Ove navode NiP-a, Lokom demantuje kazavši da su sredstvima akumulirane dobiti iz ranijih godina pokrili minimalni gubitak u godini pandemije koji je na budžet od 3,3 miliona KM iznosio 37.680 KM.
"JP Lokom d.o.o. Sarajevo je u prošloj godini, u kojoj je kroz duži vremenski period bilo zabranjeno održavanje sportskih događaja, kao i rekreacije, od kojih Lokom ostvaruje značajan dio prihoda imalo manjak prihoda u odnosu na rashode u iznosu od 85.976 KM, dok je dobit preduzeća Veterinarska stanica Novi Grad d.o.o. Sarajevo nakon oporezivanja, čiji je vlasnik Lokom iznosila 48.296 KM. Time je prema konsolidovanom izvještaju Lokom poslovnu 2020. godinu završio sa minimalnim gubitkom od 37.680 KM koji je pokriven odlukom Skupštine preduzeća o raspodjeli akumulirane dobiti iz prethodnih godina i u tom smislu ne pravi nikakav teret osnivaču odnosno vlasniku Općini Novi Grad Sarajevo", navodi se u reakciji.
U saopćenju NIP-a se dalje navodi kako je izvještaj u nekim segmentima manjkav, dodaju iz Lokoma, jer ne sadrži detaljne podatke o provođenju javnih nabavki, navodeći ih samo kao statistički podatak, što je onemogućilo ozbiljniju analizu tog segmenta poslovanja.
"Lokom sve postupke javnih nabavki provodi u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH, u potpunosti poštujući zakonom propisane procedure. Svi provedeni postupci javnih nabavki objavljuju se na portalu Agencije za javne nabavke BiH, kao i na web stranici preduzeća. Također, Odbor za reviziju kao neovisni organ vrši kontrolu provođenja postupka javnih nabavki na mjesečnom nivou. Istovremeno naglašavamo da se mjesečni izvještaj o provedenim postupcima javnih nabavki sačinjava na standardizovanom obrascu i uvidom u isti nisu uočeni formalno-tehnički nedostatci, koji bi upućivali na neusklađenost sa Zakonom o javnim nabavkama, kako od strane Agencije za javne nabavke BiH tako ni od Odbora za reviziju", kažu oni.
U saopćenju NiP-a se navodi da prema Izvještaju Lokum je u poslovnoj 2020.godini ostvario ukupan prihod u iznosu od 3.323.726 KM i rashod od 3.109.702 KM odnosno ostvario gubitak u iznosu od 85.976 KM, dodaju dalje.
"Većina prihoda Lokoma tačnije 1.692 470 KM ili 51% ukupno ostvarenog prihoda čine dotacije koje je preduzeće dobilo kroz subvencije, donacije i poticaje. Riječ je o bespovratnim novčanim sredstvima iz budžeta koja su u 2020. godini povećana za 240.000 KM u odnosu na predhodnu godinu. Uprava demantuje da 1.692 470 ili 51% ukupno ostvarenog prihoda čine dotacije koje je Lokom dobio kroz subvencije, donacije i poticaje. Veći dio se odnosi na sredstva koja se realizuju nakon izvršenih radova po zaključenim sporazumima i to, kako slijedi:
-
Prihod po osnovu dotacije Općine Novi Grad Sarajevo, kao osnivača u iznosu od: 750 000,00 KM (kao sredstva za radnike službe unutrašnje zaštite, te dio sredstava za ostale uposlene).
-
Prihod po osnovu zaključenih sporazuma, i to Sporazum na održavanju šahtova, slivnih rešetki i tabli sa kućnim brojevima na području Općine Novi Grad, ostvareni prihod u iznosu od 51.282,05 KM (Plansko izvođenje radova na ulicama/cestama koje su kategorisane kao nerazvrstane gdje Općina ima poseban interes, a sve u cilju sprečavanja mogućih neželjenih posljedica kao i povećanja kvalitete življenja lokalnog stanovništva. Redosljed poslova će se odvijati po prijavi od strane nadležne Općinske službe o lokacijama za ugradnju poklopaca za šahtove i kanalskih slivnika na području Općine Novi Grad Sarajevo.
