Ministrica Turković dala instrukcije kako postupati s "non paperima"
Ministrica u instrukciji, koja je u posjedu našeg portala, na početku naglašava da slijedom informacija koje su objavljenje u medijima u vezi s postojanjem tzv. "non paper" dokumenta pod naslovom "Western Balkans - a way forwar", a koji sadrži prijedloge za prekrajanje granica na Zapadnom Balkanu, potrebno je postupiti kako slijedi:
"Bosna i Hercegovina je nezavisna, međunarodno priznata i samostalna država, članica Ujedinjenih naroda, Vijeća Evrope, OSCE-a i drugih međunarodnih organizacija, država koja je podnijela zahtjev za članstvo u Evropskoj uniji, kao i država partner Sjevernoatlantskog saveza (NATO). Promoviranje ideja o promjeni granica Bosne i Hercegovine suprotno je demokratskim principima, ljudskim pravima, relevantnim odlukama i stavovima institucija Evropske unije. Dovođenje u pitanje teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine predstavlja najgrublje kršenje ne samo Ustava BiH već i njenog međunarodnopravnog statusa i pozicije", piše ona
Ona kaže da je, prvenstveno imajući u vidu pozivanje na podjelu Bosne i Hercegovine u predmetnom "non paperu", neophodno da u svim kontaktima s nosiocima vlasti država, kao i s najvišim zvaničnicima institucija u kojima su akreditovani, a u skladu s vanjskopolitičkim ciljevima BiH, koje je jasno definiralo Predsjedništvo BiH kroz okvir i smjernice za djelovanje relevantnih institucija BiH u ovom domenu, aktivno nastave raditi na zaštiti i promociji temeljnih ustavnih načela, uvažavanju i poštivanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH.
"U skladu s navedenim, kao imenovana lica, te državni službenici, dužni ste postupati u skladu s važećim strateškim dokumentima u oblasti vanjskopolitičkog djelovanja. Potrebno je da što rezolutnije iznosite precizne, tačne i vjerodostojne informacije o Bosni i Hercegovini, njenim legitimnim institucijama i procesima", kaže ona.
Nastavlja kako je od države koja je uništena ratnim razaranjem Bosna i Hercegovina tokom više od 25 godina obnove provela niz vitalnih reformi koje su nepovratno odredile njen evropski put i koje su u različitim oblastima djelovanja sistemski osigurale sve neophodne uslove za stabilnu, održivu i funkcionalnu državu.
"Od primaoca međunarodne pomoći i zemlje u kojoj su aktivno djelovale različite mirovne misije, Bosna i Hercegovina se transformirala u aktivnog člana međunarodne zajednice, čiji vojnici i policajci u misijama širom svijeta doprinose osiguranju mira i sigurnosti", naglasila je.
Kaže i kako uprkos brojnim strukturalnim izazovima, a naročito u doba globalne pandemije, ekonomija u Bosni i Hercegovini ostvaruje određene pozitivne pomake i kontinuirano raste, što je prepoznao i Međunarodni monetarni fond u svojim analizama.
"Procjenjuje se da će ekonomija u BiH tokom ove godine rasti za 3,5 posto. BiH ostaje otvorena za strane investicije i nastavlja raditi na održavanju poticajnog okruženja za ekonomski razvoj i strane investicije. Samim tim, svaka ideja kojom se dovodi u pitanje teritorijalni integritet i suverenitet BiH može ozbiljno destabilizirati prilike unutar zemlje, ali i na međunarodnom planu, što ugrožava postignuti napredak", piše Turković.
Dodaje kako institucije Bosne i Hercegovine kontinuirano rade na provođenju svojih međunarodnih obaveza, među kojim je i obaveza implementacije presude Evropskog suda za ljudska prava, relevantnih presuda Krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju i Međunarodnog suda pravde, zbog čega su pokrenuti razgovori o ograničenim izmjenama Ustava s ciljem prilagođavanja najvišim demokratskim načelima i standardima.
"Računamo na dodatnu podršku i pomoć partnerskih država i međunarodnih organizacija koje dijele iste vrijednosti i principe, kako bi se učvrstili i dalje nadogradivali postavljeni temelji, a sve u cilju ostvarivanja zacrtanih reformskih procesa, stabilizacije i napretka BiH", navela je
Turković kaže kako je, imajući u vidu sve navedeno, potrebno da vlasti države i zvaničnike institucija u kojim su akreditovani upoznaju o tome da svaka zlonamjerna ideja koja ciljano negira kontinuitet Bosne i Hercegovine u njenim međunarodno priznatim granicama ugrožava ogromni napredak postignut u posljednje dvije decenije, uz snažnu međunarodnu pomoć Sjedinjenih Američkih Država, Ujedinjenih nacija, Evropske unije i brojnih drugih međunarodnih organizacija.
"Ovakvo djelovanje ujedno ne doprinosi ni regionalnoj saradnji i stabilnosti, ne potpomaže proces pomirenja i atmosferu međudržavnog uvažavanja, gdje su ostvareni krupni pomaci, a naročito je štetno po interese građana BiH u zemlji i svijetu", zaključuje ministrica.