Reakcija na reakciju
2

Milan Tegeltija odgovorio Sudu BiH: O argumentima stranaka se ne izjašnjava u medijima

A. B.
Foto: D. Ć./Klix.ba
Foto: D. Ć./Klix.ba
Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) Milan Tegeltija reagovao je na navode Suda BiH da je iznio niz netačnih informacija gostujući na N1 televiziji.
Naime, Sud BiH je u saopćenju za javnost naveo da je Milan Tegeltija tokom gostovanja naveo nekoliko netačnih informacija vezanih za Pravilnik o postupku ocjenjivanja rada sudija od 2008. godine.

Tom prilikom je, između ostalog, naveo da njime od 2008. do 2018. godine nisu bile obuhvaćene sudije Suda BiH, već sve ostale sudije, a da se 2018. godine prema preporukama Evropske komisije Peer review preporukama uvrštavaju sve sudije Suda BiH i predsjednika ove institucije.

U jednom dijelu u saopćenju iz Suda BiH su naveli da je pogrešno i zabranjeno stvarati javno mnijenje da je nešto rađeno pod okriljem Evropske komisije, da je to obaveza iz procesa pridruživanja, te na taj način pokušati stvoriti privid pravilnosti podzakonskih akata, koji su zbog višestruke nezakonitosti poništeni presudom nadležnog suda.

Dodali su da se to sasvim jasno može protumačiti kao pritisak na Sud, tim više što sistem pravnih lijekova u ovom postupku nije u potpunosti iscrpljen.

Sud je podsjetio predsjednika VSTV-a BiH da je suprotno evropskim standardima o odgovornosti i transparentnosti, da predsjednik VSTV-a, sudija po zvanju i stranka u postupku, u medijima i javnosti iznosi opravdanje za akte koje je Sud poništio i obrazložio. To je, kako su naveli, nedozvoljeno komentarisanje presude, a također predstavlja i dezavuisanje javnosti.

Na ove navode je reagovao i predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija koji je kazao da se Sud BiH o argumentima i tvrdnjama stranaka u postupku, što VSTV jeste, treba izjašnjavati u zakonom predviđenom postupku po pravnim lijekovima, a ne da putem medija odgovara na argumente stranaka.

"Potpuno je neprimjereno da Sud BiH u javnoj raspravi zastupa presudu protiv koje je najavljeno pravno sredstvo od stranke, a o kojem će taj isti sud odlučivati. Tim se narušava pretpostavka nepristrasnosti u drugostepenom postupku i uopće na taj način se dovodi u pitanje djelotvornost pravnog lijeka ukoliko sud unaprijed zauzima stav o presudi na koju je najavljeno pravno sredstvo tom istom sudu", naveo je Tegeltija.

Kako je naglasio, presuda koju je donio sud BiH u odnosu na pravilnik VSTV proizvodi pravno dejstvo u sistemu. I donosilac pravilnika (VSTV), u ovom slučaju odlučujući o podnošenju pravnih lijekova ima pravo raspravljati o presudi koja ukida pravilnik čiji je donosilac.

"Jer ulaganje pravnog lijeka zavisi od stava donosioca pravilnika o ispravnosti odluke na koju treba da se odluči da li će i koji pravni lijek upotrijebiti", zaključio je Tegeltija.