"Zakasnili" za sredstva
628

Mještani Papirne u Zenici još uvijek bez krova nad glavom jer je zgrada nacionalni spomenik

E. M.
Foto: E. M./Klix.ba
Foto: E. M./Klix.ba
Porodice koje su u aprilu nakon požara u zeničkom naselju Papirna izgubile krov nad glavom još uvijek nisu stambeno osigurane. Žive u unajmljenim stanovima ili kod rodbine, a niko od njih ne zna kada će zgrada u kojoj su živjeli biti sanirana, jer je nacionalni spomenik BiH.

Graditeljska cjelina nekadašnje Fabrike papira (Papirne) u Zenici još 2012. godine proglašena je nacionalnim spomenikom BiH, a osim zgrade, nacionalnim spomenikom proglašeno je i ekonomsko dvorište te dimnjak.

U požaru koji je u aprilu izbio na potkrovlju zgrade više porodica je ostalo bez sigurnog krova nad glavom. Gradonačelnik Zenice tada im je obećao kiriju za tri mjeseca te jednokratnu pomoć, što je i ispunio, ali rekonstrukcije krova još uvijek nema i tu su mu, kako sam nam kazali mještani, ruke vezane, iako je Gradska uprava Zenice htjela sanirati krov.

Jasmina Orlić, predstavnica porodica koje su izgubile krov nad glavom u Papirnoj, nam je kazala da grad i pored dobre volje nije u mogućnosti da sanira krov, jer je zgrada pod zaštitom države, a njom upravlja Rudnik mrkog uglja Zenica, a rečeno im je i da su "zakasnili" za sredstva.

"Što se tiče obnove, od direktora Muzeja grada Zenice smo dobili informaciju da smo 'zakasnili' za sredstva. Mada mi to nije jasno. Smatram da je ovo vanredna situacija i da bi za takve slučajeve trebalo imati planirana sredstva", kaže Orlić.

Dodaje da je nedavno održan i sastnak kojem su prisustvovali predstavnici Komisije za očuvanje i zaštitu nacionalnih spomenika, predstavnik stanara, direktor Muzeja grada Zenice te gradonačelnik Zenice Kasumović.

"Nakon što su iznijeli svoje mišljenje, a na osnovu čega je Kasumović zaključio da bi to moglo potrajati, on je zatražio da mu izdaju sve potrebne ovlasti kako bi on mogao zakonito pomoći svojim građanima. Šta se dalje dešavalo, nisam upoznata.", dodaje Orlić.

Ističe da nisu zadovoljni odnosom države prema porodicama te da se na zgradi ne mogu vršiti nikakve intervencije bez odobrenja komisije.

"I mi smo htjeli da postavimo krov, ali ni to nam nije dozvoljeno", pojašnjava naša sagovornica te dodaje da se jedna stanarka vratila u stan jer nije u mogućnosti više plaćati stanarinu.

Za sada nije poznato kada će desetak porodica iz Papirne dobiti novi krov nad glavom, odnosno, kada će uništeni u požaru biti saniran, ali je sigurno da je potreban veći angažman državnih institucija na što skorijoj obnovi objekta i vraćanju života u normalne tokove.