Nije zaživjelo
30

Misterija komunalnih naknada u Mostaru: Namet za koji mnogi nisu ni čuli, a samo rijetki plaćaju

Piše: R. D.
Posljednjih pet godina građani Mostara obavezni su plaćati komunalnu naknadu za svoj stambeni ili poslovni objekat. Ipak, većina njih nije ni čula za taj namet, a još manje da je nešto platila. Upućeni u ovu problematiku smatraju da je sam namet apsurdan, jer grad ima novca za komunalne poslove više nego što ih može potrošiti.

Novinar Sanel Kajan nedavno je na društvenim mrežama predočio rješenje o komunalnoj naknadi po kojem njegova porodica redovno izmiruje obaveze, kazavši da ne zna nikoga ko je isto rješenje dobio.

"Pitam se da li su svi oni koji žive u Mostaru, dobili ovo Rješenje o plaćanju komunalne naknade!? Moja porodica već plaća od kraja 2013. godine. Ni jedan mjesec do sada nije propušten i neplaćen. No, u razgovoru s mojim prijateljima dotakli smo se i ove teme i oni rekoše da nikad nisu dobili ovakav papir iz Gradske uprave i da ne znaju ni o čemu je riječ, a ja sam platio već cijelu 2014., 2015., 2016. 2017. i evo sada se spremam otići i platiti i za 2018. godinu", kaže Kajan za Klix.ba.

Kajanu nije jasno ono što se u rješenju navodi o finansiranje zajedničke komunalne potrošnje, pa se pita zar redovno ne plaćamo komunalne usluge JP Komos i Komunalnom.

"I ranije sam se obraćao Gradskoj upravi Mostara s molbom za pojašnjenje, no bez odgovora. Pa me zanima kakva je situacija kada je riječ o ovom. Ja sam legalista. Poštujem zakone. I plaćam. Ali, razgovarao sam bar s 20-ak ljudi. I ne plaćaju. Čak i ne znaju za ovo. S kim sam god razgovarao kaže da ovakav papir nikad nije dobio. A ja plaćam, evo već šestu godinu! Sve je nekako, kao i većina toga u Mostaru, neuređeno, selektivno i najasno. Sve račune imam. Niti jedan mjesec nije propušten. I mirno spavam. Ipak, postavlja se pitanje šta s onima koji ovo Rješenje nikad nisu dobili?! Ili oni koji su dobili, a ne plaćaju, a godina se nakupilo", pita se Kajan.

Više od dvadeset hiljada rješenja

Za pojašnjenje ove situacije obratili smo se nadležnima i gradskoj administraciji.

"Na temelju Zakona o komunalnoj djelatnosti te Odluke o komunalnoj naknadi koji su propisali da su obveznici plaćanja komunalne naknade vlasnici odnosno korisnici stambenih i poslovnih objekata, Grad Mostar je 2012. godine pokrenuo postupke donošenja rješenja o utvrđivanju obveze plaćanja komunalne naknade za stambene prostore. Rješenja su se donosila u kontinuitetu, počevši od 2012. godine, sukladno toku pribavljanja podataka potrebnih za donošenje rješenja, te je tako donijeto preko dvadeset hiljada rješenja kojima se građanima utvrđuje obaveza plaćanja komunalne naknade u iznosu od 3 KM mjesečno po domaćinstvu", kazao je za Klix.ba Stjepa Šaravanja, šef Službe za komunalne poslove Grada Mostara.

Zakonom o komunalnoj djelatnosti donijetom u 2004. godini, kao i u međuvremenu donijetim Zakonom o komunalnim djelatnostima iz 2016. godine, navodi dalje Šaravanja, te Odlukom o komunalnoj naknadi propisano je da je komunalna naknada prihod jedinice lokalne samouprave namijenjen za finansiranje obavljanja komunalnih djelatnosti zajedničke komunalne potrošnje.

"S obzirom na navedeno, prikupljena sredstava se koriste namjenski, za finansiranje održavanje javne rasvjete, čišćenje javnih prometnih i drugih javnih površina, održavanje javnih zelenih površina, održavanje javnih saobraćajnih i drugih javnih površina, kao i drugih djelatnosti zajedničke komunalne potrošnje. Naplata po izdatim rješenjima je nezadovoljavajuća, te stoga i ovim putem upućujemo apel građanima da radi boljeg i efikasnijeg obavljanja komunalnih djelatnosti koje se finansiraju iz komunalne naknade, a koje su od interesa svih građana Grada Mostara, redovno uplaćuju obvezu utvrđenu rješenjem", zaključio je Stjepa Šaravanja, šef Službe za komunalne poslove Grada Mostara.

Marin Bago iz Udruženja Futura koje provodi projekat "Pravo na grad" koji se upravo bavi analizom komunalnih poslova u Mostaru kaže da je sama naknada problematična najmanje iz dva razloga.

Dogovor vladajućih o podjeli sredstava

"Ova komunalna naknada je besmislena jer u budžetu ima dovoljno sredstava predviđenih za komunalije, da se ona čak ne mogu ni potrošiti, zašto onda ponovo uzimati od naroda. Drugo, pošto Mostar nema Plan zajedničke kominalne potrošnje, a on je obavezan, onda ova naknada samo doprinosi općem dojmu anarhije i bezvlašća. Ne postojanjem ZKP-a oni su urušili taj Zakon o komunalnoj djelatnosti na koji se pozivaju, samo se novac troši bez plana i kontrole", kaže Bago.

Bago navodi i kako je Gradsko vijeće donoseći Odluku o naknadi predvidjelo da se sredstva ovako prikupljena troše samo za izvanredne namjene, ne redovne.

"Sam gradonačelnik Bešlić potvrđuje da mi imamo novca u ovom sektoru koja ne možemo ni potrošiti, jer kaže kako preduzeća nemaju ni ljudstva ni opreme da urade ono što trebaju. Tu pada sva priča, ne možemo od građana skupljati, ako ne trošimo ni ono što imamo. Anarhija je na terenu zato jer je stranački dogovor vlasti o podjeli sredstva za komunalne djelatnosti takav da se ne može uklopiti u zakon, ali oni ne odustaju", zaključuje Bago.