Za Klix.ba
23

Ministar Džindić: Amerikanci su zainteresovani za bh. namjensku industriju

Razgovarao: Ibro Čavčić
Nermin Džindić (Foto: K. S./Klix.ba)
Nermin Džindić (Foto: K. S./Klix.ba)
Nermin Džindić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije, poručio za Klix.ba da su potencijalni američki investitori zainteresovani za udjel u bh. namjenskoj industriji, a da bi se njihovim dolaskom ujedno prevladali problemi zbog pooštrenih kriterija američkih vlasti, odnosno problemi transakcija.

U opširnom razgovoru za Klix.ba ministar Džindić je govorio o posljedicama nastalim zbog otkazivanja saradnje banaka sa firmama u namjenskoj industriji, o planovima da se osnuje firma Vlade FBiH u Sjedinjenim Američkim Državama, o razlozima zbog kojih je razriješio dužnosti direktora Federalne direkcije za namjensku industriju Jasmina Poturovića, o samohodnoj haubici koja još nikad nije proizvedena i drugim temama.

Gospodine Džindiću, nakon niza optimističnih podataka i statistika o poslovanju namjenske industrije u Bosni i Hercegovini stidljivo se iskrala informacija o tome da su bh. kompanije ugrožene zbog pooštrenih kriterija američkih vlasti. Možete li podrobnije objasniti u čemu je problem?

Ne postoji ugroženost poslovanja privrednih društava u namjenskoj industriji, u većinskom vlasništvu Vlade FBiH, vezana za bankovne transakcije, već postoji posljednjih desetak godina problematika vezana za transakcije. To je sve vrijeme bilo prisutno, ali nije bilo medijski plasirano i praćeno. Mi smo u prethodnih nekoliko godina imali slučajeve da određene banke otkazuju saradnju sa firmama u namjenskoj industriji. Pismena obrazloženja zašto je to tako od tih banaka nikada nismo dobijali. Uglavnom smo dobijali objašnjenja da su njihovi nadzorni i upravni odbori na jednoj od sjednica dobili zadatak od vlasnika da obustave takve vrste transakcija i da ne žele biti servis u namjenskoj industriji.

Mi nismo imali druge mogućnosti osim da potražimo saradnju sa nekim drugim bankama koje su imale odobrenje za takvu transakciju. Do sada smo uvijek našli alternativni put i alternativni kanal da se izvrše bankovne, odnosno platne transakcije, između određenih zemalja i naših kompanija koje se bave proizvodnjom i prometom. Nema zvaničnih informacija ko stoji iza toga, u smislu da znamo da li ograničenja dolaze iz Evrope ili Amerike. Globalna su dešavanja, globalni su problemi. Mi ove probleme posmatramo upravo na taj način: kao dio globalnih problema.

Ministar Nermin Džindić (Foto: K. S./Klix.ba)
Ministar Nermin Džindić (Foto: K. S./Klix.ba)

Sve do kada mi nalazimo mogućnosti da se bankovne transakcije odvijaju između privrednih društava u namjenskoj industriji i klijenata, sve dok nalazimo mogućnosti da se takve transakcije obavljaju – mi ne vidimo problem. Do sada smo imali takve probleme, medijski se nije pričalo o njima. Ovo je prvi put da o tome progovorim javno.

Hoće li se, prema procjenama Vlade Federacije BiH, nepovoljna situacija u vezi sa transakcijama dolara odraziti na poslovanje namjenske industrije i kako?

Polugodišnji izvještaj u namjenskoj industriji govori da se za prvih šest mjeseci taj problem nije odrazio na poslovanje i nije imao nikakav negativan utjecaj. Imali smo nekoliko kašnjenja u platnim transakcijama zbog dodatnih provjera. Nakon što su izvršene dodatne provjere transakcije su završene.

Dakle, u prvoj polovini godine nije bilo negativnih utjecaja, a hoće li ih biti do kraja godine – to niko ne zna, budući da imamo neizvjesnu situaciju s globalnim dešavanjima u svijetu. Ja se nadam da neće biti nikakvih negativnih utjecaja.

Šta će Vlada FBiH preduzeti kako bi spasila namjensku industriju?

Mi smo u posljednjih nekoliko mjeseci razgovarali sa potencijalnim američkim investitorima koji su dolazili na informativne razgovore o mogućnostima ulaganja u namjensku industriju Federacije BiH. U prvom koraku tražili su od nas informacije da li smo mi spremni biti partner u nekom budućem ulaganju, s obzirom na to da su ti strani ino-partneri, iz Amerike, spremni ući u kupovinu manjinskih udjela u privrednim društvima u Federaciji BiH.

