Kaže da je Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) kroz odgovor na njegovo poslaničko pitanje dala načelnu saglasnost, uz napomenu da se oblast doniranja lijekova treba detaljno urediti.
"Ovo je važna tema kojoj se ne pridaje dovoljno pažnje. Kao što se ranije, do izmjene zakona, PDV plaćao na doniranu hranu, tako se još uvijek plaća na donirane lijekove. Smatram da one koji doniraju lijekove država treba rasteretiti bilo kakvih nameta", rekao je Magazinović.
U slučaju doniranih lijekova i velikog poreza koji donator treba platiti, nerijetko se dešava da zbog toga lijekovi završe u drugoj državi gdje ne postoji obaveza plaćanja poreza na ovakve donacije.
"U tom slučaju najviše trpe pacijenti i to nerijetko oni sa najtežim dijagnozama", ističe Magazinović.
Dodaje da vjeruje da će inicijativa dobiti podršku Zavoda zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske i Fonda zdravstvenog osiguranja Brčko distrikta, budući da su u novembru 2023. godine uputili inicijativu Vijeću ministara, vladama oba entiteta i ministarstvima zdravstva za ukidanje ili povrat PDV-a na lijekove i medicinska sredstva.