Matematika u Vladi Federacije BiH: Status quo koji najviše odgovara SBB-u, a najmanje DF-u
SDA je u sazivu Vlade FBiH koji je formiran 2015. i koji je još aktivan imala ukupno sedam glasova, premijera i šest ministarstava. Ipak, nakon što su za ambasadoricu u Švedskoj imenovali ministricu obrazovanja Elviru Dilberović i nakon što je nažalost preminuo ministar za boračka pitanja Salko Bukvarević SDA je ostala s pet glasova.
I bivšu ministricu Dilberović i pokojnog Bukvarevića mijenjaju pomoćnici, ali oni nemaju pravo glasa u Vladi FBiH. A trenutna matematika kaže da HDZ ima 6 ministarskih pozicija, a SBB četiri. Ta pozicija omogućava najkomotiniji položaj SBB-u koji može tražiti i uslovljavati brojne odluke.
HDZ je zadržao poziciju koju je i imao i hipotetički sa SBB-om mogu izglasati bilo koju odluku koja dođe na dnevni red. Ovo poređenje je zanimljivo u kontekstu priče kada je prije nekoliko mjeseci bio uhapšen premijer Fadil Novalić i kada su iz SDA upozoravali da će HDZ preuzeti vlast, iako ni predsjednik FBiH Marinko Čavara bez saglasnosti potpredsjednika (Melika Mahmutbegović - SDA i Milan Dunović - DF) nije mogao prenijeti ovlasti na ministricu Jelku Milićević u slučaju spriječenosti premijera da obavlja funkciju.
Aktuelna Vlada FBiH je zanimljiva i zbog činjenice da predstavlja jednu vrstu surogat politike. Iz stare vlade iz 2015. tu su SDA, HDZ i SBB, a u izvršnoj vlasti tu djelimično participira i DF kao partner SDA. Demokratska fronta nema ministarsku poziciju i nova vlada u najvećoj mjeri nije formirana i zbog toga što HDZ ne želi u vlast s DF-om. Ipak, SDA to kompenzira tako što kadrove DF-a imenuje na određene rukovodeće funkcije u javnim preduzećima.
Do sada je ta imenovanja pored SDA podržavao i SBB, čime su preglasavali HDZ. Ipak, nakon posljednjeg obračuna na relaciji SBB - DF, iz Radončićeve stranke je odaslana poruka kako više neće glasati za kadrove DF-a.
Generalna sekretarka SBB-a Sanela Prašović-Gadžo nedavno je čak naglasila da SBB ništa ne obavezuje ni da čuva vlast u kantonima Sarajevo i Tuzla.
Sada se nameće pitanje šta bi se hipotetički dogodilo ukoliko na dnevni red u Vladu FBiH dođe neka izuzetno važna, strateški ključna tačka ili odluka. Kako će SDA biti sigurna da kontrolira situaciju kada zbog nekoliko razloga imaju oslabljenu poziciju u Vladi FBiH, a SBB uz HDZ dosta komotniju.
Ukoliko se aktuelni politički trend nastavi, nova vlast u FBiH neće ni biti formirana, a na dnevnom redu teško da će doći i da će se usvojiti odluke o kojim nema stopostotnog konsenzusa.