Ništa mu nije bilo sporno
0

Milanovićeva (ne)svjesnost: Podržao deklaraciju protiv nacionalizma, a Komšiću je ruku pružao i 2012.

B. R.
Susret Komšića i Milanovića u Sarajevu 2012. godine (Foto: EPA-EFE)
Susret Komšića i Milanovića u Sarajevu 2012. godine (Foto: EPA-EFE)
Da je hrvatski predsjednik Zoran Milanović imao potpuno drugačije stavove o Bosni i Hercegovini te da ih je bio itekako svjestan svjedoči televizijski prilog iz 2010. godine.
Riječ je o prilogu iz političkog magazina 60 minuta, koji je emitovan na FTV-u, a koji je bio posvećen konferenciji Partije evropskih socijalista (PES), održanoj u Sarajevu krajem marta 2010. Domaćin konferencije je bio bosanskohercegovački SDP, a prisustvovao joj je i Milanović kao tadašnji predsjednik hrvatskog SDP-a.

Milanović i drugi evropski socijalisti su tada potpisali deklaraciju u kojoj je navedeno da nacionalizam Bosnu i Hercegovinu vodi u nove podjele te da se građani Bosne i Hercegovine trebaju okrenuti vlastitoj budućnosti u Evropi. Deklaracijom je upozoreno i na mogući ekonomskih krah balkanskih država.

Podsjećamo da je Milanović sedam mjeseci kasnije prisustvovao centralnom predizbornom skupu SDP-a u Sarajevu uoči Općih izbora, a kada je euforično podržao Željka Komšića kao kandidata za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine.

"Dragi građani Sarajeva, dragi prijatelji, dragi susjedi, iz Hrvatske i Srbije su u ovaj grad i u ovu zemlju prečesto dolazili mentori i tutori. Ne dolazim ni kao mentor, ni kao tutor, nego kao prijatelj, kao evropski socijaldemokrat, da pružim podršku pravim ljudima, Željku Komšiću za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine i Zlatku Lagumdžiji (op. a. tadašnji predsjednik SDP-a u Bosni i Hercegovini)", poručio je 2010. Milanović.

Vrlo je teško povjerovati da Milanović nije bio svjestan da se Komšić tada već bio kandidovao za drugi mandat u Predsjedništvu, čiju i zašto ima podršku. U suprotnom, postavlja se pitanje zašto tada nije problematizirao način izbora članova Predsjedništva.

Da je toga bio svjestan, onda se vjerovatno 2012., nedugo nakon što je postao hrvatski premijer, ne bi u Sarajevu sastao i sa članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine, a tada je Komšić drugi put bio njegov član. Pri tome je Komšić tada bio predsjedavajući Predsjedništva.

Vjekoslav Bevanda i Zoran Milanović u Sarajevu 2012.
Vjekoslav Bevanda i Zoran Milanović u Sarajevu 2012.

Komentarišući prisustvo u Sarajevu 2010., danas je izjavio "nikad više". Ranije je tokom prve posjete Bosni i Hercegovini otkako je izabran za hrvatskog predsjednika istakao da će ponovo posjetiti Sarajevo tek nakon što se isključivo Hrvatima omogući da izaberu člana Predsjedništva iz reda hrvatskog naroda.