Na zajedničkom sastanku, na kojem je prisustvovao i premijer Federacije BiH Fadil Novalić, smo pozitivno odgovorili, što znači da smo spremni biti partner budućem zajedničkom ulaganju ili budućim zajedničkim projektima sa kompanijama iz Sjedinjenih Država.

Koje su to kompanije?

Zamolili su nas da ne otkrivamo koje su to kompanije i mi ćemo to ispoštovati. Predstavnici tih kompanija su došli, razgovarali, tražili naše mišljenje i procjenjivali da li ćemo biti pouzdani i sigurni partneri kad uđu u manjinski paket vlasništva u privrednim društvima. Mi smo to prihvatili, s obzirom na to da je puno bolje, i za Vladu FBiH a i za manjinskog vlasnika, da budemo partneri i da proporcijalno vlasništvu ulažemo u razvoj i opstanak namjenske industrije u FBiH.

Ministar Nermin Džindić (Foto: K. S./Klix.ba)
Ministar Nermin Džindić (Foto: K. S./Klix.ba)

Puno je bolje za Vladu FBiH kao većinskog vlasnika da imamo s druge strane partnera koji će u omjeru 49 uložiti onoliko koliko mi ulažemo u namjensku industriju. A mi zaista ulažemo puno. Nama je poželjan partner koji će pratiti nas, odnosno da mi pratimo partnera ukoliko ima boljih ideja u smislu razvoja i pronalaska novih tržišta.

Spominjalo se da će Vlada FBiH, zbog problema sa transakcijama, osnovati firmu u SAD-u koja bi se bavila kupovinom i prodajom sirovina i gotovih proizvoda ove grane industrije...

Razmišljali smo i još uvijek razmišljamo da otvorimo jednu našu firmu u SAD-u. Po meni, to se trebalo uraditi ranije. Imali bismo firmu koja bi pokrivala kompletno američko tržište, koje je značajno, veliko i sigurno. Bila bi zadužena da traži nove klijente, nove kupce, da sarađuje sa američkim kompanijama.

Tako bismo, s druge strane, osigurali još jedan alternativni kanal ako bi došlo do eventualnih problema s platnim transakcijama.

Razriješili ste dužnosti Jasmina Poturovića s pozicije direktora Federalne direkcije za namjensku industriju zbog navodne "nezadovoljavajuće ocjene na probnom radu". Općinski sud u Sarajevu potom je konstatovao kako je Poturović smijenjen suprotno odredbama Zakona o državnoj službi FBiH i naložio da mora biti vraćen na mjesto direktora. Zašto je smijenjen i čemu žurba?

S jedne strane je ta informacija medijski otišla predimenzionisano visoko, dok s druge strane mediji nisu prenijeli sljedeće: gospodin Jasmin Poturović je bio na probnom radu u trajanju od šest mjeseci. Nakon isteka probnog rada, po Zakonu o državnoj službi u FBiH, ministar vrši ocjenu njegovog rada. Njemu je, po zakonu, izrečena ocjena da ne zadovoljava.

Zakon je propisao period trajanja probnog rada, taj isti zakon kaže da se rukovodećem državnom službeniku određuje supervizor odgovoran za davanje ocjene na kraju probnog perioda, a taj supervizor sam u ovom slučaju bio ja. Nakon što sam ocijenio njegov rad negativno, zakon kaže: "Ukoliko je ocjena rada nezadovoljavajuća rukovodilac organa državne službe razrješava dužnosti državnog službenika koji time gubi svoj status bez primanja naknade zbog otpuštanja."

Državnom službeniku koji u toku probnog rada ne zadovolji minimum očekivanja – na taj način mu prestaje radni odnos. Zakonom je propisano da mišljenje o ispunjenosti uslova za prestanak radnog odnosa rukovodećeg državnog službenika daje Agencija za državnu službu. Nakon što sam ja donio rješenje i Agencija za državnu službu je potvrdila takav akt.

Sve ono što smo mi uradili kada je riječ o slučaju gospodina Jasmina Poturovića, vršioca dužnosti direktora koji je na probnom radu od šest mjeseci, je u skladu sa zakonom. Nakon toga on predaje podnesak Općinskom sudu u Sarajevu koji 13. augusta donosi ekspresno rješenje da čovjeka koji je na probnom radu od šest mjeseci vraća na posao.

