Intervju
53

Mirko Šarović: Čekam da intelektualci progovore u RS-u, Sarajevo je odgovorilo SDA na "otimanje vlasti"

D. Bezdrob
Prvi čovjek SDS-a govorio je otvoreno o mnogim temama (Foto: D. Ć./Klix.ba)
Prvi čovjek SDS-a govorio je otvoreno o mnogim temama (Foto: D. Ć./Klix.ba)
Predsjednik SDS-a i bivši ministar za vanjsku trgovinu i ekonomske odnose BiH Mirko Šarović u razgovoru za Klix.ba sumirao je rezultate izbora, najavio jačanje i širenje opozicije u RS-u, prokomentarisao pad SDA u Sarajevu te poručio da je vrijeme da državna vlast prizna loš rad i krene u drugom smjeru.

Šarović je bio veoma otvoren ne bježeći od loših rezultata njegove stranke, uz opasku da je vidljiv put koji opozicija treba pratiti kako bi srušila vladajući režim za dvije godine. Za loše rezultate nekadašnjeg partnerskog SDA smatra da su plod "otimanja" vlasti prije godinu u Kantonu Sarajevo, dok za državni nivo nagovještava određena iznenađenja, a ima i komentar na Dodikov nastup u Ujedinjenim nacijama. Sve promašaje zvaničnika će, ističe, platiti samo građani BiH.

Kako komentarišete rezultate vaše stranke na tek održanim lokalnim izborima koji su evidentno bili ispod svih očekivanja?

SDS će vrlo brzo analizirati zvanične rezultate proteklih izbora, ali je činjenica da je stranka ostvarila lošije rezultate za skupštine općina i gradova, ali istovremeno i solidne pa možemo negdje reći i dobre rezultate na izborima načelnika i gradonačelnika, s obzirom na okolnosti u kojima je djelovala. Imamo nekoliko načelnika i gradonačelnika više nego 2016. godine, u vrijeme kada SDS nije imao probleme s kojima se suočavao tada i danas.

Imajući u vidu udare koje je SDS doživio u protekle 2-3 godine kada mu je praktično oteto osam poslanika u NSRS-u i Parlamentu BiH, zatim dva potpredsjednika stranke su također napustila SDS i nasilno je preuzeta kontrola mimo volje birača u Bijeljini i Doboju. SDS je ipak opstao, što je u ovom momentu, bar za nas, najvažnije. Kritika treba da nas prati kako bismo sami sebi pomogli tamo gdje smo loši, a dobre stvari kojih ima trebaju biti putokaz za vrijeme koje dolazi.

Smatrate li da građani RS-a "kažnjavaju" SDS zbog pogrešne percepcije, odnosno čestih spinova o izdajništvu, šurovanju sa SDA i slično, koje plasiraju iz Dodikovog SNSD-a?

Ne mislim da su takvi spinovi i podvale na ovim lokalnim izborima imali neku značajniju ulogu u percepiji građana za koga će glasati. Bile su lokalne teme, dok opće teme nisu bile u prevelikom fokusu kod birača.

Moje razmišljanje kada ocjenjujem ovu utrku, a nastojim biti objektivan i kritičan, imao sam na umu da smo se mi u SDS-u i u opoziciji borili u neravnopravnoj utakmici i to protiv onoga ko u kampanji troši državne pare, a ne svoje. Protiv onoga ko dijeli resurse i benefite, pakete, drva i sve to javnim novcem. Protiv onoga ko novcem građana asfaltira dvorišta i prilaze garažama te zapošljava stotine mladih ljudi, ali samo s njegovom partijskom knjižicom. Za takvo nešto nema sankcije i krivične odgovornosti. Zbog takvog stanja u društvu, tu utakmicu nazivam neravnopravnom.

Kakav SDS možemo očekivati u narednom periodu, da li će biti rezova ili određeni restart do izbora 2022. godine?

Bez obzira na sve rečeno, uz nemoguće i nedemokratske uslove za djelovanje opozicije, SDS i cijela opozicija imaju šansu da se bolje suprotstave režimu u RS-u. Možemo ga pobijediti ako iskoristimo vrijeme koje je pred nama tako što ćemo uzeti najbolje s ovih izbora i popraviti one stvari i pojave gdje smo pokazali loše rezultate.

Za ove izbore kao stranka smo iznjedrili desetak novih lica, a oni se nisu pojavili tek tako. Šansu im je dao SDS, a kao opozicija smo u ovako teškim uslovima pobijedili u dva najveća i ekonomski najjača grada u RS-u. To je uspjeh veći od bilo kojih poraza koje smo imali i od kojih ne trebamo bježati i kriti ih.

SDS i PDP su zajednički "osvojili" Banju Luku i Bijeljinu. Da li nastavljate skupa i na Općim izborima 2022. godine?

Mislim da će opozicija ostati kompaktna, a šanse da se proširi su vrlo realne. Kada se saberu glasovi svih opozicionih stranaka, u koje sada uključujem i DNS, vidjet ćemo da nismo daleko i da smo konkurentni. Svako će stvari okretati na svoju vodenicu, ali jasno je da postoji snaga koja može biti i veća ukoliko naučimo neke lekcije.

Da li će se još neko iz vladajuće koalicije u narednom periodu priključiti opoziciji?

