Ministarstvo odbrane: Izmjenom propisa vojnici će moći ostati u OSBiH i nakon 35. godine
Pendeš je kao jedan od značajnih uspjeha Ministarstva odbrane BiH i OSBiH navela usvajanje Pregleda odbrane. U narednih 10 godina planirana je modernizacija OSBiH koja će koštati 300 miliona KM, a realizirat će se kroz četiri projekta, pri čemu je nabavka helikoptera i obuka pilota jedna od najznačajnijih odrednica procesa modernizacije.
Pendeš je navela da su Ministarstvo odbrane BiH i OSBiH u 2016. prošli kroz različite izazove, ali da su ih sve uspješno apsolvirali. Pendeš je istakla i da za svoj rad dobijaju različita priznanja te da neće dopustiti politizaciju OSBiH.
Rekla je da će započeta interna istraga o dešavanjima vezanim za angažiranje OSBiH u Banjoj Luci 8. i 9. januara biti završena do 2. februara kada će o rezultatima istrage biti obaviještena i javnost. Dodala je da, u kontekstu krivičnih prijava koje su podnijeli čelnici SDP-a, DF-a i GS-a, vjeruje u pravosudni sistem BiH.
Ministrica je najavila nastavak knjiženja perspektivnih lokacija, koje se vrši u saradnji s Pravobranilaštvom BiH.
Ministarstvo obrane BiH i OSBiH već su dostavili odgovore koji su od njih traženi u Upitniku Evropske komisije.
Pendeš je najavila da će u 2017. godini Ministarstvo odbrane BiH razmatrati mogućnost da se dobna granica do koje obični vojnici mogu ostati u Oružanim snagama BiH pomjeri sa sadašnjih 35 godina. Time bi se, kaže Pendeš, stimulirao ostanka mladih u BiH i to u vrijeme kada mladi napuštaju i OSBiH i državu.
Kao razloge odlaska mladog kadra, Pendeš je navela činjenicu da su neki vojnici stalno na straži, a da za to nemaju aktivnu naknadu, kao i da mnogi odlaze ne želeći čekati 35. godinu kada bi bili prinuđeni otići. Izmjenama koje se planiraju u ovoj godini namjera je poboljšati upravo ove segmente.
Pendeš je pojasnila da Ministarstvo odbrane radi i na povećanju primanja vojnika, za šta bi u ovoj godini trebalo izdvojiti dodatnih 9 miliona KM.