Realizacija radova postavljanje tabli sa kućnim brojem na području Općine Novi Grad Sarajevo, te dodatno po nalogu za svaku naknadno utvrđenu lokaciju). -
Sporazum na održavanju dječijih i sportskih igrališta na području Općine Novi Grad Sarajevo za 2020. godinu, ostvareni prihod u iznosu od 128.205,13 KM (radovi na redovnom održavanju i sanaciji 43 sportska igrališta i 54 dječija igrališta)
-
Sporazum na održavanju dijela javnih površina u zonama koje ne održava KJKP Park na području Općine Novi Grad u toku 2020. godine, ostvareni prihod u iznosu od 119.658,12 KM (Korito rijeke Dobrinje od granice između entiteta do granice sa općinom Ilidža, Kružni tokovi u naselju Dobrinja, Olimpijsko selo, Boljakov Potok (ul.Safeta Zajke), Otoka (ul.Džemala Bijedića) i Buća Potok (ul.Safeta Zajke), područja oko objekata mjesnih zajednica Briješće i Sokolje, dio putnog pojasa uz ulicu Safeta Zajke, dio putnog pojasa uz ulicu Safeta Hadžića, ostale lokacije za koje se eventualno ukaže potreba da iste budu tretirane).
-
Sporazum za održavanje fontana na području Općine Novi Grad Sarajevo za 2020. godinu, ostvareni prihod u iznosu od 34.188,03 KM (izvođenje radova na održavanju, servisiranju i konzerviranju fontana kao i radovi na uređenju i čišćenje prostora oko fontana na području Općine Novi Grad tokom 2020.godine, a koji uključuje sljedeće fontane: Općine Novi Grad, Otoka, B Faza- Alipašino Polje, C Faza- Alipašino Polje, Park Prijateljstva- Dobrinja, Dobrinja, Sokolje,SRC Safet Zajko-Halilovići.
-
Sporazum na održavanju i servisiranju lokalnih vodovoda, javnih česmi i prirodnih izvora na području Općine Novi Grad Sarajevo u toku 2020. godine, ostvareni prihod u iznosu od 25.641,03 KM (radovi na održavanju i servisiranju lokalnog vodovoda Igrište na području Općine Novi Grad Sarajevo, a sve u cilju održavanja lokalnog vodovoda konstantno u tehnički ispravnom i funkcionalnom stanju, te radnje nabavke sredstava za dezinfekciju za lokalni vodovod Djevojačke vode i lokalni vodovod Rječica).
-
Sporazum na održavanju spomen obilježja i hair česmi u Općini Novi Grad Sarajevo za 2020. godinu, ostvareni prihod u iznosu od: 29.914,53 KM (Spomen obilježje Safet Hadžić i Safet Zajko –ispred Općine Novi Grad Sarajevo, spomen obilježje O.Š. Umihana Čuvidina Boljakov potok, spomen obilježje Smail Šikalo, Boljakov potok, spomen obilježje kod O.Š. Avde Smajlović, Buća potok,
spomen obilježje kod O.Š. Naselje heroja - Sokolje, spomen obilježje kod O.Š. Meša Selimović Alipašino polje C faza, spomen obilježje kod fontane - Alipašino Polje B faza, spomen obilježje Ramiz Salčin–Saraj polje, spomen obilježje kod Doma kulture Švrakino selo, spomen obilježje Bulevar Branilaca Dobrinje, spomen obilježje u ulici Habibe Stočević 23, Dobrinja C5, spomen obilježje u ulici Trg Djece Dobrinje (iza broja 3), spomen obilježje Hakija Turajlić – Dobrinja, Aleja Bosne Srebrene, spomen obilježje Enver Šehović, Esad Panjeta, Zahir Panjeta i Zlatan Kalamujić - Žuč, spomen obilježje Vranac Sead, Kamberović Erduan i Hubjer Adem - Žuč, spomen obilježje u ul.Ranovačka Ahatovići (16 građana pripadnika TO), Hair česma Brdo Žuč, Hair česma Ranovača – Ahatovići, spomen obilježje kod O.