Ministrica Dilberović: Odluka o ekvivalenciji ne može biti samo za Univerzitet u Sarajevu
Dilberović je kazala kako je riječ o praksi koja odavno živi u regiji i koja je u skladu s evropskom reformom obrazovanja.
"Nije to nikakav novitet u odnosu na susjedne zemlje. Ne možemo reći da je to pogrešan potez, ali s druge strane nije mi jasno kako se to nije usaglasilo bar na nekom nivou Rektorske konferencije BiH. Jer ako imamo preveliko šarenilo unutar same Federacije BiH, a posebno između FBiH i RS, mislim da su rektori trebali donijeti usaglašen stav da to bude u svim kantonima", rekla je Dilberović.
Ministrica se pita i šta će bit sa svima koji su studirali u Sarajevu, a žive u drugim kantonima. Odnosno, kako će se omogućiti priznavanje diploma u drugim administrativno-teritorijalnim dijelovima BiH.
"Imamo uporno tu priču iz Sarajeva koja na neki način jeste dobra, ali opet moramo imati komunikaciju na nivou cijele BiH, a naročito FBiH", smatra Dilberović.
Ona ističe kako je ova inicijativa prihvatljiva, ali da ne može smatrati najrazumnijom odluku da to bude samo na nivou Univerziteta u Sarajevu.
S obzirom na to da je javnost u BiH zbunjena u smislu da su mnogi pomislili kako su već od danas sve diplome prije bolonjskog procesa ekvivalent master studijama, ministricu smo pitali koja je dalja procedura s praktičnom primjenom zaključka Univerziteta u Sarajevu.
"Univerzitet može samo donijeti zaključak, ali to ne znači da je on praktično provodiv jer se mora dobiti saglasnost Kantonalnog ministarstva obrazovanja. Nisam upućena u kojoj proceduru je to, ali mislim da to sve mora proći i Kantonalno ministarstvo obrazovanja i Vladu KS, a i Skupštinu KS. To su krupna pitanja koja se ne rješavaju samo zaključkom", kazala je ministrica Dilberović.