Melika Mahmutbegović nakon ukidanja paušala: Moramo svi podnijeti teret krize, ja sam krenula od sebe
Administrativna komisija Zastupničkog doma Parlamenta FBiH je na sjednici održanoj 13. aprila usvojila odluku o smanjenju iznosa paušala sa 600 na jednu marku mjesečno te naknade za odvojeni život sa 300 na jednu marku.
"Moja inicijativa nije bila usmjerena samo na Zastupnički dom Parlamenta FBiH, već i na Dom naroda i Vladu FBiH, pa i na direktore javnih institucija i rukovodeće državne službenike s naknadama koje nemaju karakter plaća", kazala je Mahmutbegović, dodavši kako ne bi bilo dobro da posljedice osjete samo zastupnici Parlamenta FBiH.
Navodi kako će inicijativa Administrativne komisije otići svim kantonalnim skupštinama i vladama da ovaj tip odluke i oni prihvate.
"Neke kantonalne skupštine imaju paušale koji su dvostruko veći nego paušali na federalnom nivou. To su ogromna sredstva koja su u ovom momentu bitna. Mnogo je lakše ostati bez naknade, nego da svima bude ugrožena egzistencija. Svi moramo nositi teret situacije", rekla je Mahmutbegović za Klix.ba.
Napominje da će se smanjenjem paušala i naknada u Zastupničkom domu aproksimativno uštedjeti 95 hiljada KM mjesečno, što je na godišnjem nivou skoro milion KM.
"Uvjerena sam da postoje zastupnici kojima ova odluka ne odgovara, postoje zastupnici koji će se protiviti ovoj odluci. Ali ona je donesena i ista takva odluka mora biti donesena i na Domu naroda. Vrlo je bitno da bude zajednička odluka oba doma, kad je riječ o paušalima", istakla je Mahmutbegović.
Dodaje kako i naknade za odvojeni život, kao i naknade za troškove putovanja treba svesti na minimum.
"Ja sam u tehničkom mandatu potpredsjednica Federacije i zastupnica u Parlamentu FBiH. Od Parlamenta nikada nisam koristila te naknade, ni za paušal, ni za rad u Administrativnoj komisiji. Onog momenta kad sam dobila mandat zastupnika pismeno sam se izjasnila da ne želim koristiti nikakav novac iz Parlamenta", kazala je ona.
Dodala je kako njena naknada za odvojeni život i troškove smještaja za funkciju potpredsjednice Federacije BiH iznosi jednu marku.
"Dala sam izjavu da se odričem svoje naknade koju primam kao potpredsjednica FBiH, uz ostalo i da parlamentarci ne bi pomislili da nekom oduzimam prava, a sebi zadržavam. Iskreno govoreći, voljela bih da se ovim primjerom povedu i drugi nivoi vlasti", istakla je ona.
Navodi kako je smanjenje paušala i naknada najjednostavniji i najbrži put da svi učestvuju u odricanju i pokažu senzibilnost spram situacije.
"Moja intervencija je bila i na plaće. Tražila sam smanjenje plaća u javnom sektoru i ograničavanje najveće plaće. Primanja pojedinih direktora agencija su do devet hiljada KM. Trenutna kriza treba da se iskoristi da se konačno smanje najviše plaće u javnom sektoru", rekla je potpredsjednica Federacije BiH.
Dodala je kako su enormne plaće neprimjerene i mimo pandemije koronavirusa, a kamoli sada u ovakvoj situaciji.
"Napravila sam preporuke da se naprave razredi za smanjenje plaća u javnom sektoru. Najviše plaće moraju najviše trpjeti. Prijedlog sam uputila da se u sklopu korona-zakona usvoji amandman da se Vlada FBiH ovlasti da limitira plaće. Kad prođe kriza treba sistemski ući u tu problematiku i napraviti pravičnu podjelu novca", zaključila je Melika Mahmutbegović.