Mit ili stvarnost: Mogu li psi zaista predosjetiti zemljotrese?
Prvi od dva snažna zemljotresa zabilježen je rano jučer i iznosio je 7,8 stepeni po Richteru. Drugi je udario u popodnevnim satima i bio je nešto slabijeg inteziteta - 7,5 stepeni po Richterovoj skali.
Potresi su to koji su južnim i istočnim predjelima zemlje nanijeli nesagledivu štetu u vidu uništene infrastrukture i izgubljenih života koji se mjere na više od pet hiljada.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan proglasio je sedmodnevnu žalost na teritoriji cijele zemlje, a vanredno stanje je uvedeno na tri mjeseca. Zastave na državnim institucijama su spuštene na pola koplja.
Inače, radi se o području koje je tektonski izuzetno aktivno. Turska posebno ima problem na svom sjeverozapadu, ali i istok zemlje koji ima izraženu tektonsku aktivnost.
Seizmolozi tvrde da (još uvijek) ne postoji tehnologija na svijetu koja može na bilo koji način predvidjeti kada i gdje će se potres dogoditi, niti kojeg će inteziteta biti.
Ljudska inteligencija dakle nema tu mogućnost, ali to se ne može reći i za životinje. Za razliku od ljudi, one mogu da predosjete podrhtavanje tla, što se pokazalo mnogo puta do sada.
Ovakvih primjera je bilo mnogo
Bh. golman koji nastupa za turski Adanaspor Goran Karačić, javio se sinoć u dnevniku HRT-a i opisao dramu koju je proživio skupa sa svojom suprugom. Kaže da mu je život spasio niko drugi do njegov pas.
"Mogu slobodno reći da je moj život i život moje supruge spasio naš pas! Inače se radi o veoma mirnoj životinji koji se rijetko oglašava. On je par trenutaka prije potresa počeo da laje i skače po sobi, što nas je probudilo i alarmiralo da nešto nije uredu nakon čega smo istrčali na ulicu", rekao je bivši golman Zrinjskog.
Albaniju je u novembru 2019. godine pogodio također snažan zemljotres jačine 5,4 stepeni po Richteru koji je za sobom odnio 11 života.
Nadzorne kamere sa jednog objekta snimile su psa koji je spavao ispod balkona i predosjetio opasnost te pobjegao od zgrade tik prije početka podrhtavanja tla. Samo nekoliko sekundi poslije cijela zgrade se počela tresti, nakon čega je došlo do njenog potpunog urušavanja.
Krajem 2020. godine Petrinju je pogodio također snažan potres, koji se osjetio i u BiH. I tada su se mnogi građani Hrvatske javljali sa sličnim iskustvima u kojima su opisivali kako su njihovi ljubimci predosjetili podrhtavanje tla.
"Naš pas se sakrio u kupaonicu, nakon čega je odjurio i prije nego je drugi put zatreslo", "Pas nas je lavežom probudio, pa smo osjetili u dva navrata kako trese", pisali su Hrvati tada na društvenim mrežama.
Objašnjenje donekle postoji
Dobili smo potvrdu da se ne radi o pukom narodnom vjerovanju. Ovaj fenomen za portal Klix.ba pojasnio je Ensar Mededović, doktor veterinarske medicine, član fondacije Dogs Trust, te instruktor za obuku pasa iz Sarajeva.
"Neke životinje, a naročito psi, itekako mogu da predvide zemljotrese što se pokazalo puno puta do sada. Psi posjeduju preko 250 miliona mirisnih ćelija za razliku od ljudi koji imaju tek pet miliona. Svoj 'predosjećaj' najčešće manifestuju agresivnim ponašanjem i hiperaktivnošću praćenu glasnim oglašavanjem par trenutaka prije samog udara", govori Mededović.
Dodaje da životinje imaju višu gornju graničnu frekvenciju od čovjeka, što donekle može objasniti njihove "supermoći".
Britanski biolog Rupert Sheldrake u svojoj knjizi "The Sense of Being Stared At" govori o mnogim dokazima čudnog ponašanja životinja netom prije potresa.
"Bilo je mnogo izvještaja o divljim i pripitomljenim životinjama koje su bile jako prestrašene, tjeskobne ili su se čudno ponašale nekoliko sati sati ili čak nekoliko dana prije potresa. Isto vrijedi i za potres u Turskoj 1999. godine s epicentrom u blizini Izmita. Psi su satima zavijali prije potresa, a mnoge mačke i ptice ponašale su se neobično", ispričao je Sheldrake.
Ovo je bez sumnje još jedan od dokaza zašto psi s pravom nose epitet najboljeg čovjekovog prijatelja i jedan od razloga zašto bi bilo poželjno da ove plemenite životinje imamo u svojoj blizini.