Ja kao federalni ministar sebi postavljam pitanje šta će biti sa naše države ukoliko primimo čovjeka na probni rad i nakon probnog rada mu kažemo da nije ispunio probni rad, a Općinski sud rješenjem naloži da ga vratimo na radno mjesto. Postavlja se pitanje koji su motivi i koji je cilj da takav jedan čovjek ostane na mjestu direktora Federalne direkcije za namjensku industriju. Šta je cilj Općinskog suda da čovjeka vrati na posao, iako je bio na probnom radu od šest mjeseci.

Jeste li obavili finalni razgovor s kandidatom?

Nakon što je isteklo šest probnih mjeseci obavio sam finalni razgovor sa kandidatom, on je na tom finalnom sastanku insistirao da bude prisutan predstavnik ombudsmena za ljudska prava. Prihvatio sam to bez ikakvih problema. Prošao sam kroz svaki cilj koji mu je određen za period probnog rada, objasnio mu šta nije urađeno u skladu sa mojim očekivanjima. On mi je dao komentar na to kako sam ga ja ocijenio. Na kraju, finalna zbirna ocjena je bila nezadovoljavajuća.

Na osnovu te nezadovoljavajuće ocjene mu je prekinut radni odnos. I pored toga što smo ga mi negativno ocijenili i dobili mišljenje Agencije za državnu službu, gospodin Poturović je insistirao taj dan da bude razriješen i da bude ispisan iz evidencije, za šta imamo i pisani trag. On je insistirao da taj dan bude razriješen, a sad problematizira nešto što je on lično i sam tražio.

Ima li smjena Jasmina Poturovića veze sa njegovom prijavom podnesenoj SIPA-i da novotravnički BNT-TMH nezakonito posluje sa off shore kompanijom "Consing ltd" sa Belizea, čiji je vlasnik srbijanski trgovac oružjem Đorđe Tešić?

Nekoliko puta sam gospodina Poturovića zamolio da za sve ono što smatra da nije u skladu sa zakonom prijavi. Državna agencija za istrage i zaštitu mora raditi u skladu sa zakonom i procedurama svoj dio posla. Kada je riječ o konkretno toj prijavi, radnici iz Direkcije za namjensku industriju su u nekoliko navrata išli i davali iskaze o tom slučaju. Po meni tu nema ništa sporno.

Ugovor koji je potpisan – potpisan je 2013. godine. To nema nikakve veze sa mnom, niti sa premijerom, niti sa aktuelnim direktorom firme BNT-TMH. Saglasnost za uvoz dokumentacije, saglasnosti i dozvole od Ministarstva sigurnosti, sva ona procedura koja je bila neophodna u to vrijeme, 2013. godine, da se jedan takav projekat pokrene je ispoštovana. Problematizirati slučaj koji je po meni apsolutno regularan i realan može neko ko ne poznaje struku u koju je došao.

Ministar Nermin Džindić (Foto: K. S./Klix.ba)
Ministar Nermin Džindić (Foto: K. S./Klix.ba)

Poslije svih tih plasiranih informacija, sva ministarstva, svi organi koji prate rad namjenske industrije postali su oprezniji – traže dodatne informacije, dodatne provjere... Bojim se da je ova prijava i ovaj slučaj negativno utjecao na porast prometa u namjenskoj industriji. Mi bilježimo najbolje rezultate u historiji BiH u namjenskoj industriji.

Ponovo podvlačim da nikakve paralele nema između toga što je gospodin Jasmin Poturović podnio krivičnu prijavu, i nije podnio jednu podnio ih je pedesetak, sa ovim što je dobio negativnu ocjenu za njegov probni rad od šest mjeseci. On nije dobio otkaz zato što je prijavio jedan takav slučaj. On je dobio otkaz zato što nije položio probni rad u trajanju od šest mjeseci.

Je li, naposljetku, proizvedena samohodna haubica?

Taj projekat je, kao što sam već rekao, pokrenut u periodu ministra Erdala Trhulja, uz svu prethodno prikupljenu saglasnost i pozitivna mišljenja. Taj projekat je urađen na regularan, zakonski i transparentan način i tu se nema šta reći. I bivšem ministru, i bivšem direktoru BNT-TMH mogu samo čestitati na hrabrosti da se jedan takav projekat pokrene u BiH.

