Meteorolog Bakir Krajinović: U BiH postoji rizik od bujičnih poplava, ali ne kao u zapadnoj Evropi
"To su vodotoci malih slivnih površina koji se mogu izliti tokom intenzivnih padavina. Riječ je o količinama kiše koja padne u vrlo kratkom vremenskom periodu. Na takve padavine i rizike koje donose objavljen je narandžasti meteoalarm za cijelu Bosnu i Hercegovinu. Pod najvećim rizikom su zapadni, sjeverni i djelomično sjeveroistočni krajevi Bosne i Hercegovine. U ostalim dijelovima će također biti kiše, ali su u manjem riziku", ukazao je Krajinović.
Podsjetio je da narandžasti meteoalarm podrazumijeva da postoji opasnost po ljude i materijalna dobra. Njegovim objavljivanjem se javnost poziva da bude spremno za moguće elementarne nepogode.
Prema njegovim riječima, intenzivne padavine se očekuju do 19. jula, a da bi padavine trebale oslabiti tokom sljedeće sedmice - sudeći na osnovu trenutnih prognoza.
"Tada se atmosfera se djelimično stabilizira, tako da je upozorenje do 19. jula kada očekujemo najveće količine padavina, a nakon toga stabilizaciju i smirivanje", kazao je Krajinović i dodao da će temperature biti u iznosima koji su primjereni za ovaj period godine.
Naglasio je da za bujične poplave trebaju posebno biti spremni oni koji su i dosad imali problema s ovom vrstom nepogode.
Da li se može desiti ono što se desilo u zapadnoj Evropi i u Bosni i Hercegovini 2014.
Pitali smo ga koliko je moguće da se dese poplave kakve se ovih dana dešavaju u zapadnoj Evropi ili one koje su se desile u Bosni i Hercegovini u maju 2014.
"Poplave koje su pogodile zapadnu Evropu neće biti kod nas. To su ekstremne i historijske poplave. Ono što očekujemo nije ni blizu tih poplava. Međutim, ne treba biti opušten i trebamo podići svijest ljudi da postoji rizik, a rizike je potrebno smanjiti na minimum", kazao je Krajinović za Klix.ba.
Kako je izjavio, ne postoji mogućnost ni poplava koje su se desile u maju 2014.