Mišić: Vlada RS nije arbitar već naš socijalni partner, nema smanjivanja radničkih prava
Povodom toga medijima se obratila Ranka Mišić predsjednica SSRS.
"U javnosti imamo konfuzno vezivanje ko jesu socijalni partneri, a zapravo to su Unija poslodavaca, Savez sindikata i vlada Republike Srpske. Vlada RS nije arbitar već je socijalni partner jer ona indirektno ili direktno zapošljava 40 posto radnika. Ne smijemo zaboraviti javna preduzeća gdje Vlada RS upravlja tim preduzećima", rekla je predsjednica SSRS.
Ona je istakla da Vlada ne smije da sudi nešto između Unije poslodavaca i Saveza sindikata.
"Zakon o radu protiv kojeg smo bili nije dobro riješenje, jer postoje članovi zakona koji su neprimjenjljivi i ne mogu odgovoriti potrebama radnika", naglasila je Mišić i dodala da je važno potencirati donošenje općeg kolektivnog ugovora jer on je akt koji mora da se odnosi na sve radnike u RS i poslodavce.
Ona je istakla da su se pregovori vezani za opći kolektivni ugovor vodili sa zakašnjenjem, a da su za to odgovorni Vlada RS i Unija poslodavaca RS.
"Bez kolektivnog ugovora ne možemo rješavati pitanja radnika, a Ustav RS je jasan i kaže da se zarade radnika regulišu zakonom i kolektivnim ugovorom. Radnici iz realnog sektora ovo pitanje rješavaju isključivo kolektivnim ugovorom", naglasila je Ranka Mišić.
Ona je rekla da su na četiri sastanka sa socijalnim partnerima usaglašena jedino pitanja koja nisu vezana za materijalna davanja.
"Sada smo došli do onih odredaba koje se tiču materijalnih davanja radniku na njegovu platu. Niti jedan član koji se odnosi na isplatu radnicima nije riješen i danas iznosimo stavove koje ćemo prezentovati socijalnim partnerima na sljedećem sastanku", rekla je predsjednica Saveza sindikata.
Ona je najavila da će taj sastanak biti održan onda kada Vlada RS odluči kada će do sastanka doći.
Ranka Mišić je i skrenula pažnju da Savez sindikata neće pristati na smanjenje radničkih prava u Republici Srpskoj.
"Što se tiče minulog rada naš stav je jasan a to je da se plata povisi 0,5 posto za svaku godinu staža", naglasila je predsjednica Saveza sindikata RS.
Ona je rekla da ima i informaciju da se oko 10.000 radnika krije iza takozvanog prekovremenog rada kojima isti nije plaćen.
"Novi zakon dozvoljava prekovremeni rad od 150 sati mjesečno, međutim radnicima se ti sati ne plaćaju. To znači da se u praksi dešava da jedan radnik pokriva jedno i po radno mjesto, a ni za to jedno radno mjesto nije adekvatno plaćen", naglasila je Ranka Mišić.
Ona je istakla da se Savez sindikata zalaže da satnica prekovremenog rada bude za 50 posto veća od regularne satnice te da ovo treba da podrži i Vlada RS i Unija poslodavaca, jer na taj način neće biti oštećeni ni radnici niti fondovi, budžet entiteta samim tim i ni socijalna davanja.