Sada ne bih govorio o imenima, ali ima nezadovoljnih. Možda je prejako reći da su na izlaznim vratima, ali postoje potencijali za takvo nešto. Mislim da su šanse opozicije opipljive, bez obzira na to kako sada komentarisali ove lokalne izbore koji su pokazali da je ovo put kojim trebamo ići. Ne stavljam akcenat na brojke, ali mislim da se prosto vidi taj put u naredne dvije godine. Ako to shvatimo, mislim da su šanse za promjene u RS-u vrlo realne.

Očekuje i da javno
Očekuje i da javno "progovore" članovi vladajuće koalicije na nivou BiH (Foto: D. Ć./Klix.ba)

Kao dugogodinji političar i dobar poznavalac situacije, kako komentarišete žestok poraz SDA u Sarajevu i sve ovo što se dešava u vezi s tom strankom s kojom ste bili i partner na državnom nivou?

Biti prvi u Kantonu Sarajevo nije nikada lako i ne možete pobjeđivati ni onda kada mislite da ste jaki s obzirom na mnogo onih koji pretenduju i imaju ambiciju da budu najbolji.

Iz ugla posmatrača, čini mi se da su glasači u Sarajevu dali svoj odgovor, prije svega imajući u vidu način preuzimanja vlasti prije godinu. Možda se sada u javnosti nedovoljno stavlja akcenat na to, a više na unutrašnje probleme koje ima SDA.

Činjenica je da su glasači ipak procijenili kakvo je bilo ono preuzimanje vlasti i to nisu dočekali s odobravanjem, a mnogi su to protumačili krađom, što je sada pokazano. Mislim da je taj momenat bio vrlo važan, bez obzira na unutrašnje trvljenje u strankama i probleme s kadrovima.

Bit će veoma interesantno i burno pratiti šta se dešava u Kantonu Sarajevo i ta politička utakmica će trajati možda i sve do sljedećih parlamentarnih izbora, a to bi moglo imati značajnu reperkusiju 2022. godine.

Mogu li se promjene, kakve su se dogodile u Sarajevu i Banjoj Luci, prenijeti na ostatak države BiH?

Pokazalo se prije svega da u velikim gradovima dolazi do preoblikovanja razmišljanja građana i mislim da je kritična masa možda postala glasna i rekla svoje. Ali to je početak. Za mene je razvoj demokratske svijesti i ambijenta toliko važan. Konkretno u Banjoj Luci to je najveće moguće dostignuće da su ljudi pobijedili ravnodušnost i shvatili da je njihov glas važan.

No čini mi se da se još ne čuje glas intelektualaca. Možda oni šute više nego što bi trebalo. Možda je trenutak da i oni progovore, evo bit ću iskren, to vrijeme priželjkujem i volio bih da se desi što prije. Ne samo u Banjoj Luci nego i u drugim gradovima.

Pandemija i dalje ne jenjava, ekonomija je posrnula, a zima je pred nama. Kakva nam godina slijedi?

Slijedi nam jedna od najtežih godina u svakom smislu, posebno ekonomskom. Razvoj zemlje i investicije nisu realno pitanje koje će biti u fokusu donosilaca odluka, bit će vrijeme pukog preživljavanje s resursima i rezervama koje su na izmaku u oba entiteta i kreditnim zaduženjima kod MMF-a i Svjetske banke.

To je neminovnost. Ne mislim da smo sposobni za nešto više. Uzimanje kredita će biti najčešća riječ u 2021. godini.

Aktuelno Vijeće ministara BiH je trenutno preslabo, a to će uskoro biti tema kada istekne godina rada ovog saziva. Bit će interesantno kakvu će ocjenu dati oni koji čine vlast i šta će reći o svom radu.

Možda će i tu biti neko pozitivno iznenađenje, pa da oni koji su dio vlasti progovore o onome što je evidentno, a to je da nema državne vlasti koja može zemlju povesti naprijed. Većina koja podržava vlast praktično nije većina.

Da li nagađate da bi neko iz aktuelne državne vlasti mogao "progovoriti" protiv vladajuće većine ili znate nešto više?

Ne mogu reći da nagađam. Razgovaramo svi, pa i oni koji su sada dio postojeće parlamentarne većine u BiH. Kada pričaju sa mnom, nevjerovatno su kritični za sve i svašta. Sada me interesuje da li će biti sposobni da to kažu tamo dje bi to bilo i najlogičnije - u Parlamentu BiH, pa da vidimo u kojem smjeru trebamo raditi.

Najgora opcija bi bila da se opozicija ispriča, a da većina to prešuti i da oni polako pređu preko te teme. To je loš scenarij i ja priželjkujem nešto drugo. Sve nabrojano će platiti građani, sve će ići na njihov teret.

Za kraj razgovora, kako komentarišete nastup predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika nedavno pred ambasadorima Ujedinjenih nacija?

Dodikov pristup uopće vezano za UN i izvještaj za BiH je uvijek pogrešan, zato što je on član Predsjedništva BiH i ima najveće mogućnosti da na toj funkicji, pogotovo kada je predsjedavajući, ostvari sve što želi diplomatskim putem. Bolje da to koristi, nego ovo što radi sada, jer to ne donosi koristi nikome, pa ni RS-u.

Kao član Predsjedništva BIH imate na raspolaganju mnoge poluge, samo ih treba pametno koristiti, i u BiH i na međunarodnoj sceni, jer je to najviše rangirani pojedinac kojem bi trebala biti otvorena vrata na bilo kojoj adresi.