Ima li propusta?
0

Mektić i ostali u Sudu BiH: Tužilaštvo traži mjere zabrane, advokati tvrde da je sve montirano

Er. M.
Foto: D. Ć./Klix.ba
Foto: D. Ć./Klix.ba
U Sudu BiH danas je održano ročište na kojem se raspravljalo o prijedlogu Tužilaštva za određivanje zabrane mjera optuženom Dragan Mektiću (SDS), aktuelnom državnom zastupniku i bivšem ministru sigurnosti i ostalima.

Mektića, bivšeg državnog ministra sigurnosti, Tužilaštvo BiH tereti za zloupotrebu položaja, a optužnica je podignuta i protiv Igora Golijanina, bivšeg šefa Kabineta ministra u Ministarstvu sigurnosti BiH, Samira Agića u svojstvu pomoćnika ministra u Ministarstvu sigurnosti BiH i Edina Garaplije u svojstvu odgovorne osobe i vlasnika Instituta za zaštitu od požara i eksplozija - INZA d.o.o. Sarajevo.

Tužilaštvo je zastupala tužiteljica Vedrana Mijović koja je tražila da se za optužene odrede mjere zabrane sastajanja sa svjedocima u ovom predmetu te istupanja u medijima i davanja komentara o ovom predmetu. Odbrana se žalila na mjere zabrane.

Foto: D. Ć./Klix.ba
Foto: D. Ć./Klix.ba

Mektićeva advokatica Senka Nožica izjavila je da ne ne postoji zakonski osnov za određivanje mjera pritvora.

"Ovo što ću sada reći nikada u karijeri nisam izjavljivala. Ovo je montirana optužnica, a moj branjenik kažnjen je jer je krirkovao rad Tužilaštva BiH i VSTV-a", kazala je Nožica.

Tužilaštvo BiH je, navodi ona, u dokumentu na prvoj strani zaboravilo navesti da se radi o donatorskim sredstvima, odnosno EU sredstvima, a u nastavku je navelo da su to budžetska sredstva.

"Njega je trebalo optužiti i staviti na koljena. Ostali su kolateralna šteta. Ukoliko su to sredstva EU, pa valjda EU kontroliše potrošnju tih sredstava. Nema nijedan dokaz da je Dragan Mektić počinio krivično djelo, nijednom rečenicom nisu obrazložili mjere zabrane. Najvažnije je zatvoriti usta Mektiću. Zar ne trebaju svi mediji, ako je riječ o državniku, vidjeti kako naše Tužilaštvo radI, ako je sve uredu", upitala je Nožica.

Dragan Mektić (Foto: D. Ć./Klix.ba)
Dragan Mektić (Foto: D. Ć./Klix.ba)

Ona je dodala da je Mektić državni zastupnik koji radi u istoj zgradi u kojoj se nalaze i svjedoci te da je prosto nemoguće provesti zabranu sastajanja sa svjedocima, ali da to Mektiću nije problem, jer sa svjedocima svakako nije bio u kontaktu.

Adna Dobojlić, advokatica Edina Garaplije, kazala je da se krši presumpcija nevinosti. Rekla je da je njen branjenik prvo pozvan kao svjedok, a naknadno je bio optužen.

"Garapliji je uskraćeno pravo na uvid u dokaze. Dostavljene su nam fotokopije koje nisu ovjerene. Šta znači zabrana komunikacije s medijima? To zakon ne tretira, jer mediji nisu osobe. Što se tiče sporne prostorije u Ministarstvu sigurnosti BiH, ona je ustupljena asocijaciji, a ne Garapliji", kazala je ona.

Mirela Kanlić, advokatica Golijanina, pojasnila je da zapošljavanje u Ministarstvu sigurnosti BiH provodi Agencija za državnu službu BiH i to na osnovu javnog konkursa i kriterija, a ne njen branjenik.

Advoktica Vasvija Vidović, koja zastupa Agića, rekla je da Tužilaštvo BiH nije dalo argumente za mjere zabrane.

Tužiteljica Mijović je sve ovo ocijenila dramatičnim izjavama, poput onih o montiranom procesu.

"Nema teorije zavjere, proveli smo istragu. Nismo tražili isključenje javnosti u ovom sudskom procesu", rekla je tužiteljica dodavši da su donatorska sredstva koja se spominju u optužnici doznačena u budžet institucija BiH tako da je riječ o budžetskim sredstvima.

Edin Garaplija (Foto: D. Ć./Klix.ba)
Edin Garaplija (Foto: D. Ć./Klix.ba)

Na to je reagirala Nožica kazavši da se donatorska sredstva ne mogu doznačiti u budžet institucija BiH već na poseban račun. Za riječ se javio i Mektić.

"Ako moramo dokazivati elementarne stvari, onda smo u ozbiljnom problemu", rekao je on ističući da je budžet definisan zakonom koji usvaja Parlamentarna skupština BiH i da se ne mogu tek tako vršiti uplate u trezor.

Sutkinja Dalida Burzić pozvala je Tužilaštvo BiH da do narednog ročišta, izjašnjenja o krivnji, dostavi potrebne materijale advokatima optuženih.