Magazinović ukazao na probleme ako BiH završi na sivoj listi Moneyvala: "Moramo djelovati brzo"
Kako je naveo, zakonski i podzakonski akti koji u periodu njihove posjete budu na snazi ulaze u izvještaj o BiH.
"Radna grupa za finansijske akcije (FATF), krovna svjetska organizacija čiji je član i Moneyval postavlja svjetske standarde u oblasti sprječavanja pranja novca. Od 40 preporuka ukupno, zakonom koji je u proceduri ispunjavamo njih 20, što je značajan iskorak za BiH", naveo je.
Nekoliko činjenica o opasnosti da BiH završi na sivoj listi Moneyvala:
— Sasa Magazinovic (@SasaMagazinovic) February 5, 2024
- Delegacija Komiteta eksperata Vijeća Evrope za sprječavanje pranja novca i finansiranja terorizma (Moneyval) će biravaviti u BiH od 12-28.02.
- Ono što u tom periodu bude na snazi (zakonski i podzakonski… pic.twitter.com/DOl95oBdh1
"O šteti po privredu i finansijski sektor ukoliko se Bosna i Hercegovina nađe na sivoj listi Moneyvala je dosta toga rečeno. Ukratko, smanjiće se ulaganja u BiH, novčane transakcije će biti limitirane i ograničene brojnim preprekama, sve će biti usporeno, usloženo, trebaće više papirologije. Na koncu, sve zemlje će biti upitane šta su poduzele 'protiv' BiH s obzirom na novonastalu situaciju", kazao je.
Zaključuje da trebamo reagovati brzo i da Dom naroda nema vremena za čekanje, a moguće posljedice su velike.
"Pozivam Dom naroda, posebno delegate SNSD koji su prolongirali usvajanje zakona, da shvate ozbiljnost situacije i mogućih posljedica, te u potrebnim rokovima usvoje zakon koji je veoma važan za privrednike i sektor finansija, ali i državu u cjelini", kazao je Magazinović.