Mještani kod Novog Šehera u strahu: Klizište izazvano odlaganjem otpada s gradilišta autoceste?
Sedam dana od pojave klizišta u mjestu Mladoševica tik iznad i ispod naseljenog područja zemljište još ne miruje.
Osamnaest osoba je evakuisano, a ispred kuće koja se svakog dana pomjera po nekoliko centimetara i čiji su temelji uveliko potkopani, zatekli smo Mirka i Draganu Markanović.
U razgovoru za Klix.ba su kazali da prije sedam dana nisu čuli ništa da se dešava kada se sve pokrenulo te da su velike nanose zemlje tik ispred njihove kuće vidjeli ujutro kada su ustali na posao.
"Naša kuća više nije sigurna za stanovanje. Temelji su potkopani, ona je pomjerena na sve strane što vidite i sami. Mi smo ovdje jer čekamo zvanično da stave crvenu markicu i da planiramo šta ćemo dalje. Mi svi znamo da se iznad naših kuća ilegalno odlagao otpad s gradnje autoceste i da se radilo bespravno. Ovo je crvena zona i sad čekamo samo dokaze", kazala nam je Dragana.
Istakla je da im je Općina Maglaj ponudila smještaj u Maglaju, ali da iz praktičnih razloga ga nisu prihvatili. Proteklih dana su boravili kod Draganine sestre, a iznajmili su kuću u neposrednoj blizini gdje će boraviti dok se ne utvrdi ko je krivac.
Mještani čije su kuće ugrožene naglašavaju da ih niko ne može ubijediti da uzrok ovog klizišta nije ljudski faktor te da je 2014. godine bilo klizište na istoj lokaciji, ali ni približno ovome te da je zemljište moglo kao takvo stajati još stotinama godina, ali da je odlaganje otpada ponovo pokrenulo tlo.
Mišljenja su i da je ovaj lokalitet veoma lako moglo biti druga Jablanica da je druga strana brda krenula i zatrpala kuće.
Načelnik Maglaja Maid Suljaković i danas je posjetio mještane i lokalitet klizište te kazao da još uvijek čekaju izvještaj o geološkom stanju terena, ali i da su razočarani da sastanku koji je održan prije par dana nisu prisustvovali pojedini predstavnici vlasti.
"Mi smo osigurali i sredstva i smještaj za ljude koji su trebali biti evakuisani. Stupili smo u kontakt i s kantonalnim ministarstvom, a prema mojim procjenama ovo će sve trajati mjesecima. Najbitnije nam je da sačuvamo živote", kazao je Suljaković.
Istakao je da su kontaktirali sve institucije koje su uključene u sanaciju klizišta. Ističe da će u narednom periodu nakon izvještaja o geološkom stanju terena biti poznati uzročnici ili odgovorne osobe za pojavu klizišta.
"Još ne mogu ništa reći o nedoslasku predstavnika pojedinih institucija (op.a. Autoceste FBiH), predložili smo im novi sastnak, da oni odluče termin, i uvjeren sam da će sastanak biti održan, s obzirom da na prvi nisu mogli doći možda iz objektivnih razloga", kazao je Suljaković.
Na kraju je naglasio da Općina Maglaj od 2014. godine nikome nije izdala dozvolu za bilo kvake radove i skladištenje otpada na ovom lokalitetu, nikakvu saglasnost, jer se radilo o crvenoj zoni.
"Prema mojim informacijama ne postoje dozvole za lagerovanje, otpada, provjerio sam i s građevinskim inspektorima. Ja nisam neko ko bi mogao tvrditi da se nelegalno odlagao otpad, ali imaju organi koji će to ispitati i na osnovu jasnih dokaza da kažu da li je to odlaganje bilo nelegalno", zaključio je Suljaković.