Mesihović donijela rješenje o brisanju SPUS-a iz registra studentskih udruženja, članovi će se žaliti

Iako Mesihović nije navela o kojem se studentskom udruženju radi, potvrđeno nam je da je doneseno rješenje kojim se Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu (UNSA) briše iz registra studentskih udruženja, što ne znači da će prestati s radom i aktivnostima, ali će SPUS-u biti onemogućeno apliciranje na projekte koje finansira Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS.
"Uz najbolje namjere i u želji da ovi mladi ljudi pokažu odgovornost, ostavljen im je prostor da isprave uočene nepravilnosti. Vjerovala sam da je to prilika da dokažu kako ono što je u datom trenutku izgledalo kao de facto stanje nije istina, već samo propust koji su spremni ispraviti. Međutim odbijanje dostavljanja ispravki i zakonski definisanog nadzora, ne može se pravdati nikakvim izgovorima, a posebno ne tvrdnjama da se kršenje zakona dešava u ime javnog interesa", navela je Mesihović.
Dodala je da teret situacije leži isključivo na onima koji su svojim djelovanjem prekršili zakon i koji su, umjesto da priznaju greške, odlučili da ih bez osnova opravdavaju.
Ovim povodom smo kontaktirali predsjednika Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu (UNSA) Imrana Pašalića koji nam je kazao da će SPUS na predmetno rješenje, koje je konačno, uložiti žalbu.
"Zaprimili smo akt kojim se SPUS briše iz registra studentskih organizacija. Mi ćemo se protiv tog rješenja žaliti, jer je u potpunosti protuzakonito", rekao je Pašalić.
Kaže nam da postoji Pravilnik o vođenju registra studentskih organizacija u kojem su propisani uslovi za brisanje, a SPUS te uslove ne ispunjava i nema razloga za brisanjem.
Ističe da studenti po zakonu moraju biti predstavljani u organima i tijelima visokoškolske ustanove, što je u ovom slučaju SPUS.
SPUS je osnovan 2008. godine, a tek je 2023. godine upisan u registar iz kojeg bi trebao biti obrisan.
Pašalić kaže da je taj registar sporan i da je prva stavka da je javno dostupan, ali je nedostupan javnosti.
"Upisani smo tada na urgenciju ministrice koju smo ispoštovali i prošli kontrolu, dobili smo ocjenu usklađenosti. Nakon što je SPUS odbio da bude klimoglava i poslusnička organizacija ovom Ministarstva i nakon što je sva vrata zatvorio za politiku uslijedio je nalog za hitno postupanje, urgencije, tvrdnje da je Statut neusklađen", zaključuje Pašalić.
Međutim, kako saznajemo, Ministarstvo je analizom Statuta utvrdilo 33 neusklađenosti te je ostavilo rok od 30 dana SPUS-u da iste ispravi, što nije učinjeno te je uslijedila odluka o brisanju iz registra.
Do analiziranja Statuta SPUS-a je došlo na osnovu zaprimljenih anonimnih prijava studenata, a koje su se odnosile na rad ove studentske organizacije.