To je na pres-konferenciji u Sarajevu saopćio ministar unutarnjih poslova KS Admir Katica, istaknuvši kako ta odluka nije konačna, te da policijski komesar u roku od osam dana ima pravo prigovora u skladu sa Zakonom o unutarnjim poslovima KS.
"Nakon što, eventualno, uloži prigovor na odluku o ocjeni rada, Vlada KS će na osnovu toga donijeti odluku o godišnjoj ocjeni rada policijskog komesara i to će biti konačna odluka", pojasnio je Katica, precizirajući da će, ukoliko tada odluka bude pozitivna, procedura biti okončana, a ako ostane ocjena 'ne zadovoljava', onda će biti dostavljena Nezavisnom odboru, koji ima ovlaštenja da, eventualno, pokrene proceduru smjene policijskog komesara.
S obzirom na to da se u vrijeme održavanja sjednice Vlade i pres-konferencije određen broj policijskih službenika nalazio ispred zgrade KS, ministar unutarnjih poslova je upozorio kako je nakon saopćavanja prijedloga spomenute ocjene Nezavisnog odbora "urađeno sve ono što nije u skladu s vladavinom prava i poštivanjem zakona, te što predstavlja, na neki način, zloupotrebu službenog položaja“, aludirajući pritom na reakcije i ponašanje komesara Mevludina Halilovića.
"Želim poručiti našim policijskim službenicima da je naš zadatak da provodimo zakon. Mi ne kršimo zakon i pozivam ih da se vrate u okvire zakona...Ova zlouptreba koja se desila predstavlja demonstraciju sile, koja graniči s prijetnjom", kazao je ministar Katica.
Ministrica pravde i uprave KS Lejla Brčić ocijenila je kako su kroz komuniciranje policijskog komesara, nakon što se u javnosti pojavila informacija o prijedlogu ocjene Nezavisnog odbora, stvorene određene spekulacije i pokušaj utjecaja na javnost, a kako bi se izvršio pritisak na donosioce odluka.
Potcrtala je kako vladavina prava podrazumjeva da svako postupa u skladu sa zakonima i izvršava zakonom propisane obaveze, te da suprotno postupanje može proizvesti nesigurnost.
Brčić je u tom kontekstu podsjetila kako Zakon o unutarnjim poslovima kaže da policijski komesar obaviješatva javnost o radu Uprave policije, te „da ono čemu svjedočimo posljednjih dana nije informiranje javnosti o tome, nego komentiranje odluka koje nisu konačne i to odluka koje donose zakonom propisani organi“.
"Slažem se da svako ima pravo da štiti svoja prava i interese, ali i za to postoje propisane procedure i oni koji se nalaze na javnim funkcijama, pogotovo na funkcijama provođenja i izvršavanja zakona, kao što su to funkcije ministara i Vlade, ali i funkcija policijskog komesara, podrazumjevaju obavezu prema građanima striktnog poštivanja propisa", bila je kategorična kantonalna ministrica pravde i uprave.
Dodala je da nema niko, pa ni policijski komesar pravo da zloupotrebljava i manipulira javnošću i da utječe na način koji stvara nesigurnost u društvu, navodeći da je danas nastupila jedna takva posljedica, odnosno da je određen broj policijskih alužbenika izmanipuliran pogrešno plasiranim informacijama doveo sebe u poziciju da im neko spočitava „da li to ima elemente pobune“.
Ministrica Brčić pozvala je policijskog komesara i sve druge aktere na postupanje u skladu sa vlastitim funkcijama i u skladu s neophodnim stepenom odgovornosti spram građana KS i BiH.
Reagiranje Vlade KS na, kako navode, neprimjerene pritiske u povodu donošenja odluke o ocjeni rada policijskog komesara kratko je prokomentirao i kantonalni premijer Edin Forto, naglašavajući kako ocjena o radu policijskog komesara kakva god konačna odluka bude bila, nije odluka o radu policije i policijskih službenika.
Napomenuo je kako to poistovjećivanje ne stoji, ta da ljudi koji stoje ispred zgrade KS to moraju znati.
"Ova vlada ne osjeća pritisak. Ova Vlada radi u skladu sa zakonom i zakonom propisanim procedurama i svojim nadležnostima... Nema potrebe za bilo kakvim okupljanjem, mi radimo svoj posao i neka svako radi svoj posao", poručio je premijer KS.