Magazinović traži od Vijeća ministara BiH, SIPA-e i OSA-e informacije o sigurnosti 4G mreže
Magazinović je zastupničko pitanje postavio predsjedavajućem Vijeća ministara BiH Denisu Zvizdiću, ministru sigurnosti BiH Draganu Mektiću, zamjeniku ministra prometa i komunikacija Saši Dalipagiću, direktoru Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Perici Staniću i direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH Osmanu Mehmedagiću.
On je pitao da li postoje saznanja u kojoj su fazi javne nabavke u vezi s navođenjem 4G mreže i da li su u tom procesu zadovoljeni svi sigurnosni aspekti kod uspostavljanja ove mreže u BiH, da li su poduzete mjere zaštite od eventualnih zloupotreba telekomunikacijskih mreža te za osiguranje maksimalne cyber sigurnosti.
"Da li su se vodile bilo kakve aktivnosti u pravcu zadovoljavanja preduslova u procesima nabavki i stranih ulaganja kako bismo mogli tvrditi da će sigurnost građana i države biti neupitna? Pri tome podrazumijevam sastanke, iniciranje rasprave u institucijama i između institucija, analize, upozorenja institucijama čija je direktna nadležnost nabavka opreme i slično? Da li imate saznanja o tome da li u procesu nabavki opreme za 4G eventualno učestvuju kompanije podložne kontroli stranih vlada? Da li s odgovornošću možete tvrditi da se u procesu uvođenja 4G mreže sve aktivnosti vode u skladu s najvišim sigurnosnim standardima i da se može garantovati da neće biti narušena sigurnost države i njenih građana te privatnost buduće komunikacije i prijenosa podataka korištenjem 4G mreže", pitao je Magazinović.
On je u obrazloženju napisao da je, imajući u vidu da je Bosna i Hercegovina jedina evropska zemlja koja nema pokrivenost 4G mrežom te da je proces uvođenja 4G mreže u toku, veoma važno da Parlamentarna skupština BiH i javnost budu upoznati šta se poduzima u smislu mjera zaštite od eventualnih zloupotreba telekomunikacijskih mreža i stvaranja pretpostavki za osiguranje maksimalne cyber sigurnosti.
"Postavljanjem navedenih zastupničkih pitanja želim ukazati na informatičku sigurnosti kao važan resurs svake države, ali i postojanje sve sofisticiranijih prijetnji u cyber prostoru. Kritični element nacionalne sigurnosti je svakako sigurnost telekomunikacijskih mreža i usluga koje igraju ključnu ulogu u ukupnoj sigurnosti društva, a privlačne su za cyber napade. Zbog toga se prioritetom u smislu sigurnosti mogu smatrati i nabavke vezane za telekomunikacije, projektno finansiranje, strane investicije i licenciranje te o svemu tome treba voditi računa od samog početka, prije nego što budu instalirane potencijalno kompromitirane mreže i dugoročno bude narušena sigurnost države i građana", naveo je Magazinović.
Kako kaže, logično bi bilo da se institucije zalažu za sigurne telekomunikacione mreže te bi bilo dobro da i javnost obavijeste o tome koje su sve mjere poduzete kako bi se zaštitila i država i građani te obezbijedio siguran protok podataka i zaštita privatnosti.
"Sve ovo pitam imajući u vidu stav Ministarstva sigurnosti izrečen prije četiri godine u kojem se kaže: Ministarstvo sigurnosti BiH problem zloupotrebe interneta u terorističke i ekstremističke, ali i druge kriminalne svrhe vidi jednim od ključnih sigurnosnih problema u Bosni i Hercegovini te smatra kako se isključivo ukupnim angažmanom svih relevantnih tijela javnog i privatnog sektora može unaprijediti sigurnost interneta u BiH", podsjetio je Magazinović.