Među Turcima kojima su bh. vlasti poništile boravišne dozvole je i čuveni profesor Ali Lafcioglu
Ukoliko i Sud BiH potvrdi tu odluku, Lafcioglu, kao i ostali državljani kojima je poništena dozvola za boravak, morat će napustiti našu zemlju. U praksi Turska je opozvala pasoše za četvoricu državljana, a nove pasoše im ne želi izdati u konzulatu u Sarajevu već u Turskoj. Iako se pretpostavlja da Lafcioglu ima stalni boravak u našoj zemlji, on je opet vezan za njegov matični pasoš, a to je turski.
Lafcioglu je dao veliki doprinos radu s nadarenim učenicima iz BiH iz oblasti matematike, fizike i informatike, a sve je rezultiralo velikim brojem učenika - osvajača medalja na svjetskim olimpijadama.
Bivši predstavnici BiH na svjetskim olimpijadama iz matematike i fizike i osvajači više od trideset međunarodnih medalja, nosioci priznanja Zlatna značka Univerziteta u Sarajevu, postdoktorski istraživači, doktorski i master studenti na prestižnim svjetskim univerzitetima te asistenti na Univerzitetu u Sarajevu ranije su podržali Lafcioglua u trenutku kada je Grad Sarajevo saopćio da će mu biti dodijeljena Plaketa Grada, ali su naprasno promijenili mišljenje i nagrada mu nikad nije uručena.
Turska tvrdi da su obrazovne institucije Bosna Sema povezane s pokretom Fethullaha Gulena koji je u Turskoj proglašen teroristom i osnivačem terorističke organizacije FETO. S tim u vezi je i poveznica s Lafciogluom i drugim "osumnjičenim" turskim državljanima u BiH.
Špekuliše se da je sve počelo, odnosno da je zahtjev Turske upućen nakon posjete predsjednika Turske Recepa Tayyipa Erdogana Sarajevu u julu ove godine.