slatka

Piše: Semir Hambo
Ilustracija: A. L./Klix.ba
Ilustracija: A. L./Klix.ba
Ovih dana službeno je krenula tridesetodnevna borba za formiranje vlade Federacije Bosne i Hercegovine jer je počeo teći rok za njenu uspostavu od trenutka imenovanja predsjednice i potpredsjednika FBiH.

To je ustavni okvir u kojem vlast treba biti formirana. Ipak, i prije početka je jasno da će ta vlast biti teško formirana političkim dogovorom stranaka u Federaciji BiH. Već ispričana priča o stavu SDA i potpredsjedniku FBiH koji dolazi iz spomenute stranke Refiku Lendi da neće dati saglasnost za vladu u kojoj neće biti SDA, govori da će put do rješenja biti trnovit.

Vlast je slatka svima, pa tako SDA ne želi olako prepustiti vlast Osmorci u FBiH iako ta grupacija sa HDZ-om ima većinu u Predstavničkom domu. Međutim, za Osmorku je problem jer je saglasnost potrebna od kompletnog rukovodstva FBiH, pa samim time i Lende.

Iz pozicije SDA i DF-a Lendo poštuje ustav i s pravom traži da njegova stranka bude dio vlasti. S druge strane Osmorka to tumači kao uzurpiranje volje parlamentarne većine. I u takvoj konstelaciji odnosa imamo i zagađen javni prostor raznim insinuacijama, optužbama, međusobnim kritikama pa čak i prijetnjama.

"Rok za formiranje vlade je mjesec dana. Bez obzira na izjave gospodina Lende, ja ne bih da špekulišem. Sačekajmo da vidimo šta će biti. Najveća opasnost blokade vlasti jeste gospodin Lendo ako se ne pridruži ostatku rukovodstva u formiranju Vlade. Nije predviđeno šta u ovim slučajevima. Nešto će se morati riješiti, da li će to biti intervencija gospodina Schmidta ili nešto drugo", poručila je nedavno predsjedavajuća Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Mirjana Marinković Lepić (Naša stranka).

Dakle, Lendo je najveća brana za uspostavu vlasti u FBiH. I nije SDA slučajno predložila Lendu za potpredsjednika entiteta. Računali su na ovakav scenarij i znali su da će biti pod pritiskom pa su posegnuli za bivšim vojnikom, generalom uz pretpostavku da će se on oduprijeti pritiscima.

Dakle SDA je očigledno računala da će proces do formiranja vlasti u FBiH potrajati pa im je trebao neko ko neće popustiti ni na apele stranaca, odnosno međunarodne zajednice.

Lendo ante portas, ali Schmidt ima ključ

A s obzirom na sve navedeno, da je teško očekivati dogovor političkih stranaka, jedini izlaz se i krije kod međunarodne zajednice, odnosno kod visokog predstavnika Christiana Schmidta. Upravo je Schmidt svojim nametnutim izmjenama izbornog zakona nametnuo spomenute rokove, ali u žurbi nametanja nije računao na sve detalje i potencijalne blokade.

I trenutno, on ima legitimitet da riješi aktuelni politički čvor. I ima šansu u nametanju trajnog rješenja gdje mu niko ne bi mogao osporiti takav potez. Niko osim možda HDZ-a. Jer ukoliko Schmidt donese neku vrstu autentičnog tumačenja i kaže da je za formiranja vlasti u FBiH potrebna saglasnost predsjednika i jednog potpredsjednika, a da drugi potpredsjednik može uložiti veto ukoliko u svom etničkom klubu ima dvije trećine delegata, to bi kao trajno rješenje mogao biti izlaz iz trenutne situacije.

U praksi bi to značilo da bi vlast sada formirala Osmorka i HDZ, ali bi sutra ostavio mogućnost da se neke buduće vlasti formiraju po istom obrascu gdje nužno ne bi morao biti HDZ.

Takvo rješenje, ako misle dobro ovoj državi podržat će sve stranke kao fer potez. A one koje to odbiju onda žele ekskluzivitet vlasti uvijek.

S druge strane visoki predstavnik bi takvim trajnim rješenjem pokazao da njegova prethodna odluka nije bila isključivo u službi podrške HDZ-u i u službi dodatnog etničkog jačanja u zemlji. A opet, svako privremeno rješenje bi pokazalo da Schmidt ne želi ili ne smije nametnuti ništa što bi čak i potencijalno u budućnosti ugrozilo HDZ.