Marinko Čavara: Schmidt je odlučio ko će od Bošnjaka u vlast, nema razlike između opozicije iz RS-a i SNSD-a
O stanju na nivou BiH, Čavara kaže kako je "teško ocijeniti situaciju" i da je dosadašnja koalicija "uradila veliki posao" na putu BiH ka početku pregovora za članstvo u Evropskoj uniji.
"Nismo dobili datum početka pregovora, ali je postignut uspjeh unatoč svim problemima", rekao je Čavara.
Dodao je i da se "preuveličava" utjecaj Hrvatske i Srbije na dešavanja u BiH, te je kritikovao visokog predstavnika Christiana Schmidta zbog donošenja odluka "u potpuno pogrešnom trenutku."
"Najviše štete Bosni i Hercegovini čine stranke koje se nazivaju građanskim, iz Sarajeva. Oni se predstavljaju da brane državu BiH od svih drugih radikalizama, što apsolutno nije tačno. Moramo stvarati ambijent za dogovor, a ne stvarati alibi za manjak dogovora. Često puta se tako nastupa populistički, tako što kažu da 'brane državu' pa da se ne mogu dogovoriti", rekao je on, te kasnije dodao da je riječ o strankama SDA i DF.
Čavara je priznao da je "politika Milorada Dodika djelomično destruktivna", ali je govorio i o tome da je on nekada "natjeran", te da "reaguje" ili "najavljuje nešto što neće uraditi" kao opravdanje za njegove izjave.
Govorio je o odluci Trojke da napuste partnerstvo sa SNSD-om, rekavši kako je ona "naprasno donesena" i to "bez konsultacija s HDZ-om."
"Koliko sam vidio, Trojka je čvrsto odlučila da raskine partnerstvo sa SNSD-om. Mi nismo sigurni da je to najbolja odluka. Trebamo razgovarati i vidjeti šta će napraviti prohodnost evropskih zakona i šta će onemogućiti blokade funkcioniranja države BiH. Prizivati intervencionizam na Ustav BiH, koji je dio Dejtonskog mirovnog sporazuma, je anti-dejtonsko djelovanje i rušenje pravnog sistema BiH. Na tome bazirati nade za prekompoziciju vlasti, to je jako opasno. Rušenje kuće u kojoj živite, a ne znate gdje ćete stanovati - to je malo avanturistički", rekao je Čavara o odluci Trojke da prekine saradnju s Miloradom Dodikom i njegovom strankom.
O riječima Dodika da "Trojka ruši dogovore nakon razgovora s međunarodnom zajednicom", Čavara je rekao da "nije bio dio tih dogovora", ali da je "činjenica da su ti svi javno govorili."
"Gubi smisao da se nešto dogovarate, ako vi ste što dogovorite sutra ne poštujete. To se dogodilo sa SDA, to se sada događa s Trojkom. Nisam bio u Laktašima, pa ne mogu govoriti autentično, ali ono što sam čuo lično, dogovorili su puno stvari za BiH pa sutra rekli da to ništa ne vrijedi", rekao je.
Čavara je, također, rekao da je neusvajanje Izbornog zakona "HDZ-ov neuspjeh", ali je to opravdao riječima da "za to nije imao sagovornike ili ambijent."
Na pitanje o tome koji je blok iz Republike Srpske više zainteresovan za evropski put BiH, Čavara je rekao da su opozicija i SNSD "identičnih stavova" po ovim pitanjima, te dodao da se "Dodika ne može ignorisati" zbog činjenice da on "predstavlja izbornu volju srpskog naroda." O tome da je HDZ napravio vlast s Trojkom u FBiH te da su tako izignorisali SDA, Čavara je odgovorio kritikom visokog predstavnika Schmidta.
"Neko drugi je odlučio ko će predstavljati Bošnjake u Vladi FBiH, a to nisu Hrvati. Visoki predstavnik je to uradio mijenjajući Ustav FBiH na jedan dan. To nije pravično, HDZ je uvijek protiv intervencionizma", rekao je Čavara.
Decidno je rekao da HDZ neće sudjelovati ni u jednoj smjeni iz Vijeća ministara, te da će biti protiv svake smjene dok se ne uspostavi parlamentarna većina koja će imati prohodnost u oba doma PS BiH.
O kritikama opozicije da "HDZ-u nije u interesu rješavanje pitanje Izbornog zakona BiH", Čavara kaže da to "nema logike."
"Dajte onda da izmijenimo taj Izborni zakon i uvedemo legitimno predstavljanje, pa da sklonimo HDZ iz vlasti", rekao je on, uz komentar da "opozicija ima iste stavove o legitimnom predstavljanju" te je podsjetio da je HDZ 1990, najveća opoziciona stranka s hrvatskim predznakom, "nastao iz HDZ-a."
Čavara je kritikovao i odluku o minimalnoj plati od 1.000 KM, koju je donijela Vlada FBiH, rekavši da takve odluke "treba bolje pripremiti", te da je trebala pratiti reforma fiskalnog sistema.
"Ova odluka je izazvala povećanje cijena, poremećaje na tržištu rada i niz problema s kojima se privrednici bore. Ne kažem da je ta minimalna plata adekvatna ili dovoljna. Kad pogledamo troškove života, 1.000 KM je ništa, ali ako pogledamo funkcionisanje sistema, i da će to izazvati poremećaje, moramo biti odgovorni prema svima. Nisam znao da će donijeti ovu odluku i mislim da je greška", rekao je.
Čavara je otkrio i situaciju iz 2017. godine kada, kako tvrdi, je planiran "pokušaj ubistva" te da se o tom incidentu "nije govorilo javno i da se pokušalo zataškati." Čavara tvrdi da je to prethodilo njegovom stavljanju na američku crnu listu, što je, prema njegovim riječima, trebao biti povod za visokog predstavnika da ga smijeni s pozicije predsjednika Federacije BiH, što se nije dogodilo.
Na kraju je otkrio da nema otvoren račun te da ne prima platu od marta 2024. godine, ali nije otkrio od čega živi od kada je prestao primati platu. Sankcije je nazvao "poniženjem i kršenjem ljudskih prava", te je rekao da su SDP i SDA blokirale njegov prijedlog da pojedinci dobijaju platu u gotovini ako drugačije ne mogu dobiti novac.
Cijeli intervju i gostovanje Marinka Čavare u Klix Studiju možete pogledati na našem YouTube kanalu, kao i na portalu Klix.ba.
Također nas možete slušati i na Spotifyju, Apple Podcastu, Amazon Musicu i drugim platformama.