Milan Tegeltija: Članovi VSTV-a pokazali su da su nezavisni i samostalni u odlučivanju
"U reakcijama koje su došle nakon izbora govori se da će članovi Vijeća trpjeti posljedice i odgovornost jer su glasali na način na koji su glasali. Postavlja se pitanje, šta bi to trebali da rade članovi Vijeća da ne bi snosili posljedice i odgovornost? Da li to znači da treba da idu u političke stranke po svoje mišljenje ili imaju pravo da misle svojom glavom i odlučuju na osnovu vlastite procjene? Članovi Vijeća jučer su pokazali da su nezavisni i samostalni u odlučivanju", kazao je Milan Tegeltija za Klix.ba.
Jučerašnja sjednica u Mostaru bila je prilično burna. Pojedini članovi VSTV-a, konkretno Goran Nezirević i Ružica Jukić, su ukazivali na propuste Podvijeća koje je rangiralo kandidate. Debevec je bio prvorangirani kandidat iako ima manje iskustva na rukovodećim pozicijama u odnosu na kandidate koji su bili iza njega. Tegeltija tvrdi da je jedino Nezirević mišljenja da Debevec nema dovoljno iskustva, te da se ostali članovi Vijeća s tim ne slažu.
"Čovjek ima oko 13 godina prakse u Sudu, to je sasvim dovoljno iskustva. Ispunjava ne samo zakonske, nego i sve druge uslove za funkciju predsjednika Suda BiH. Posljednje tri godine je imao ocjene 'naročito uspješan', to je najveća ocjena koju je u Sudu moguće dobiti. Također, imao je jednu briljantnu prezentaciju na intervjuu koji je obavljen sa kandidatima. Prema tome, rezultati rada koji nose 80 posto ocjene i intervju koji nosi 20 posto, istakli su ga kao najboljeg kandidata na listi i odlučivalo se shodno tome", ističe predsjednik VSTV-a.
Tegeltija navodi da postoje jasni kriteriji prilikom izbora sudija i tužilaca na funkcije. Ocjenjuje se rad na osnovu kvaliteta i kvantiteta slučajeva, kao i vizija, sposobnost i vještine koje se procjenjuju prilikom razgovora s kandidatima. Pri tome nije nužno da kandidat iza sebe ima velike slučajeve. S obzirom da je Debevec dobio najbolje ocjene, Tegeltija ističe da je siguran da je VSTV izabralo najboljeg kandidata.
"Radio je na najozbiljnijim predmetima u Sudu BiH, na organizovanom kriminalu, na predmetimakoji su bili izloženi javnosti, kao što je bio slučaj 'Gibraltar'. Ne želim da ulazim u predmete koje je radio, nisam njegov biograf. To možete provjeriti s njim. U svakom slučaju radio je na najozbiljnim predmetima na Odjelu za organizovani kriminal i korupciju i sasvim sigurno ima dovoljno iskustva za uspješno obavljanje funkcije. Čak 20 posto čini ocjena na intervjuu gdje se procjenjuju vizija, misija i plan kandidata, procjenjuju se rukovodne vještine i sposobnost da upravlja Sudom, da bude dobar menadžer i da ima pravilnu percepciju kako bi stvari u Sudu trebale funkcionirati. Debevec je u intervjuu na kojem je bilo pet članova Podvijeća, dva Bošnjaka, dva Srbina i jedan Hrvat, dobio najbolje ocjene od svih članova i ostavio impresivan utisak“, tvrdi naš sagovornik.
Predsjednik VSTV-a tvrdi da će se imenovanja u pravosudnim institucijama na državnom nivou i u budućnosti vršiti na osnovu kvaliteta i sposobnosti kandidata, a ne njegove nacionalne pripadnosti.
"Kada je u pitanju državni nivo principi postoje uvijek ili ne postoje nikada. Mi ćemo uvijek na državnom nivou, gdje nemamo obavezu da gledamo naciju, birati onog ko je najbolji kandidat jer nam trebaju najbolji. Od uspjeha rada svih institucija zavisi kompletna precepcija građana o tome da li imaju pravosuđe koje je uspješno ili neuspješno. Da bi institucije bile uspješne moraju imati uspješne rukovodioce i prioritet će biti kakvi su kandidati", kazao je Tegeltija.
Na zasjedanju u Mostaru članovi VSTV-a su trebali raspravljati i o izboru članova Općinskog suda u Čitluku, ali je rasprava na inicijativu Ružice Jukić pomjerena za 26. januar.
"Ružica Jukić je smatrala da tačka još nije zrela za raspravu pošto je dan prije došlo pismo iz Ureda visokog predstavnika za BiH. Trebalo nam je vremena da vidimo šta piše u pismu i kako se stvar sagledava iz te perspektive. Moramo imati dovoljno prostora za donošenje odluke", naveo je Tegeltija.
Tvrdi i da VSTV nije protiv objavljivanja imovinskih kartona sudija i tužilaca, te da je njihova namjere da oni u budućnosti postanu transparentni, ali u ovom trenutku to, ističe, nije moguće zbog Zakona o zaštiti ličnih podataka.
"Čak ni nalaz stručnjaka iz Evropske komisije koji je nedavno stigao nije išao u tom pravcu. Nije išao u pravcu da se kartoni objave nego da se dostave nezavisnom tijelu. To je bilo predloženo i Agenciji za sprječavanje korupcije. Mi zaista podržavamo ideju da se kartoni objave, ali trenutno postoji kočnica koja se zove Zakon o zaštiti ličnih podataka i u više navrata smo donosili odluke u dva stepena. Danas ćemo razmatrati to pitanje, a ono će morati biti riješeno i Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o VSTV-u", kazao je Tegletija.