Uputio četiri inicijative
79

Mehmedović upozorio na zloupotrebe i netransparentnost u radu Vijeća ministara BiH

Piše: A. Ku.
Foto: V. D./Klix.ba
Foto: V. D./Klix.ba
Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Šemsudin Mehmedović održao je konferenciju za medije na kojoj je upozorio na zloupotrebu službenih ovlaštenja i netransparentnost u radu Vijeća ministara BiH.

Istakao je da je Predstavničkom domu Parlamenta BiH predložio četiri inicijative kojima je ukazao na nezakonito postupanje te traži hitno poduzimanje mjera protiv osoba koje postupaju suprotno zakonu.

Te inicijative su, dodaje, uvrštene u dnevni red današnje sjednice Zastupničkog doma.

Tri inicijative se odnose na kršenje zakona imenovanih rukovodilaca državnih institucija.

"Prva inicijativa se odnosi na Josipa Merdžu, koji godinama krši zakone države BiH, jer učestvuje u izbornim kampanjama HDZ-a i HNS-a te na političkim pregovorima i iznosi političke stavove u medijima. Sve navedeno je suprotno Zakonu o državnoj službi, jer je Merdžo u isto vrijeme i direktor Instituta za intelektualno vlasništvo BiH u drugom mandatu i već devet godina ima status rukovodećeg državnog službenika. Članom 16. Zakona o državnoj službi u institucijama Bosne i Hercegovine, utvrđeno je da državni službenik ne smije obavljati dužnost, aktivnost ili biti na položaju koji dovodi do sukoba interesa sa njegovim službenim dužnostima", objasnio je Mehmedović.

Ističe da Merdžo nije ni smio biti imenovan za direktora navedenog Instituta, jer godinama obavlja funkciju glavnog sekretara Hrvatskog narodnog sabora.

Drugom inicijativom Mehmedović je ukazao na kršenja zakona koja je počinio Marko Kubatlija, direktor Agencije za unapređenje stranih investicija, odnosno FIPA-e, koji također ima status rukovodećeg državnog službenika.

On je na lokalnim izborima održanim u oktobru 2024. godine bio nosilac liste Demokratskog narodnog saveza za Skupštinu Općine Pale, a potvrđivanjem kandidature je morao podnijeti ostavku na mjesto direktora.

Mehmedović navodi da je Kubatlija i na druge načine kršio Zakon. Objašnjava da je, kada je imenovan za direktora Agencije, bio predsjednik Opštinskog odbora DNS-a Pale i odbornik DNS-a u Skupštini Općine Pale.

"Zbog nezakonitog imenovanja, Josip Merdžo je ostvario novčanu korist na koju nije imao pravo u ukupnom iznosu od oko 300 hiljada KM, a Marko Kubatlija od oko 45 hiljada KM", rekao je.

Treća Mehmedovićeva inicijativa odnosi se na Darka Ćuluma, direktora Državne agencije za istrage i zaštitu BiH, koji je već odavno ispunio uslove za penzionisanje.

Preciznije, morao je biti penzionisan prije više od pet godina, jer trenutno ima 48 godina penzijskog staža.

"Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine je bio dužan da obavijesti Vijeće ministara da Darku Ćulumu prestaje radni odnos po sili zakon, jer ima više od 40 godina penzijskog staža, ali je predsjednik Nezavisnog odbora Enes Obralija, uz samo njemu poznatih razloga, odbio to da uradi. Da apsurd bude veći, Nezavisni odbor je Vijeću ministara predložio da Darka Ćuluma ponovo imenuju za direktora SIPA-e, umjesto da traži njegovo razrješenje", objasnio je.

Četvrtom inicijativom skrenuo je pažnju na činjenicu da je u tekućem mandatu Vijeće ministara BiH na pozicije 14 direktora i jednog generalnog sekretara imenovalo samo tri Bošnjaka odnosno 20 posto, a radi se o pozicijama za koje je Vijeće ministara moralo izvršiti imenovanja u skladu sa proporacionalnom nacionalnom strukturom stanovništva u BiH.