Š.”Behudin Selmanović“ - Briješće,spomen obilježje Nadir Kafedžić, Jusupović Uzeir, Baljić Zijad i Gudić Džanom – Mojmilo, spomen obilježje kod O.Š. Mehmedalija Mak Dizdar, Otoka i Aneks, spomen obilježje kod O.Š.”Fatima Gunić“ Alipašino polje B faza, spomen obilježje palim borcima romske nacionalnosti – Mojmilo, Spomen obilježje u ul. Žrtava fašizma – Otoka, spomen obilježje O.Š.Avdo Smajlović Buća potok, Hair česma MZ Dolac – kod škole Avdo Smajlović, Buća potok, Hair česma Ramiz Salčin - Mojmilo, spomen obilježje palim borcima NOB-a, Dobroševići, spomen obilježje kod Aerodromsko naselje C 4, Dobrinja, spomen obilježje kod ambulante, Aerodromsko naselje C 4, Dobrinja, spomen obilježje Safet Zajko – Mijatovića kosa, Zabrđe, spomen obilježje Safet Isović i Salko Muraspahić, Zabrđe spomen obilježje kod M.Z. Olimpijsko selo. -
Sporazum o realizaciji programa rekonstrukcije održavanja, popravke ulica, lokalnih puteva, trgova, parkinga i mostova na području Općine Novi Grad za 2020. godinu za nabavku potrebnog repromaterijala kao i pratećih troškova za implementaciju, ostvareni prihod u iznosu od 163.015,61 KM.
- Sporazum o realizaciji radova održavanja cesta u okviru trajanja zimske službe, mašinsko održavanje sportsko rekreativnog centra Safet Zajko, ručnog održavanja ulica, pločnika, stepenica i mostova, nabavka, transporta i isporuke industriske soli za općinu i mjesnu zajednicu koje se nalaze u nadležnosti Općine Novi Grad Sarajevo za period od 15.11.2020.do 15.03.2021.godine, ostvareni prihod u iznosu od 28.940,17 KM", navodi se.
Sredstva po pomenutim sporazumima refundiraju se nakon izvršenih pojedinačnih radova sa dostavljenim izvještajima i pratećom dokumentacijom o implementaciji planiranih sredstava, nakon provedene procedure javnih nabavki, shodno djelatnostima za koje je Preduzeće registrovano, dodaju dalje.
Kažu kako po osnovu pomenutih sporazuma je Lokom ostvario ukupan prihod od 608. 354,67 KM za 2020. godinu.
"Za vrijeme lockdowna u kojem je zabranjeno obavljanje djelatnosti ugostiteljstva, kina i sportskih aktivnosti u objektima kojima upravlja preduzeće izvršena je preraspodjela radnika na obavljanje poslova u sklopu Civilne zaštite Općine Novi Grad, a koji se odnose na dezinfekciju zajedničkih prostora objekata zajedničkog stanovanja i javnih površina na području Općine Novi Grad. Po ovom osnovu izvršeno je refundiranje sredstava od strane Civilne zaštite Općine Novi Grad u iznosu od: 82.414 KM. Po osnovu realizacije projekta Posao za sve koji je proveden sa Zavodom za zapošljavanje Kantona Sarajevo shodno raspisanom javnom pozivu refundirana su sredstva za zapošljavanje radnika na poslovima poljoprivrede u iznosu od: 12.100 KM", kažu.
Prihodi ostvareni po drugim osnovama - poticaji (nabavka opreme za poljoprivredu, staklenici/plastenici, biljna proizvodnja, nabavka opreme za službu unutrašnje zaštite), realizacija projekta otvoreno klizalište ukupno sredstava 239 600,72 KM, dodaju.
