Migrantska situacija u USK i dalje pod kontrolom, u prihvatnim centrima oko 500 osoba
Prema posljednjem izvještaju ove organizacije, u Prihvatnom centru Lipa boravi više od 300 migranata i izbjeglica, dok se brojka korisnika usluga centra Borići u Bihaću u posljednje vrijeme kreće između 100 i 150.
"Situacija se promijenila. Trenutno je više migranata u Kantonu Sarajevo, nego u USK, a znamo da je u prethodnim godinama bila drugačija slika. Međutim, situacija je u potpunosti pod kontrolom, s obzirom da u ovom momentu u Bosni i Hercegovini boravi nešto više od 2.000 migranata i izbjeglica. Raspoloživi smještajni kapaciteti u četiri trenutna prihvatna centra na teritoriji Bosne i Hercegovine su u ovom momentu i više nego dovoljni", izjavila je šefica Misije IOM-a u BiH Laura Lungarotti.
Dodala je i da se uprkos povećanju broja dolazaka u posljednjih nekoliko mjeseci, migranti vrlo kratko zadržavaju u BiH i općenito na području zemalja Zapadnog Balkana.
"Migranti se više ne zadržavaju, nisu zaglavljeni u Bosni i Hercegovini, niti općenito u drugim zemljama Zapadnog Balkana. Oni imaju tendenciju da prilično brzo tranzitiraju na putu prema zapadnoj Evropi. Apsolutno je vidljiva promjena trendova, odnosno manje provedenog vremena u tranzitnim centrima i vrlo brzo kretanje širom zemlje. Očigledno se fokus mijenja i potrebno je naglasiti napore u borbi protiv trgovine ljudima i krijumčarenja, jer smatramo da većinu tih kretanja organiziraju upravo krijumčarii trgovci ljudima", kazala je Lunagarotti.
Primjetna je i promjena nacionalnosti ljudi koji dolaze, pa je tako od jula povećan broj dolazaka državljana Maroka, Afganistana i Irana.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova USK u saradnji sa službenicima Granične policije BiH i Službe za poslove sa strancima kontinuirano provode akcije izmještanja migranata iz napuštenih objekata i takozvanih improviziranih ili divljih kampova.
To je sigurno jedan od razloga zašto ni njihov broj u ovom momentu nije zabrinjavajući.
"Nedavno su u naselju Šturlić pronađena 34 migranta, koji su nelegalno boravili na različitim lokacijama. U toj akciji pronađena su i dva državljanina Afganistana koji se sumnjiče za krivična djela otmice i razbojništva na području Velike Kladuše. Nakon kriminalističke obrade, predani su dežurnom tužiocu na dalje postupanje", naveo je glasnogovornik Policije USK-a Bahrudin Dželalagić.
Istaknuta je i besprijekorna saradnja i koordinacija Ministarstva unutrašnjih poslova USK s Direkcijom za koordinaciju policijskih agencija u BiH, državnom Graničnom policijom, te Službom za poslove sa strancima BiH, naročito u posljednje vrijeme.