Mjesec dana nakon referenduma: Šta građani RS-a imaju od "projekta" na koji je potrošeno 1,42 miliona KM?
Uprkos jakoj propagandi i trošenju 1,42 miliona KM budžetskih sredstava, Vlada Republike Srpske uputila je Narodnoj skupštini RS-a Prijedlog zakona o Danu Republike Srpske prema kojem bi se Dan RS-a obilježavao i praznovao 9. januara, kao sekularni praznik.
S obzirom na činjenicu da je propaganda vlasti u manjem bh. entitetu stimulisala građane da izađu na referendum kako bi odbranili "ognjište, krsnu slavu i otadžbinu" ostaje nejasno zbog čega je uopće vlast na čelu s Miloradom Dodikom i raspisivala referendum kada je Narodnoj skupštini RS-a predloženo da se 9. januar slavi kao sekularni praznik.
U prijevodu, to bi značilo da 9. januar koji je slavljen kao krsna slava Svetog arhiđakona Stefana, Vlada RS-a više neće obilježavati kao krsnu slavu entiteta, odnosno da na prazniku više neće biti crkvenih obilježja.
S pravom se postavlja pitanje koliko je vlast u RS-u svojim obećanjima izigrala građane srpskog etničkog porijekla uvjeravajući ih kako RS "nije na prodaju" i kako se trebaju boriti "za ognjište, krsnu slavu i otadžbinu".
Skoro mjesec dana nakon održavanja referenduma u RS-u u BiH ništa se nije promijenilo. I dalje se odluke Ustavnog suda BiH moraju poštivati, a toga je svjesna i Vlada RS-a koja će ipak na kraju morati prilagoditi Zakon o praznicima RS-a Ustavu BiH.
Jedino su građani RS-a siromašniji za 1,42 miliona KM dok je imidž manjeg bh. entiteta dodatno srozan u međunarodnoj zajednici koja je oštro osudila neustavno postupanje vlasti Milorada Dodika koja nanosi štetu kompletnoj Republici Srpskoj i njenom stanovništvu.
Potpredsjednik Republike Srpske Ramiz Salkić ocijenio je za Klix.ba da je Vlada RS-a i prije nego je održan referendum utvrdila Nacrt prijedlog zakona o Danu Republike Srpske u kojem se Dan RS-a obilježava kao sekularni praznik.
"Vlada RS-a samo nije željela upoznati javnost o tome. Jasno je da Vlada RS-a ima svoj plan djelovanja koji ide s ciljem radikalizacije situacije u BiH. Oni su vođeni i određenim instrukcijama izvan BiH želeći ovdje remetiti odnose koji su uspostavljeni", rekao je Salkić.
On naglašava da 9. januar za Bošnjake u RS-u ni u kojem obliku nije prihvatljiv kao dan entiteta.
"Vlada RS-a će, ako uistinu želi riješiti ovo pitanje u interesu svih građana RS-a, otvoriti dijalog i nakon toga utvrditi prijedlog koji je prihvatljiv za sve", istakao je Salkić.
Salkić smatra kako vlast na čelu sa Dodikom nije uzaludno potrošila 1,42 miliona KM na raspisivanje referenduma s obzirom na to da je referendum korišten kao sredstvo kojim je vođena predizborna kampanja za lokalne izbore.
"Oni koji su to organizovali uspjeli su donekle proizvesti jendu vrstu haosa kojom su pokazali da je moguće ugroziti ustavni poredak BiH, a da se za to još uvijek ne snosi nikakva sankcija. S druge strane ostvarili su izborne rezultate na budžetskim sredstvima, a da građani RS-a nisu ni bili svjesni toga", zaključio je Salkić.
O opravdanosti trošenja budžetskih sredstva na raspisivanje referenduma u RS-u razgovarali smo s ekonomskim analitičarem Zoranom Pavlovićem koji nam je kazao da referendum u RS-u mora biti raspisan zbog toga što je tako odlučila Narodna skupština RS-a.
"To je nešto što je Narodna skupština RS-a zadala da se mora uraditi. Taj trošak mogao je biti bolje iskorišten dok je s druge strane on morao da se desi. Pazite, Narodna skupština RS-a koja predstavlja narod u RS-u donijela je odluku da se to mora sprovesti i Vlada RS-a je to morala uraditi", rekao je Pavlović.
On je dodao da je isključivo iz tog razloga trošak bio neminovan. Ipak, smatra da su sredstva mogla biti bolje iskorištena jer su velike potrebe u domenu socijalne politike.
"Ta sredstva su mogla biti iskorištena da se pomogne tim ljudima. To je delikatno pitanje, jer ako govorimo samo sa ekonomskog aspekta, sa 1,42 miliona KM moglo se pomoći malim i srednjim preduzećima te novom zapošljavanju. No, o tome niko ne razmišlja u ovoj zemlji. Novac se troši nemilice i niko ne gleda na ono što je zemlji neophodno, a to je razvoj realnog sektora i novo zapošljavanje", rekao je Pavlović.
On je zaključio da Vlada RS-a znatno više novca potroši na reprezentacije i da je nebriga za razvoj ekonomije ono što čini da je svaki trošak suvišan.
Predsjednik Kluba poslanika Koalicije Domovina u Narodnoj skupštini RS-a Mihnet Okić kazao nam je da je održavanje referenduma bilo bespotrebno.
"Referendum je odnio budžetska sredstva, a kada se sve sračuna riječ je o skoro milion i 700 hiljada KM. To su uzalud potrošena sredstva jer je riječ o manevru za predizbornu kampanju", rekao je Okić.
Smatra da je Vlada RS-a potrošila budžetska sredstva koja su namijenjena povratnicima u RS-u jer su sve stavke u Budžetu RS-a koje se odnose na ovu populaciju blokirane.
"Vlada i predsjednik RS-a su, čini mi se, izgubili kompas", rekao je Okić te zaključio kako novi prijedlog Vlade RS-a ne mijenja situaciju.