"U izvještajnom periodu (2020 godina) Lokom veći dio obuhvaćenog izvještajnog perioda bilo je onemogućeno vršenje osnovne djelatnosti rad sportskih objekata zbog proglašenja stanja prirodne nesreće uzrokovane pojavom pandemije COVID-19, što je znatno uticalo na planirane prihode 2020. godine. Osim osnovne djelatnosti pogođene su i sporedne djelatnosti: rad ugostiteljskih objekata i kina, uz značajno smanjen broj posjetitelja prostora kojima preduzeće upravlja a što se odrazilo na sve segmente finansijskog poslovanja preduzeća, za koje je tokom lockdowna prihod bio potpuno isključen. Nakon ublažavanja i dalje pooštrenih mjera: zabrana okupljanja, zabrana održavanja sportskih manifestacija, ograničenje broja posjetitelja ugostiteljskih objekata značajno je uticalo na poslovanje preduzeća u izvještajom periodu što je u konačnici rezultiralo gubitkom u poslovanju", kažu oni.
Dodaju kako se u saopćenju NIP-a navodi kako je u toku 2020. godine došlo do povećanja broja radnika i da li se to može dovesti u vezu sa održavanjem izbora u 2020. godini.
"Uprava Lokoma to demantuje i kaže da je do povećanja broja radnika došlo iz razloga što preduzeće u drugoj polovini 2020. godine preuzeo upravljanje prostorija u prizemlju Općine Novi Grad Sarajevo gdje je počela sa radom ugostiteljska djelatnost što je neminovno dovelo do novog zapošljavanja minimalnog broja radnika kako bi objekat mogao funkcionisati. Istovremeno je došlo do proširenja poslova Službe za održavanje lokalnih cesta, održavanjem cesta u zimskim uslovima i to takođe sa minimalnim brojem radnika kako bi se mogao pokriti taj novi segment poslova. Naglašavamo da se upošljavanje u Lokomu vrši u skladu sa Zakonom o radu FBiH, Uredbom o postupku prijema u radni odnos u zavodima, agencijama, direkcijama i upravnim organizacijama, pravnim licima s javnim ovlaštenjima na teritoriji kantona, grada ili općine, u javnim ustanovama i javnim preduzećima čiji su osnivač kanton, grad ili općina, te u privrednim društvima u kojima kanton, grad ili općina učestvuju sa više od 50% ukupnog kapitala (Službene novine KS broj: 9/19), te Pravilnikom o radu JP LOKOM d.o.o. Sarajevo", kažu oni.
Navode i kako se u saopćenju NIP-a se navodi kako je u toku 2020. godine na Ugovor o djelu potrošeno cca. 25.000 KM, za nabavku stajskog đubriva te kažu kako je potrošeno 300 KM.
"Osim ovog iznosa pod tom pozicijom ažurirano je angažovanje savjetnika iz oblasti javnih nabavki, te oblasti tehničke zaštite, angažovanje sudskih procjenitelja, te dodatni angažmani za realizaciju sporazuma. U saopćenju se navodi da je vjećnik Naše Stranke Adi Škaljić istakao da su korisnici garaža u naselju Alipašino polje nezadovoljni sa lošom rasvjetom , neredovnim čišćenjem, slivanjem vode niz zidove, te osipanjem stropa u garažnom prostoru. Uprava Lokoma to demantuje i kaže da vrši redovno čišćenje i održavanje garažnog prostora u naselju Alipašino polje, godišnje generalno čišćenje te redovne aktivnosti na provođenju 'DDD' od strane za to registrovane ustanove. Istovremeno naglašavamo da od strane naših korisnika do sada nismo imali nikakvih zamjerki na istu te smo na ove paušalne konstatacije iznenađeni i pozivamo naše korisnike ukoliko su nezadovoljni da nam se direktno javi na naše dežurne kontakt brojeve", kažu oni.
Dodaju i kako u saopćenju NiP-a se navodi da je vjećnica Platforme za progres Maja Dedović skrenula pažnju na stavku "investicije u toku" u iznosu oko 500.000 KM jer nije jasno u šta se ulagalo obzirom da preduzeće nije Općinskom vijeću dostavilo plan investicija.
"Uprava Lokoma to demantuje i kaže kako je Stanje konta 0252 'Investicije u toku: postrojenja i oprema (mašine)' zaključno sa 31.12.2020 godine je 0,00 (nula). Navedeno konto se koristi za Postrojenje i opremu u pripremi", zaključuju oni.