Ministrica Pendeš: Vojnici koji napuštaju OSBiH to rade samovoljno, ali mi konstantno zapošljavamo
Neki od aktuelnih problema s kojima se suočavaju Oružane snage BiH su nezadovoljstvo određenog broja vojnika koji daju otkaze, ali i zastarjela oprema i problem u vezi s javnim nabavkama, zbog čega vojnici oskudijevaju sa hranom i opremom.
"Želim istaći da je 80 posto vojnika koji su napustili Oružane snage to učinilo samovoljno. To je i logično jer većina njih ima takve ugovore, koji ih za posao u OSBiH vežu do njihove 35 godine. Zbog toga većina njih traži nova zaposlenja, iako im i mi nudimo razne prekvalifikacije. Paralelno s tim mi zapošljavamo nove mlade kadrove, a zainteresiranost mladih ljudi je velika", poručila je ministrica Pendeš.
Nezadovoljstvo među vojnicima postoji i kada je riječ o naknadama koje nemaju karakter plaće. Ipak, ministrica Pendeš objašnjava kako su u toku pripreme pravilnika kojim će uskoro biti regulisan radno-pravi status svakog vojnika.
"Deminer na terenu i deminer u kasarni ne mogu imati ista primanja, tako je i s vojnicima koji su na straži i koji nisu, sa pilotima koji lete i koji su u kasarni. Uskoro ćemo sve to regulisati pravilnicima.
Osnovna plaća vojnika u OSBiH je 600 KM bez naknada za prijevoz i odvojeni život, a ukupno iznosi nešto više od 900 KM. Poređenja radi, plaća vojnika u Hrvatskoj iznosi 600 eura, u Crnoj Gori 350 eura, a u Srbiji je 250 eura.
Vojnici su se prethodno žalili i na nedostatak opreme i hrane, što im otežava posao. Ministrica Pendeš naglašava da je sve to rezultat loših javnih nabavki, ali da će se od 2017. godine i to riješiti i da će sve kasarne imati dovoljne zalihe hrane i novu opremu koja će biti nabavljena.
Medijima se obratio i Mirsad Ahmić, brigadni general OSBiH, koji je kazao kako Oružane snage nažalost imaju određeni broj problema zbog toga što su naslijedile zastarjelu opremu od entitetskih ministarstava, ali da se maksimalno radi na popravljanju stanja.
Ministrica Pendeš je kratko govorila i o neperspektivnoj vojnoj imovini, kazavši kako ukupno postoje 63 perspektivne vojne lokacije, dok je većina ostalih neperspektivna, zbog čega i ne treba očekivati da OSBiH u potpunosti nadgledaju i čuvaju takve lokacije.
Na pitanje o prodaji oružja Oružanih snaga, naglašeno je da BiH nijednoj zemlji koja ima embargo nije prodavala oružje.
"Ministarstvo odbrane nije prodalo nijedan komad oružja. Imamo dozvolu Predsjedništva BiH, ali to nismo uradili jer analiziramo šta ćemo i kome prodati. Sa sigurnošću tvrdim da BiH nije prodala nijedan komad oružja nekoj zemlji koja ima embargo na nabavku naoružanja", poručila je ministrica Pendeš.