Status tog projekta je u nekoj finalnoj fazi. Onaj ko se bavi razvojem i ko se bavi istraživanjem, razvojem i izradom nekog prototipa, dobro zna šta znači razviti samo jednu komponentu nekog sklopa ili podsklopa. Da ne govorim da sve komponente trebaju biti usaglašene i funkcionisati u sklopu kompleksnog projekta. Ovo je projekat koji je decenijski, ili višedecenijski, a ne projekat koji se radi po nekoliko mjeseci ili godinu. To je projekat koji se u bivšoj Jugoslaviji radio pedesetak godina, u formatu JNA kakva je bila – jedna od moćnijih vojnih sila u svijetu.

Projekat je koristan, dobar, treba ga završiti čim prije i krenuti u pregovore sa kupcima kojima takva sredstva trebaju da bi se ono finalno moglo prepakovati u serijsku proizvodnju, u različitim varijantama i različitim dijametrima.

Šta je sa idejom o proizvodnji borbenih dronova?

Ta ideja je prešla u jednu fazu ispitivanja tržišta i ispitivanja mogućih konzumenata, kao i upoređivanje sa drugim firmama da se vidi dokle su one došle, u koje svrhe se to koristi... Mislim da se to u ovom mandatu neće desiti, ali će to svakako biti zadatak neke nove vlade, nekog novog ministra i premijera, naravno, ukoliko budu radili u korist FBiH...

Prilično su zamršeni odnosi vladajućih koalicionih partnera SDA i SBB-a, naročito u predizborno vrijeme, ali izgleda da u Vladi FBiH nema većih problema. Je li te odnose učvrstilo vaše suvlasništvo u kompaniji TMR d.o.o. Sarajevo? Spominjete se kao osnivač te kompanije zajedno sa kćerkom gospodina Fadila Novalića i šefom Ureda federalnog premijera Samirom Iskrićem...

Ne bih rekao da nema problema u Vladi. Ima, kao i svugdje. U okviru jedne porodice se s vremena na vrijeme desi neki problem. Problema ima, ali svaki problem se može riješiti, pa i ti odnosi. Bude određenih trzavica, bude zaustavljanja određenih procesa... Međutim, kad pogledamo paket čitavog funkcionisanja Vlade mislim da su rezultati, s obzirom na to kakve su prilike, problemi i kompleksnost, zadovoljavajući.

Ja u Vladi FBiH imam dobre odnose sa svim ministrima. Ni sa jednim ministrom nemam loše odnose. Funkcioniram u timskom i pozitivnom duhu. Mislim da ni na jednu negativnu prepreku nisam naišao u toku rada. To svi dobro znaju.

Ministar Nermin Džindić (Foto: K. S./Klix.ba)
Ministar Nermin Džindić (Foto: K. S./Klix.ba)

Jesam suvlasnik nešto više od devet procenata u kompaniji TMR d.o.o. Ta je kompanija, za razliku od onih izvještaja koji su se pojavili u medijima, puno manje vrijedna. Čak je neko i falsificirao iznose u vlasništvu i suvlasništvu. Taj iznos moj od devet procenata procijenjene vrijednosti nije ni pedeseti, niti stoti dio onoga što je prikazano.

Ima ovlašteni sudski procjenitelj koji je procijenio vrijednost te kompanije, ja sam tu manjinski vlasnik. Moj glas tu ništa ne vrijedi. Ja u toj kompaniji ne mogu odlučiti ni da li će se nešto uraditi ili neće. Ja u toj kompaniji nisam bio otkako sam imenovan na ovo mjesto gdje sam danas.

Ne stižete?

Od trenutka kad sam imenovan nisam vidio tu kompaniju, a kamoli posjetio ili nešto uradio. Nemam vremena ni za ovo da završim.

Kakve su vaše ambicije nakon predstojećih Općih izbora? Hoćete li ostati na poziciji ministra?

Iskren da budem, nisam ni razmišljao o tome. Ne znam šta će izbori donijeti i šta će stranke odlučiti. Ukoliko bude nekakva konstelacija u kojoj će trebati moj angažman, ja ću biti tu. Mada, najiskrenije, volio bih nastaviti raditi posao koji sam radio prije ovoga.

Imate li neku bajramsku poruku za naše čitatelje?

Čestitam Kurban-bajram svim građanima i građankama BiH, a i šire. Želim im da ga provedu u zdravlju, sreći i rahatluku, i da u duhu naše tradicije posjete svu svoju rodbinu i prijatelje... I naravno, izvrše svoju obavezu koju imaju. I da nam, naravno, naredni bude u još boljem veselju i raspoloženju, i još boljoj političkoj situaciji.